رئیس‌جمهوری آمریکا با ابراز همدردی با قربانیان درگیری سوریه، بار دیگر تصمیم خود را برای عدم مداخله نظامی در سوریه با هدف توقف درگیری‌ها بیان کرد.

به گزارش جماران به نقل از ایسنا، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا که پنجشنبه به آکادمی نیروی هوایی آمریکا در کلورادو رفته بود، گفت: در سوریه، درد و رنج ناشی از جنگ داخلی مایه دل شکستگی است؛ در هم شکسته شدن سوریه و کشته شدن صدها هزار تن و بی‌خانمان شدن میلیون‌ها تن.

اوباما اذعان کرد، "زمانی که چهره کودکانی که در خشونت سوریه متحمل رنج می‌شوند می‌بینم، چهره آنها را چهره کودکان خودم می‌بینم. این واقعا غم‌انگیز است. به عنوان یک پدر به کودکان سوری نگاه می‌کنم و کودکان خودم را می‌بینم."

اوباما همچنین نسبت به خطر کشیده شدن آمریکا به جنگ داخلی جدید در خاورمیانه هشدار داد. با این حال رئیس‌جمهوری آمریکا از سیاست خارجی دولتش در قبال سوریه دفاع کرد و گفت که آمریکا نمی‌تواند از مسوولیت خود شانه خالی کند.

وی تاکید کرد: نمی‌توانیم انزواطلب باشیم. این کار در چنین جهانی به هم پیوسته ممکن نیست. در چنین شرایطی که عدم اطمینان حاکم است، گاهی اوقات وسوسه این به وجود می‌آید که خودمان را از این درگیری که لجوجانه ادامه دارد، عقب بکشیم و بگوییم اجازه دهید که سایر کشورها خودشان مشکل را حل کنند.

وی گفت:‌ ما دیپلماسی به همراه تهدید به اعمال زور را در پیش گرفتیم و بسیار موفق‌تر از زمانی عمل کردیم که قرار بود از حملات نظامی استفاده کنیم.

وی همچنین سیاست‌های روسیه و ایران را برای تقویت بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه به باد انتقاد گرفت. اوباما افزود: من به عنوان رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا تصمیم متفاوتی اتخاذ کردم. تنها راه حل واقعی برای درگیری سوریه، راه حل سیاسی است که شامل گذار سیاسی از اسد شود و این امر مستلزم دیپلماسی است.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.