یک روزنامه آمریکایی به نقل از مقام های این کشور ادعا کرد که دولت باراک اوباما با هدف محافظت از توافق هسته ای با ایران، قصد دارد 32 تن آب سنگین از این کشور خریداری کند.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، سه مقام آمریکایی گفتند آمریکا نگرانی دارد که ایران توانایی کاهش سریع ذخیره آب سنگین خود مطابق با توافق هسته ای را نداشته باشد و به این دلیل وزارت انرژی آمریکا قصد دارد مقداری از این مواد را از ایران خریداری کند.

بر اساس شروط توافق هسته ای ماه ژوئیه گذشته (تیر 94) ، ایران باید ذخایر آب سنگین خود را در سال های ابتدایی اجرای توافق پایین تر از 130 تن و در مراحل آتی نیز پایین تر از 90 تن نگاه دارد. در این حال ، مقام های آمریکایی می گویند که ایران به دنبال یافتن خریدارانی در بازار بین المللی است و ممکن است میزان این ذخایر ایران بالاتر از سطح تعیین شده برود.
به نوشته وال استریت جورنال ، آمریکا امیدوار است که اقدام این کشور در خرید آب سنگین از ایران به سایر کشورها نیز برای خرید این مواد در سالهای آینده ، اطمینان بدهد.
انتظار می رود این قرارداد که ارزش آن 8.6 میلیون دلار برآورد می شود ، روز جمعه بطور رسمی به امضای مقام های ایران و آمریکا برسد.
«ارنست مونیز» وزیر انرژی آمریکا در گفت وگو با وال استریت جورنال گفت: ایده این کار این است که ما این مواد را آزمایش کردیم و آب سنگین خوبی است و مقدار اندکی از آن را خریداری می کنیم.
وی افزود: این اقدام پیامی خطاب به جهان است مبنی بر اینکه اگر می خواهید آب سنگین خریداری کنید می توانید از ایران آب سنگین خریداری کند و حتی آمریکا این کار را کرده است.
مقام های آمریکایی گفتند که سازمان انرژی اتمی ایران این 32 تن آب سنگین را در هفته های آینده به لابراتوار ملی «اوک ریج» در «تنسی» منتقل خواهد کرد.
از سوی دیگر ، منتقدان توافق هسته ای در آمریکا ، از مورد خرید آب سنگین از ایران نیز ابراز نگرانی کرده اند.
«اد رویس» رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا روز 18 آوریل (30 فروردین ) در نامه ای به مونیز خواستار توضیحاتی در این خصوص شد و بطور مشخص سوال کرد دولت آمریکا پول این معامله را چگونه پرداخت می کند و چگونه اطمینان حاصل می کند که ایران این پول را برای مصارف نظامی یا حمایت از گروههای ترویستی هزینه نخواهد کرد.
مونیز خاطرنشان کرد دولت آمریکا تنها یک بار چنین موادی از ایران خریداری می کند اما گفت که شرکت های آمریکایی می توانند در آینده بطور معمول این مواد را خریداری کنند.
به نوشته این روزنامه آمریکایی ، این قرارداد خرید آب سنگین تازه ترین نشانه از نزدیکی دو کشور پس از چند دهه خصومت است.
مقام های آمریکایی بطور مشخص نگفتند که وزارت انرژی آمریکا چگونه پول این خرید را پرداخت خواهد کرد.
برخی کارشناسان هسته ای می گویند این اقدام آمریکا به معنی یارانه دادن به برنامه هسته ای ایران برای زنده نگاه داشتن توافق هسته ای است.
«دیوید آلبرایت» رئیس موسسه علوم و امنیت بین الملل در واشنگتن گفت: ما نباید به ایران برای چیزی که آنان در وهله اول نباید تولید کنند ، پولی بدهیم.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.