کنفرانس بزرگداشت حضرت امام خمینی (ره) رهبر کبیر انقلاب و بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، تحت عنوان «امام خمینی(ره) و وضعیت زنان' عصر روز یکشنبه در مرکز اسلامی انگلیس در لندن برگزار شد.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، در این کنفرانس سالیانه که به مناسبت بیست و هفتمین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (ره) برگزار شد، شماری زیادی از مسلمانان و علاقه‌مندان امام خمینی (ره) از شهرهای مختلف انگلستان حضور داشتند.

در این کنفرانس پس از تلاوت قرآن کریم، در مورد جایگاه زن در اسلام، ویژگی های شخصیتی و نیز نظریات و اندیشه‌های امام خمینی (ره) در مورد زن و نیز تغییرات صورت گرفته در مورد وضعیت زنان در بعد از انقلاب اسلامی سخن گفته شد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر محمد علی شمالی نماینده مقام معظم رهبری در بریتانیا و رییس مرکز اسلامی انگلیس، در سخنانی در این کنفرانس، تصریح کرد که در دیدگاه و اندیشه حضرت امام (ره)، به عنوان یک فیلسوف، اسلام شناس و فقیه، زن دارای جایگاه ویژه ای است.
وی با اشاره به برخی از بیانات حضرت امام خمینی (ره) در ارتباط با جایگاه زنان، گفت: ایشان بیان داشته اند قرآن کریم انسان‌ساز است وزنان نیز انسان‌ساز است و وظیفه مادر را با انبیای الهی یکی دانسته اند و سعادت و شقاوت ملت، کشور و دین را در پرتو تربیت مادران می‌دانند.
دکتر شمالی اضافه کرد: حضرت امام ( ره ) همچنین می فرمایند: «تاریخ اسلام، گواه احترامات بی‌حد رسول خدا ( ص) به حضرت زهرا (س) است، تا نشان دهد که زن، بزرگی ویژه ای در جامعه دارد، که اگر برتر از مرد نباشد، کمتر نیست.'
رییس مرکز اسلامی انگلیس تصریح کرد: حضرت امام(ره) همچنین بر فعالیت اجتماعی و علمی زنان در کنار حفظ حقوق، ارزش و جایگاه آنها در خانواده، تأکید ویژه‌ای داشتند.
وی همچنین با اشاره به وجود فضای ناسالم در قبل از انقلاب اسلامی برای فعالیت اجتماعی زنان در ایران، گفت: اما بعد از انقلاب اسلامی فضای مناسبی برای رشد و تربیت زنان پدیدار شد و بسیاری از خانواده‌ها علاقه‌مند به فرستادن دختران خود به مدارس، دانشگاه‌ها و محیط‌های کاری شدند.
وی افزود: در حال حاضر ما شاهد حضور گسترده زنان در عرصه‌های مختلف اجتماعی و سیاسی و اقتصادی در ایران از جمله در محیط های علمی و دانشگاهی، مجلس و نیز دستگاه قضایی و نیروهای انتظامی هستیم .
پرفسور 'رودنی شکسپیر'، خانم زهرا ال علوی از فعالان حقوق زنان، دکتر امینه اینلوس ، مهناز حیدرپور ، جلال فیروز ، حاج عباس دی پالما رییس انجمن اسلامی امام مهدی (عج) در ایتالیا از دیگر سخنرانان این کنفرانس بودند.
این سخنرانان نیز ضمن اشاره به جایگاه زن در اسلام ، به تشریح دیدگاه‌های حضرت امام ( ره) در مورد زنان و نیز وضعیت زنان در بعد از انقلاب اسلامی پرداختند.
جلال فیروز نماینده پیشین مجلس بحرین در سخناش تصریح کرد که اسلام حافظ حقوق زنان و ارزش های والای آنها است و حضرت امام ( ره ) نیز بر همین مساله تاکید داشتند.
وی افزود: حضرت امام ( ره ) ضمن تاکید بر تغییرات اجتماعی و سیاسی؛ خواهان ارتقای وضعیت زنان و نیز انسجام خانوادگی بودند.
سخنرانان در این کنفرانس همچنین به سؤالات حضار در مورد مسایل مرتبط با زنان و حضرت امام( ره) پاسخ دادند.
در این کنفرانس علاوه بر ارایه گزارشی تصویری در مورد وضعیت زنان در جمهوری اسلامی ایران، نماهنگ‌هایی به یادبود حضرت امام خمینی (ره ) پخش شد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.