مخالفت چین و تاجیکستان باعث شد سازمان شانگهای عضویت ایران را نپذیرد. به گزارش عصرایران، سازمان شانگهای به تازگی نشستی را در سطح سران برگزار کرد. در حاشیه این نشست خبرهای غیررسمی از رد درخواست عضویت ایران در سازمان بین‌المللی شانگهای منتشر شد.

به گزارش جماران به نقل از روزنامه آفتاب یزد، ایران در این نشست، در سطح وزیر خارجه حاضر شد. ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در این نشست از عضویت ایران در سازمان شانگهای به شدت حمایت کرد. سایت العربیه به نقل سایت رادیو فارسی آلمان با اعلام این خبر اضافه کرد: دلیل مخالفت چین، نگرانی این کشور از قدرت گرفتن جریان تندروی دشمن آمریکا در ایران است زیرا این موضوع می‌تواند به فروپاشی توافق هسته‌ای ایران منجر شود.
همچنین تاجیکستان نیز با عضویت ایران در سازمان شانگهای مخالفت کرده زیرا مدعی است این موضوع می‌تواند منجر به حمایت ایران از جنبش‌های افراطی در آسیای مرکزی شود.
خانم ایلینا دونایوفا کارشناس در بخش ایران "مرکز عالی روسی شرق شناسی" گفت که عدم قبول درخواست عضویت ایران در سازمان شانگهای در نتیجه مخالفت چین و تاجیکستان بود. وی افزود: چین از افزایش شدت احساسات ضدآمریکا در میان تندروهای ایران نگران است و منتظر عادی سازی روابط میان ایران و غرب است. به گفته این کارشناس روس، اعمال فشارهای آمریکایی و غربی در مخالفت چین با عضویت ایران در سازمان شانگهای، نقش مهمی داشت.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.