ارسال نامه‌ای از سوی قائم مقام سازمان نظام پزشکی به معاونت آموزشی وزارت بهداشت در خصوص عدم ارائه شماره نظام پزشکی به دانشجویان رشته‌های علوم پایه در حیطه‌های غیرپزشکی اعتراضات این دانشجویان و تجمعات آنها را در پی داشته است.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، ‌به تازگی ارسال نامه‌ای از سوی قائم مقام سازمان نظام پزشکی به معاونت آموزشی وزارت بهداشت اعتراضات دانشجویان علوم پایه را در پی داشت که این دانشجویان با تجمع در مقابل ساختمان‌های وزارت بهداشت و وزات علوم اعتراض خود را در برخی استان‌ها نظیر تهران، اصفهان و شیراز و مشهد نشان دادند.

محتوای این نامه‌ای که از سوی قائم مقام سازمان نظام پزشکی خطاب به معاونت آموزشی وزارت بهداشت نوشته شده در این باره است که به دانشجویان مقطع فوق لیسانس و پی اچ دی که رشته‌های پایه آن‌ها در حیطه گروه پزشکی نیست؛ شماره نظام پزشکی واگذار نمی‌شود.

در این خصوص با دو تن از دانشجویان معترض به این نامه و همچنین دکتر جهانگیری قائم مقام سازمان نظام پزشکی گفت‌و‌گو شده که در ذیل می‌آید:

محمد دانشجوی مقطع دکترای دامپزشکی اظهار می‌دارد: بر اساس این نامه دانشجویانی که رشته‌های پایه آن‌ها در وزارت بهداشت نبوده است در صورت قبولی در آزمون پی اچ دی امتحان دهند؛ شماره نظام پزشکی به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد، یعنی رشته‌های مثل ژنتیک، بیوشیمی و دکترای دامپزشکی اگر تخصص پزشکی هم بگیرند؛ شماره نظام پزشکی به آن‌ها داده نمی‌شود و به دنبال آن اجازه کار هم نمی‌توانند بگیرند.

وی ادامه می‌دهد: تصور می‌کنیم این مساله به این علت است که اکثریت این ظرفیت‌ها توسط دانشجوهای علوم پایه و دامپزشکی گرفته می‌شد و دانشجوهای پزشکی اکثرا نمی‌توانستند؛ کرسی‌ها را به خودشان اختصاص بدهند و به همین جهت سازمان نظام پزشکی این نامه را داده است.

این دانشجو اظهار کرد: وقتی به این مساله اعتراض کردیم به ما گفته شد که این نامه است و مصوبه نیست و اصلا چنین چیزی نیز در شورای عالی نظام پزشکی مطرح نشده است.

وی تاکید می‌کند: اگر به دانشجویان شماره نظام پزشکی ندهند؛ در واقع اجازه کار نداده‌اند و یک قشر عظیمی از دانشجویان را از فعالیت محروم می‌کنند و حتی دانشجویان را از تحصیل در این رشته‌ها محروم کرده‌اند، چرا که وقتی شماره نظام نمی‌دهند اجازه کار هم داده نمی‌شود وتحصیل دانشجو‌ها غیرکاربردی می‌شود.

پس از اعتراضات دانشجویان به نامه ارسال شده، احمدحسین پورکاظمی رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی به رسانه‌ها گفت: این مصوبه مربوط به نظام پرشکی است و ما هم به عنوان مرکز سنجش وزارت بهداشت نسبت به این موضوع معترض هستیم. او همچنین اظهار کرد: این اعلامیه از روی سایت سازمان سنجش برداشته می‌شود.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.