وزیر آموزش و پرورش با اشاره به کمک 20 میلیون دلاری کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان به ایران، گفت: جمهوری اسلامی ایران سالانه 200 میلیون دلار برای آموزش دانش آموزان اتباع خارجی هزینه می کند.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، «علی اصغر فانی» امروز (شنبه) در دیدار با «فیلیپ گرندی» کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان که در ساختمان شهید رجایی برگزار شد، با تبریک مسئولیت جدید در امور پناهندگان، اظهارداشت: امیدوارم حضور جناب عالی در این مسئولیت سبب ارتقای وضعیت امور پناهندگان در کشورهای مختلف به ویژه ایران باشد و سوابق کاری شما نشان می دهد که در این راه موفق خواهید بود.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران با اتخاذ سیاست های انسان دوستانه و تاکید بر اشتراکات دینی و ملی با دیگر کشورها علی رغم همه محدودیت ها نتوانسته است خدمات ارزنده ای را به پناهندگان خود ارائه کند.
عضو کابینه تدبیر و امید با اشاره به دو سیاست دفعی و جذبی کشورها در قبال پناهندگان، تصریح کرد: ایران برخلاف بیشتر کشورهای دنیا که سیاست دفعی و برخوردهای نامناسب با پناهندگان دارند، سیاست جذبی را در دستور کار خود قرار داده و توانسته است در مقاطعی تا سه میلیون پناهنده را در کشور میزبانی نماید.
فانی با بیان اینکه بهترین شرایط برای پناهندگان بازگشت داوطلبانه آنها به موطن اصلی خودشان است، خاطرنشان کرد: در سال تحصیلی گذشته 386 هزار دانش آموز اتباع خارج در 25 هزار مدرسه و در کنار دانش آموزان ایرانی مشغول به تحصیل بودند که این تعداد از کل دانش آموزان ایرانی شاغل در مدارس ایرانی بسیاری از کشورها بیشتر است و این نشان از اهمیت جمهوری اسلامی ایران به امور پناهندگان دارد.
وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران علی رغم همه تنگناهای اقتصادی و تحریم های سیاسی، کمک های مالی از قبیل تجهیزات آموزشی، تهیه لباس فرم و روپوش مدارس، لوزام التحریر را برای دانش آموزان اتباع خارجی پیش بینی کرده است و اختصاص کمک های مالی بیشتر سازمان ملل به جمهوری اسلامی می تواند در ارائه خدمات مناسب تر به پناهندگان مؤثرتر باشد.
فانی با اشاره به دیدارهای خود با نمایندگان آموزش و پرورش کشورهای افغانستان و عراق، اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد به موازات کمک های انجام شده به پناهندگان، تجربیات آموزشی خود را به کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان انتقال دهد تا بتواند برای کشورهای پذیرای پناهندگان مفید باشد.
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به وجود بیش از یکصد هزار مدرسه در کشور، گفت: دانش آموزان اتباع خارجی در یک چهارم مدارس ایرانی تحصیل می کنند و به دنبال دستور مقام معظم رهبری مبنی بر ثبت نام دانش آموزان افغانی بدون مدارک هویت، در سالی که گذشت 36 هزار دانش آموزان افغان به آمار دانش آموزان اتباع خارجی کشور اضافه شد و جمهوری اسلامی ایران برای همه دانش آموزان اتباع خارجی مانند دانش آموزان ایرانی انجام معاینات پزشکی، واکسیناسیون و دیگر اقدامات بهداشتی و درمانی را انجام داد.
وی توانمندسازی دانش آموزان و اولیای آنها را برای ایران بسیارمهم خواند و گفت: برگزاری اردوهای فرهنگی، هنری و تربیتی و مسابقات دانش آموزی و همچنین برپایی کلاس های آموزش خانواده برای اولیای دانش آموزان اتباع خارجی از دیگربرنامه های ایران بوده است تا این افراد پس از بازگشت داوطلبانه به کشور خودشان، بتوانند عنصر مفیدی در توسعه محسوب شوند.
عضو کابینه تدبیر و امید در ادامه افزود: در اوائل پیروزی انقلاب اسلامی 6 درصد آوارگان افغانی با سواد بودند ولی با برنامه های سوادآموزی کشور ایران در طول 37 سال گذشته این آمار به حدود 70 درصد رسیده است که این آمار برای پناهندگان، بسیار ارزنده خواهد بود.
فانی در ادامه با تأکید بر تعاملات فرهنگی، گفت که دوره آموزشی ویژه 4240 مدیر مدرسه در 9استان کشور را برگزار کردیم تا با کسب آموزش های فرهنگی لازم بتوانیم همزیستی اتباع خارجی را با ایرانیان تقویت کنیم.
وزیر آموزش و پرورش همچنین با اشاره به هزینه های بالای آموزش ایران در قبال پناهندگان، خاطرنشان کرد: از کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان انتظار داریم نسبت به کمک های مالی به ایران تجدیدنظر اساسی کنند تا جمهوری اسلامی ایران بتواند آموزش با کیفیت بالاتری را به پناهندگان ارائه کند.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.