در یکی از خونین ترین روزهای بغداد در میانه کشمکش های سیاسی هفته های اخیر، 7 تن کشته و بیش از 23 نفر زخمی شدند که با واکنش جریان های سیاسی روبه رو شد، درحالی که مقام های امنیتی گفتند، یک حمله بزرگ تروریستی را در این روز خنثی کرده اند.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، پیش از حمله ظهر جمعه به حسینیه ای در منطقه الرضوانیه در جنوب غرب بغداد ، نیروهای اطلاعات ارتش عراق موفق شدند با دستگیری یک گروه از عناصر وابسته به 'ولایت بغداد' داعش، مقادیر زیادی سلاح و بویژه کمربندهای انفجاری کشف کنند.

این گروه از انتحاری های داعش، بخشی از هسته های خفته ومخفی این گروه تروریستی در کمربند بغداد و داخل پایتخت عراق محسوب می شدند که فرماندهان امنیتی از هفته ها پیش نسبت به آن ابراز نگرانی کرده و هشدار داده بودند.
در جریان حمله به حسینیه الرضوانیه دستکم 7 تن کشته و 23 نفر زخمی شده اند که منابع بیمارستانی پیش بینی کردند این ارقام بخاطر وخامت حال برخی مجروحان افزایش یابد.
در عین حال فرماندهی عملیات بغداد در بیانیه کوتاهی در خصوص این حادثه گفته که نیروهای امنیتی موفق شدند یکی از دو انتحاری در حمله به حسینیه الرضوانیه را به قتل برسانند، اما دیگری موفق شد وارد حسینیه شود و خود را منفجر کند.
یک منبع در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت که برنامه تروریست ها از این قرار بود که پس از آنکه اولین انتحاری کمربند خود را منفجر کرد و جمعیت قابل توجهی در محل انفجار تجمع کردند، دومین نفر خود را منفجر کند.
شاهدان به خبرنگار ایرنا گفتند، این حمله تروریستی، لحظات دلخراشی را برای اهالی این منطقه رقم زد و تا پیش از ورود نیروهای امنیتی و امدادگران ، مردم برای امداد وارد عمل شدند. محیط مسجد را خون فراگرفته بود و بسیاری بهت زده شاهد اتفاقاتی بودند که رخ داده بود.
علاوه بر این حمله دیگری در لطیفیه در جنوب بغداد صورت گرفت که در آن نیز یک تن کشته و یک تن زخمی شدند.
به دنبال حمله تروریستی به حسینیه الرضوانیه ، جمعی از شخصیت های سیاسی و احزاب عراق واکنش نشان داده و این حادثه را محکوم کردند که از جمله آنان ایاد علاوی رهبر ائتلاف الوطنی بود که این حمله را تلاشی برای تضعیف وحدت و یکپارچگی عراق توصیف کرد.
سلیم الجبوری رئیس برکنار شده پارلمان عراق از سوی تحصن کنندگان پارلمانی نیز در بیانیه ای این حمله تروریستی را محکوم کرد.
چندی پیش جواد الطبیباوی سخنگوی عصائب اهل الحق در انتقاد از کاهش نیازهای نظامی در حومه بغداد بویژه کاستن از سهمیه مهمات و همچنین نیرو به بهانه عملیات در الانبار گفته بود که کمربند بغداد و داخل پایتخت همچنان آلوده است و هسته های خفته داعش در این منطقه حضور دارند.
جاسم الجزایری یکی از اعضای شورای رهبری کتائب حزب الله نیز در گفت وگو با ایرنا هشدار داده بود که منطقه کمربند بغداد همچنان آلوده است و پایتخت همچنان در معرض تهدید داعش قرار دارد.
بغداد طی دو ماه و نیم اخیر در گرداب تظاهرات و تجمع های مستمر با هدف تسریع اصلاحات دولتی فرو رفته و این وضعیت از هفته گذشته تشدید شده است، بطوری که تظاهر کنندگان وزارت خانه ها و برخی موسسات دولتی را روزانه به محاصره در می آورند که این امر بر روند امور و فعالیت های اجتماعی، بویژه بر ترافیک پایتخت عراق تاثیر گذاشته است.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.