معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه اظهار داشت: متاسفانه گروههای تروریستی و گروههای مسلح غیرمسئولانه در سوریه اقدام به کاربرد گازهای سمی و شیمیایی می کنند و جامعه جهانی اقدام موثر در این رابطه به عمل نیاورده است .

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، حسین امیرعبداللهیان در دیدار دستیار دبیر کل سازمان ملل اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان بزرگترین قربانی سلاح های شیمیایی و بر اساس اعتقادات دینی و مذهبی خود هرگونه استفاده از سلاح های کشتار جمعی از جمله سلاح های شیمیایی را محکوم و حرام می داند.

وی ادامه داد: رژیم صهیونیستی با داشتن زرادخانه های اتمی و شیمیایی خطر اصلی در منطقه به شمار می رود .
معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه با تشریح تلاش های کشورمان در رایزنی به دولت سوریه جهت اجرای تعهدات بین المللی خود برای پیوستن به کنوانسیون سلاح شیمیایی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در راستای سیاست های اصولی خود آمادگی کمک به تیم تحقیقات مشترک جهت شناسایی و معرفی عاملین کابرد سلاح های شیمیایی را دارد.
امیرعبداللهیان با اشاره به استفاده گروه های تروریستی از سلاح های شیمیایی در سوریه و عراق، بر لزوم مقابله جدی جامعه بین المللی با این گروه ها تاکید کرد و افزود: در حالی که دولت سوریه در قبال موضوع خلع سلاح شیمیایی مسئولانه برخورد کرد متاسفانه گروههای تروریستی و گروههای مسلح غیر مسئولانه در سوریه اقدام به کاربرد گازهای سمی و شیمیایی می کنند و جامعه جهانی اقدام موثر در این رابطه به عمل نیاورده است .
خانم ویرجینیا گامبا دستیار دبیرکل سازمان ملل و رئیس تیم تحقیقات مشترک سازمان ملل و سازمان منع سلاح های شیمیایی جهت شناسایی و معرفی عاملین کاربرد سلاح های شیمایی در سوریه با امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه دیدار و گفت و گو کرد.
گامبا با تشکر از حمایت جمهوری اسلامی ایران از ماموریت خود توضیحاتی در خصوص شرایط لازم برای موفقیت، دستیابی و بررسی اطلاعات در خصوص کابرد سلاح های شیمیایی ارائه و اظهار داشت: در این راستا تیم تحقیقات مشترک، از همه کشورهای عضو سازمان ملل و از جمهوری اسلامی ایران خواستار کمک می باشد.
وی با تقدیر از نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در قبال حل بحران سوریه از کمک کشورمان در مبارزه با تروریسم و تقویت روند سیاسی در سوریه قدردانی کرد و از نقش مهم ایران به عنوان یکی از کشورهای فعال و تاثیرگذار عضو سازمان منع سلاح های شیمیایی یاد کرد .
در ادامه گفت و گوها خانم گامبا در مورد عملکرد و برنامه های آتی تیم تحقیقاتی مشترک توضیحاتی ارائه کرد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.