صبح امروز نخستین روز از کنکور سراسری در سه رشته، علوم انسانی، علوم ریاضی و فنی و هنر برگزار شد، فردا پس از برگزاری آزمون عمومی و اختصاصی گروه آزمایشی علوم تجربی و زبان‌های خارجی، پرونده آزمون سراسری سال ٩٥ هم بسته می‌شود تا بیش از ٨٠٠ هزار داوطلب شرکت‌کننده در این آزمون در انتظار نتایج خود بمانند.
سازمان سنجش اعلام کرده است که در کنکور سراسری امسال در مجموع تعداد ٨٦٠ هزار و ١٠٩ نفر ثبت‌نام کردند که از این تعداد سهم بیشتر شرکت‌کنندگان را زنان تشکیل می‌دهند. ٥٠٩ هزار و ١٩ نفر زن و ٣٥١ هزار و ٩٠ نفر مرد برای شرکت در این آزمون ثبت نام کرده‌اند و این یعنی ١٨/٥٩درصد زن و ٨٢/٤٠ درصد مرد. در آزمون سراسری سال ٩٥ مانند آزمون سال ٩٤ به هر یک از داوطلبان گروه آزمایشی پنجگانه اجازه داده شده است که در صورت علاقه‌مندی در گروه‌های هنر و زبان خارجه نیز شرکت کنند و بنا بر اعلام سازمان سنجش با در نظر گرفتن شرکت‌کنندگان در این دو گروه‌ آزمایشی، یک میلیون و ١٤ هزار و ٢٧٤ کارت ورود به جلسه توسط این سازمان صادر شده است. مقایسه تعداد شرکت‌کنندگان نشان می‌دهد که این آمار نسبت به آمار داوطلبان آزمون سراسری سال ٩٤ تعداد ١٧ هزار و ٩٦١ نفر و نسبت به سال ٩٣ تعداد ١٧١ هزار ٢٧٢ نفر کاهش یافته است. امسال هم مثل هر سال ممنوعیت موارد همراه داوطلبان به جلسه آزمون سراسری اعلام شد و سه مورد جدید به لیست ممنوعیت افزوده شد.
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور روز سه‌شنبه گفت: «علاوه بر ممنوعیت همراه داشتن وسایل الکترونیکی در کنکور، امسال به طور ویژه از ورود ساعت و دستبند هوشمند و قلم نوری جلوگیری می‌شود.» اما قوانین کنکوری تنها محدود به سازمان سنجش نشد، پلیس پایتخت هم شرایط ورود داوطلبان به محدوده‌های زوج و فرد و طرح ترافیک را اعلام کرد.
سرهنگ حسن عابدی، جانشین رییس پلیس راهنمایی و رانندگی پایتخت گفته: « با توجه به برگزاری کنکور سراسری در روزهای پنجشنبه و جمعه همکاران من در پلیس راهور پایتخت همچون دوره‌های قبل تمهیداتی را اجرا خواهند کرد. عوامل پلیس راهنمایی و رانندگی برای روانسازی ترافیک وتسهیل رفت و آمد کنکوری‌ها در اطراف محل‌های برگزاری آزمون حضور خواهند داشت و برای تسریع در رسیدن به محل کنکور اقدام به بازگشایی مسیر خواهند کرد. »
به گفته او افرادی که محل آزمون‌شان در این محدوده‌ها واقع شده امکان ورود به طرح زوج و فرد و ترافیک را خواهند داشت و اگر چنانچه وسیله نقلیه متعلق به خود این افراد یا یکی از والدین‌شان باشد آنها می‌توانند با همراه داشتن فتوکپی کارت ورود به جلسه و تصویر کارت شناسایی خودرو که به نام یکی از اولیا یا خود داوطلب است، به واحدهای رسیدگی کننده به تخلفات رانندگی در سطح شهر تهران یا اداره مرکزی اجرایی مراجعه کنند.
سرهنگ مرادی گفت: «متقاضیان باید پس از برگزاری کنکور سراسری به این مراکز مراجعه کنند تا جریمه‌ای که به واسطه دوربین‌ها برای‌شان ثبت شده پاک شود. از این رو لازم است کنکوری‌هایی که قصد ورود به طرح زوج و فرد را دارند حتما کارت ورود به جلسه خود را همراه داشته باشند.» این تسهیلات تنها شامل آن دسته از داوطلبان کنکوری می‌شود که ساعت برگزاری آزمون‌شان در صبح روز پنجشنبه است.

منبع: اعتماد

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.