وزیر کشور با بیان اینکه نگاه ما به پناهندگان افغانستان در ایران نگاهی انسانی است گفت: در شرایط سخت مانند جنگ و تحریم پذیرای پناهندگان افغانستانی بودیم و این حمایت ها کماکان ادامه دارد .

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور عصر شنبه در دیدار با فیلیپو گرندی کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان افزود: با توجه به شرایط جغرافیایی ایران بیش از سه دهه است که با موضوع پناهندگان عراقی و افغانستانی مواجه هستیم و در برخی مقاطع میزبان بیش از سه میلیون آواره و پناهنده از این دو کشور بویژه افغانستان بودیم .

وزیر کشور با بیان اینکه بیش از 97 درصد از پناهندگان افغانستانی در داخلی جامعه ایران زندگی می کنند و همانند ایرانیان از حق آموزش، بهداشت ، شغل ، امنیت و معاضدت های قضائی برخوردارند، تاکید کرد: ما همچنان به بازگشت داوطلبانه مهاجران افغانستان به کشورشان معتقدیم اما شرایط سخت در افغانستان از جمله نبود زیر ساخت های لازم از جمله مسکن ، آموزش و مهمتر از همه امنیت ، موجب شده است پناهندگان افغانستانی مقیم ایران با تردید به این موضوع نگاه کنند .
رحمانی فضلی همچنین خواستار افزایش کمک های جامعه جهانی به پناهندگان شد و گفت: هرچند میزان حمایت های مالی سازمان ملل از پناهندگان ناچیز بوده ، اما می توان به افزایش سقف خدمات آموزشی و بهداشتی به مهاجران افغانستانی کمک کرد .
فیلیپو گرندی کمیسرعالی سازمان ملل در امور پناهندگان نیز در این دیدار با قدردانی از جمهوری اسلامی ایران در خدمات رسانی به پناهندگان در سه دهه گذشته گفت: تا زمانی که صلح و آرامش به افغانستان بازنگردد ما باید به پناهندگان این کشور کمک کنیم.
وی افزود: برای حمایت از پناهندگان در حوزه های ایجاد شغل و خدمات آموزشی و درمانی بویژه برای اقشار آسیب پذیر و جوانان نیازمند دریافت منابع مالی بیشتر هستیم .
کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان گفت: کماکان معتقدیم راه حل اصلی برای حل بحران پناهندگان افغانستان ایجاد امنیت در این کشور است و سازمان ملل باید تلاش خود را در این زمینه بکار گیرد.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.