وزیر امور خارجه کشورمان روز جمعه در مراسم تاریخی امضای توافقنامه تغییرات آب و هوایی پاریس، به همراه رهبران 170 کشور جهان، این توافقنامه را به امضا رساند. با امضای یک سند بین المللی توسط 171 کشور در یک روز، رکورد جدید در تاریخ سازمان ملل به ثبت رسید.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان روز جمعه با حضور در مراسم امضای توافقنامه تغییرات آب و هوایی پاریس که در مجمع عمومی سازمان ملل برگزار شد، به نمایندگی از طرف دولت جمهوری اسلامی ایران، این توافقنامه را به امضا رساند.

ظریف پیش از این اظهار داشته بود که روز جمعه به نمایندگی از ایران توافقنامه تغییرات آب و هوایی پاریس که به تصویب هیات دولت رسیده است را در سازمان ملل به امضا خواهد رساند.
توافقنامه پاریس در تاریخ 12 دسامبر سال 2015 میلادی با توافق 196 کشور جهان و در چارچوب کنوانسیون تغییر اقلیم سازمان ملل که با هدف جلوگیری از افزایش دمای زمین بیش از 2 درجه سانتی گراد در قرن جاری و تلاش درجهت محدودیت افزایش دما به زیر 1.5 درجه سانتیگراد نسبت به سطح آن در قبل از صنعتی شدن است.
طبق آمارسازمان ملل، مراسم امضای توافقنامه تغییرات آب و هوایی پاریس که در روز جمعه در مجمع عمومی سازمان ملل به امضای رهبران عالی 171 جهان رسید، رکورد جدیدی در تاریخ امضای یک توافقنامه توسط بیشترین شمار کشورها در یک روز به ثبت رساند. رکورد بیشترین امضای یک توافقنامه در یک روز پیش از این متعلق به کنوانسیون ملل متحد در مورد حقوق دریاها بود که در سال 1982 به امضای رهبران 119 کشور جهان در یک روز رسیده بود .

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.