مدیرکل سیاسی وزارت امور خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان در پست تازه خود در کانال تلگرامی اش تاکید کرد که ایران تا اجرای کامل اهداف برجام و حذف تمامی موانع بانکی و مالی از پای نخواهد نشست.

به گزارش جماران، حمید بعیدی نژاد در مطلب تازه خود در کانال تلگرامی اش چنین نوشته است:

١- انسان بطور کلی فراموش کار است و لذا یادآوری همواره مفید است، چنانکه آمده است: "انّ الذّکری تنفع المومنین" . انشاالله که یادمان نرفته است که هدف و مبنای اصلی مقاومت و تلاش ملت و دولت ما در دوازده سال گذشته در خصوص بحث هسته ای اجرای حق مسلم کشورمان در انجام غنی سازی با هدف تولید سوخت هسته ای رآکتور بوشهر بوده است. آنزمان حتی آمریکا هم علیرغم موضع همیشگی خود اعلام کرده بود که با ساخت و راه اندازی رآکتور هسته ای توسط ایران کنار می آید.
٢- در سال 1384 یعنی سالی که از قطعنامه های شورای امنیت و تحریمهای بین المللی خبری نبود سه کشور اروپایی با ارائه پیش نویس توافقی حاضر بودند به ایران در قبال دست کشیدن از انجام غنی سازی امتیازات مهم سیاسی، اقتصادی، تجاری و فن آوری بدهند. در همان سال آقای دکتر روحانی در دوران پایانی مسئولیتشان بعنوان دبیر شورایعالی امنیت ملی این موضع سه کشور را مردود و آنرا اهانت به ملت ایران اعلام کردند. دولت وقت حتی قبل از انتقال قدرت به دولت جدید آقای احمدی نژاد تعلیق را شکست و انجام غنی سازی را از سر گرفت.
٣- ملت ایران سالهای سال در تظاهرات و راهپیماییهای 22 بهمن و مناسبتهای مختلف بر حق مسلم هسته ای خود تاکید نمود و بر پایه همین اصل، ایران قطعنامه های صادره از سوی شورای امنیت را که درخواست تعلیق و یا توقف مجموعه برنامه های غنی سازی ایران را داشتند مردود دانست و بر ادامه مقاومت تا احقاق حقوق مسلم خود تاکید نمود. اگر تفاهم ژنو و برجام هردو به نتیجه رسیدند به این علت بود که کشورهای عضو دائم شورای امنیت پذیرفتند که بر خلاف خواسته مندرج در قطعنامه های شورای امنیت انجام غنی سازی توسط ایران را بپذیرند و قطعنامه ها و تحریمهای تنبیهی را هم لغو کنند. تقلیل مبنای مقاومت ملت ایران بر خواسته های اقتصادی در شرایطی که سیاست ایران به وضع شدیدترین تحریمهای مالی و اقتصادی علیه کشورمان انجامید اصلا پاسخگوی علت ایستادگی ملت ما نیست.
٤- ایران تا اجرای کامل اهداف برجام و حذف تمامی موانع بانکی و مالی از پای نخواهد نشست و ابزارهای کافی برای اعمال فشار بر طرف مقابل را هم داراست اما این نباید باعث شود که اولاً دستاورد بسیار مهم تداوم غنی سازی و دیگر برنامه های مهم هسته ای را نادیده بگیریم ، ثانیاً اهداف برجام را به منافع اقتصادی تقلیل دهیم و ثالثاً با کم ارزش کردن حرکتهای مهم اقتصادی و تجاری پسابرجام که هم به گشایشهای مهمی برای کشورمان و هم به لغو دهها تحریم در حوزه های حمل و نقل، کشتیرانی، بیمه، هواپیمایی، صادرات نفت و محصولات پتروشیمی، تولید قطعات خودرو و غیره انجامیده است، اعلام کنیم که دستاوردهای برجام "هیچ" بوده است. کافیست شرایط گذشته کشور را از یاد نبریم. یقین بدانیم که نفی دستاوردها را هیچکس باور نمی کند.

منبع: خبرآنلاین

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.