جانشین سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در رابطه با لوایح جدید کنگره آمریکا علیه ایران و واکنش اعتراضی رئیس جمهوری ایران در خصوص لزوم پایبندی طرفین به توافقنامه برجام گفت: آمریکا همچنان به تعهدات خود نسبت به برجام ادامه خواهد داد.

به گزارش جماران، مارک تونر در کنفرانس خبری روز چهارشنبه وزارت امور خارجه آمریکا با سوال خبرنگاری مواجه شد که پرسید، با توجه به لایحه منع خرید آب سنگین از ایران که امروز به تصویب مجلس نمایندگان این کشور رسید و واکنش رئیس جمهوری ایران مبنی بر این که در صورت ادامه این رویکردها ایران توافق هسته ای را لغو کرده و به برنامه های هسته ای خود به روال گذشته ادامه خواهد داد، آیا در چنین صورتی آمریکا همچنان به تعهدات خود ادامه خواهد داد یانه؟

تونر در پاسخ گفت ابتدا ترجیح می دهد درباره لوایحی که هنوز به قانون تبدیل نشده اند اظهار نظری نکند و تنها حرفی که می تواند بزند این است که ما به اجرای تعهداتمان نسبت به این توافقنامه ادامه خواهیم داد.
وی تصریح کرد : درباره اظهارات دکتر حسن روحانی هم باید بگویم که این توافقنامه همه ابزارهای لازم را برای جلوگیری از دسترسی ایران به سلاح هسته ای در اختیار ما گذاشته است.
خبرنگار مذکور مصرانه از تونر پرسید: شما می گویید که به تعهدات خودتان پایبند بوده و به آن ادامه خواهید داد. آیا اگر ایران به این پایبندی ادامه ندهد باز هم پایبند خواهید بود؟
جانشین سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال دوباره سخنان قبلی خود را تکرار کرد و گفت، آمریکا تا زمانی که ایران به این تعهدات پایبند بماند به تعهدات خود عمل خواهد کرد و بعد با ذکر اینکه در هر توافقنامه ای پایبندی هر دو طرف شرط است افزود در صورتی که ایران به این تعهدات پایبند نماند توافقنامه خود بخود ملغا خواهد شد.

منبع: ایرنا

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.