پاسخ صریح مقام معظم رهبری و سید حسن خمینی به سند سازی های جدید بی بی سی
به گزارش جماران، پس از انتشار اولیه اخباری درباره دستیابی بی بی سی به اسنادی جدید از تاریخ تحولات انقلاب اسلامی قبل از شکل گیری تا کنون که عمدتا متمرکز بر اسنادی از ارتباطات قبل از انقلاب با آمریکا از سوی حضرت امام (ره ) بود و انتشار آن ها در فضای رسانه ای به ویژه فضای سایبری و مشخص شدن مخدوش بودن این اسناد ، واکنش ها در سطوح مختلف به این روایت صورت گرفت .
هرچند این شیوه از سندیابی و ارائه آن از سوی بی بی سی سابقه دارد، به ویژه در همکاری هایی که با سایر شبکه های ضد انقلاب داشته است در مستند سازی های خاص خود ، اما این شیوه از ارائه و آن هم در آستانه سالگرد ارتحال حضرت امام (ره ) ، روش جدیدی در انتخاب زمان و تطبیق ان با برنامه سازی های خاص این رسانه است .
این رسانه با استفاده از 3 قاعده "ابهام پرتکرار " ، "سند ساختِ مستندکرده " و "جذاب خوانی خبری" سعی کرد مخاطب را مجاب کند میان قول و عمل حضرت امام (ره ) فرق بود . از این رو خبر را این گونه منتشر کرد : " پیام‌ محرمانه آیت‌الله خمینی به دولت کندی چه بود؟ توضیحات را در ویدیوی زیر ببینید ...." و سپس با تمرکز بر جذاب سازی خبر این موضوع را در قالب دیگری مورد تاکید قرار داد و منتشر کرد :"بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران آمریکا را شیطان بزرگ می‌خواند و می‌گفت تمام گرفتاری‌ها از آمریکاست. اما آیت الله خمینی حداقل دوبار با روسای جمهوری آمریکا تماس مستقیم برقرار کرده بود. این ها براساس اسنادی است که بی‌بی‌سی فارسی به آنها دست پیدا کرده است. نخستین مورد به بیش از نیم قرن پیش برمی‌گردد وقتی جان اف کندی در کاخ سفید بود و بار دوم، در روزهای پیش از پیروزی انقلاب اسلامی بود وقتی آقای (آیت الله) خمینی با جیمی کارتر تماس گرفت. "
هرچند همه این راه ها در گزارش های بی بی سی به " کامبیز از واشنگتن..... " و " اسناد منتشر شده CIA ....." ختم می شود لکن این اقدام بی بی سی یعنی انتشار اسنادی که یک مرتبه اصالت آنها رد شده است، در این روزها ، جدای از این که پیوند سرد اما مستمر میان لندن و واشنگتن در سطوح امنیتی در قالب رسانه ای را بارزتر و واضح تر از گذشته نمایان کرد ، برنامه یکسال آینده این دو مجموعه برای ایران را هم در معرض خوانش جدی تری قرار داد.
البته به پیوست این ادعاها و سند خوانی ها ، مرجع تایید این قبیل موضوعات یعنی مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) این مسائل را قویا رد کرد . موضوعی که بی بی سی نیز مجبور به اذعان آن شد :" حمید انصاری، قائم ‌مقام مؤسسه تنظیم و نشر آثار آیت‌الله خمینی، تلاش رهبر انقلاب ایران، برای تماس با دولت آمریکا را تکذیب کرده و گفته بی بی سی "هیچ سند واقعی برای ادعای خود نخواهند داشت."حسن خمینی هم در مصاحبه‌ای گفته: "اینکه انقلاب با کسانی رابطه داشته حرف‌هایی است که هیچ کدام سند درستی ندارد" .
البته آنچه که ختم این بازی در ماه عسل BBC و CIA تلقی می شود ، فرمایشات مقام معظم رهبری در مراسم بیست و هفتمین سالگرد ارتحال حضرت امام (ره ) است. اشاراتی که به صورت مبنایی انگیزه بی بی سی در راه انداختن این قبیل موج های خبری را نشان می دهد .
مروری بر خیانت ها و خباثت های بی بی سی در ایران هم قابل توجه است :
و اما یک پیام وارده :
BBC عرصه سیمرغ نه جولانگه توست .......
منبع: واحد مرکزی خبر
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.