دبیر انجمن شرکت های هواپیماییبا بیان اینکه گشایش هایی در بحث مشکلات بانکی و مالی قرارداد خرید 118 فروند هواپیمای ایرباس در حال انجام است، اظهار داشت: مذاکره کنندگان در تلاش هستند پایه پولی این معامله بر اساس یورو تنظیم شود.

به گزارش جماران، مقصود اسعدی سامانی ادامه داد: به دنبال برخی از تحریم های اعمال شده از سوی آمریکا، ایران نمی تواند معامله دلاری با شرکت هایاین کشور داشته باشد و بخشی از سهام ایرباس هم متعلق به آمریکا است اما گروه مذاکره کننده در تلاش هستند که پایه پولی این معامله را تغییر دهند که با این اقدام، مشکل مالی و بانکی قرارداد تاریخی با ایرباس حل می شود.

اسعدی سامانی تاکید کرد: با چند بانک رای زنی هایی انجام شده تا پس از تغییر پایه پولی معامله و رفع این مشکل، پروسه مالی معامله از طریق این بانک ها انجام شود.

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی درباره صدور مجوز اوفک برای فروش هواپیما به ایرباس، گفت: براساس توافقات برجام به طور قطع اوفک نمی تواند مانعی برای قرارداد فروش هواپیماهای ایرباس به ایران ایجاد کند و از همه مهم تر اینکه در حال حاضر ممنوعیتی برای فروش هواپیما به ایران وجود ندارد.

وی تاکید کرد: این تعللی هم در انعقاد قرارداد نهایی با ایرباس و ورود هواپیماهای جدید صورت گرفته غیر منطقی است.

اسعدی سامانی درباره خرید هواپیما از شرکت بویینگ گفت: طبق سند چشم انداز ناوگان هوایی ایران به 500 فروند هواپیمای نو نیاز دارد و بخشی از این نیاز هم از طریق شرکت بویینگ تامین می شود. نمایندگان شرکت بویینگ به ایران آمدند و به طور مستقیم با ایرلاین ها داخلی به مذاکره پرداختند.

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی ادامه داد: شرکت ها به دنبال افزایش ناوگان و نوسازی ناوگان خود هستند و در مذاکره با بویینگ هم به نتایجی رسیده ایم.

اسعدی سامانی همچنین درباره شروع اسقاط هواپیماهای زمین گیر اظهار داشت: از چندی پیش نسبت به جمع آوری و اسقاط هواپیماهای زمین گیر به ایرلاین ها هشدار داده شده بود که ایرلاین ها هم در حال حاضر عملیات اسقاط را شروع کرده اند.

وی با اشاره به تعداد هواپیماهای زمین گیر قابل اسقاط افزود: در حال حاضر ۲۰ فروند توپولف زمین‌‌گیروجود دارد و تعدادی هواپیمایی بوئینگ ۷۴۷، بوئینگ ۷۲۷ و بوئینگ ۷۳۷ و تعدادی فوکر ۲۸ در فرودگاه‌ها وجود دارد که باید اسقاط شوند.

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی با بیان اینکه ارزش لاشه این هواپیماها را کارشناسان رسمی دادگستری تعیین می کنند، گفت: از آلمینیوم لاشه هواپیماها می توان در مصارف دیگری استفاده کرد و چند شرکت بخش خصوصی برای خرید لاشه هواپیماهای زمین گیر اعلام امادگی کرده اند.

اسعدی سامانی ادامه داد: هر تن از لاشه هواپیماهای زمین گیر براساس نوع و مدل هواپیما قیمت خاصی دارد اما استفاده از فلزات ان برای برخی از صنایع صرفه اقتصادی دارد و خریدار آن هستند.
منبع: ایلنا

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.