مجمع عمومی سازمان ملل سند تعهد مشترک مبارزه با مواد مخدر را که در نشست عالی کمیسیون ویژه مواد مخدر در وین تدوین شده بود به تصویب رساند.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، مجمع عمومی سازمان روز چهارشنبه در ادامه نشست های مجمع عمومی سازمان ملل پیرامون مسئله مواد مخدر وراه های مقابله با آن سندی را به تصویب رساند که در 24 اسفند ماه سال گذشته در پنجاه و نهمین کمیسیون مواد مخدر در وین تدوین شده بود و بر اساس مفاد آن کشورها نسبت به مقابله موثر با مسأله جهانی مواد مخدر، مشترکا متعهد شدند تا براساس اصل مسئولیت مشترک،در تحقق اهداف بیانیه سیاسی و برنامه اقدام سال ٢٠٠٩ عمل کنند.

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور و دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در راس هیاتی در این نشست شرکت داشت.

بر اساس مفاد این سند همه کشور ها متعهد شده اند تا در اقدامات زیر با یکدیگر مشارکت و همکاری کنند:

- کاهش تقاضا ، پیشگیری، درمان، بازتوانی و خدمات پس از بهبودی معتادان

-کاهش عرضه و موضوعات مرتبط، پیشگیری از وقوع جرم، اقدامات مقابله ای، قطع پیوند مواد مخدر جرایم سازمان یافته ، مقابله با پولشوئی، فساد ، مقابله با مواد روانگردان جدید.

- رعایت حقوق بشر بر اساس استانداردهای بین المللی و در چارچوب قوانین و مقررات ملی ، با هدف دسترسی به خدمات درمانی، بخصوص برای جوانان و بانوان.

- ارتقای سطح همکاری های بین المللی وتدبیر رویکردهایی برای تضمین دسترسی به پیش سازها و مواد اولیه، جهت مصارف پزشکان وعلمی، ضمن مقابله با انحراف آنها.

-توسعه جایگزین از جمله از طریق توسعه کشت جایگزین، امحای کشت غیر قانونی و...

لازم به ذکراست که روند تدوین و تصویب این سند، حدود دو سال به طول انجامید و با پیگیری و همکاری های مشترک وزارت امورخارجه و ستاد مبارزه با مواد مخدر و در رایزنی با دیگر کشورهای همسو، بویژه طی شش ماهه دوم سال٢٠١٥ ، نسبت به تأمین منافع کشورمان اقدام شد.

از جمله بندهای مهمی که با جدیت تیم کارشناسی جمهوری اسلامی ایران به متن پیش نویس نهائی سند اضافه شد می توان به حفظ تعادل سند در خصوص اقدامات هم پوشان درحوزه های مختلف مواد مخدر بویژه در حوزه های کاهش تقاضا و مقابله با عرضه، تثبیت اصل مسئولیت مشترک بین المللی، تاکید بر اعتبار کنوانسیون های سه گانه مواد مخدر، بعنوان چارچوب برنامه های کشوری و بین المللی، ضرورت کمک های فنی ومالی به کشورهای در حال توسعه،احترام به تمامی کسانی که در مبارزه با مواد مخدر جان خود را فدا نموده اند و بویژه نیروهای انتظامی، تاکید بر توسعه جایگزین و معیشت جایگزین و مبارزه با داروهای جدید روانگردان جلوگیری از تصویب ایده روند قانونی سازی مواد مخدر اشاره کرد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.