وزیران خارجه ایران و ارمنستان راه‌های گسترش مناسبات دوجانبه و مسائل منطقه‌یی و بین‌المللی را مورد تبادل نظر قرار دادند.

به گزارش جماران به نقل از ایسنا، دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با اشاره به پیشینه مناسبات دو کشور اظهار کرد: روابط تهران و ایروان همواره دوستانه و متین بوده است و مراودات و سفر هیات‌های مختلف دو کشور در جریان بوده است و ما امیدواریم رایزنی‌های مستمر در جهت توسعه مناسبات دو کشور و صلح و توسعه و رفاه منطقه کمک کند.

او با ارزیابی مراودات دو کشور در زمینه مجامع بین‌الملل خاطرنشان کرد: همکاری‌های دو کشور در بخش مجامع بین‌الملل می‌تواند گسترش یابد و ما در بحران اخیر قره‌باغ، دو طرف را به خویشتن‌داری توصیه می‌کنیم و آمادگی داریم در جهت برقراری صلح و امنیت در منطقه هرگونه تلاش را به‌عمل آوریم.

ظریف با ارزیابی چشم‌انداز مناسبات دوجانبه گفت: اگر چه مناسبات اقتصادی تحرک داشته ولیکن هنوز به سطح مناسب نرسیده و می‌بایست آن را به سطح مطلوب خویش ارتقا بخشیم و دو کشور در زمینه‌های گاز، برق، راه‌آهن می‌تواند پروژه‌های چند جانبه با تمامی کشورهای منطقه را تسهیل و گسترش دهند.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به آثار همکاری‌های چندجانبه دو کشور در سازمان‌های اقتصادی منطقه‌یی هم‌چون اوراسیا ابراز امیدواری کرد که از طریق گسترش همکاری‌های اقتصادی بتوان زمینه توسعه اقتصادی برای کل منطقه را در خدمت منافع و رفاه برای تمامی منطقه ارتقا بخشید.

وی درخصوص فرآیند موافق‌نامه تبادل استرداد محکومین بین دو کشور و همکاری‌های محیط زیست ابراز امیدواری کرد زمینه‌های پیشرفت امور اجرایی آن فراهم شده و آثار امضای تفاهم‌نامه لغو روادید بین اتباع دو کشور موجبات افزایش مراودات اتباع دو کشور در عرصه توریست و تجارت را تسهیل کند.

ظریف درباره آخرین تعاملات بانکی در پرتو نتایج برجام اظهار کرد: از دیدگاه ما گام اول برای تعاملات بانکی برداشته شده است و لیکن آمریکایی‌ها می‌بایست گام‌های عینی را با اراده و قدم‌های جدی بردارند و ما کلیه آثار و پیامدهای این روند را به‌دقت تحت بررسی داریم.

ادوارد نعلبندیان، وزیر امور خارجه ارمنستان نیز گفت: ما روابط دو کشور را مبتنی بر دوستی و صمیمیت مستمر می‌دانیم و روابط دوجانبه روند پویایی را طی می‌کند و در طی سه دهه گذشته دارای مجموعه‌ای از همکاری‌های متنوع بوده‌ایم و در زمینه همکاری‌های انرژی و اقتصادی می‌توانیم فرصت‌های جدیدی را برای گسترش و تعمیق مناسبات سرعت بخشیم.

او با اشاره به نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در بحران قره باغ اظهار کرد: ما از نقش جمهوری اسلامی ایران در ارائه توصیه به دو طرف به راه‌حل مسالمت‌آمیز قدردانی می‌کنیم و جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یک کشور بزرگ که نقش بازیگری مهم در مسائل منطقه را دارد، نمی‌تواند بی‌اطلاع از تحولات جاری باشد و امیدواریم در مسیر فرآیند مذاکرات با گروه مینسک همواره از نقش دیگر کشورها از جمله جمهوری اسلامی ایران در برقراری صلح بهره‌مند شویم.

نعلبندیان با توصیف توافق برجام بین جمهوری اسلامی ایران و 1+5 آن را بزرگ‌ترین رخداد تاریخی سال 2015، گفت: ما توافق جمهوری اسلامی ایران و قدرت‌های بین‌المللی را بزرگ‌ترین رخداد سیاسی سال 2015 ارزیابی می‌کنیم و توافق برجام برای حل بسیاری از مناقشات می‌تواند سرمشقی باشد و ما نیز رفع تحریم‌ها را در ایروان اجرایی کرده‌ایم و آماده برقراری مراودات بانکی فعال بین دو کشور هستیم.

وزیر امور خارجه ارمنستان از گسترش مراودات سه‌جانبه و چندجانبه با کشورهای منطقه در زمینه گاز، برق و مواصلات استقبال می‌کنیم.

نعلبندیان با اشاره به آمادگی ایروان برای فعال‌سازی مراودات تجاری و تشویق سرمایه‌گذاران ارمنی برای تقویت مراودات بین دو کشور آمادگی خویش را برای تعیین فهرست کالایی با تعرفه‌های مناسب جهت تقویت همکاری‌های تجاری دو کشور را اعلام کرد.

وزیر امور خارجه ارمنستان افزود: فراهم شدن مقدمات امضای تفاهم‌نامه لغو روادید بین اتباع دو کشور به‌زودی، زمینه‌های افزایش مراودات دوجانبه را در تمامی عرصه‌ها ارتقا خواهد بخشید.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.