والنتینا ماتویینکو رییس شورای فدراسیون روسیه (سنا) در دیدار با علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی گفت: مسکو بر این باور است که توافق های دو کشور، نتایج دیدار ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه با رهبر انقلاب اسلامی (دوم آذر ماه94) و مذاکرات رریسان جمهوری دو کشور جوابگوی منافع دو ملت است.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، ماتویینکو امروز (چهارشنبه) در دیدار با لاریجانی که برای شرکت در کنفرانس سران مجالس اوراسیایی به مسکو سفر کرده است، ضمن مهم خواندن ارتقای سطح همکاری های دو کشور، گفت: ایران شریک نزدیک روسیه است و ما از توسعه روابط دو جانبه استقبال می کنیم و آن را ارزشمند می دانیم.

وی در این دیدار مذاکرات که با حضور مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو برگزار شد، خاطر نشان کرد: دو کشور در تمامی عرصه های دو و چند جانبه همکاری می کنند و در شورای فدراسیون روسیه از رویکرد توسعه فراگیر روابط با ایران پشتیبانی می شود.
ماتویینکو در ادامه با اشاره به مذاکرات هسته ای منجر به برجام گفت: روسیه در گفت وگوهای ایران و 1+5 نقشی فعال داشت و ما از لغو تحریم های ضد ایرانی استقبال می کنیم و آن را توسعه دهنده روابط تهران و مسکو می دانیم.
مقام بلندپایه روسیه همچنین گفت: روابط و تماس های فزاینده بین پارلمان های دو کشور سهم بسزایی در توسعه مناسبات دارد و حاضریم به صورت دوجانبه و در همایش ها و نشست های بین المللی این همکاری ها و همگرایی ها را افزایش دهیم.
ماتوویینکو در ادامه با ابراز خرسندی از دعوت سفر به تهران گفت: این آمادگی وجود دارد که پس از برنامه ریزی زمانی تا پایان سال 2016 از ایران دیدن کنم.
رییس شورای فدراسیون روسیه همچنین برگزاری اولین مرحله انتحابات اسفند ماه سال گذشته برای گزینش نمایندگان مجلس شورای اسلامی را موفقیت آمیز خواند.
وی در پایان امکان عضویت ایران به عنوان ناظر در مجمع پارلمانی سازمان امنیت جمعی (متشکل از چند جمهوری شوروی سابق) را مطرح کرد
لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار گفت: دیدگاه های ارائه شده در این نشست بسیار اهمیت دارد و اکنون دو کشور در باره مسائل مختلف گفت وگوها و رایزنی های منظمی دارند.
رییس مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به برنامه سفر ماتویینکو به تهران، اظهار کرد: این دیدار انگیزه و زمینه خوبی برای افزایش دامنه و ارتقای همکاری های ایران و روسیه فراهم خواهد کرد.
رییس مجلس که بنا به دعوت «سرگئی ناریشکین» رئیس دومای روسیه روز دوشنبه در راس یک هیات برای شرکت در این نشست و مذاکره بین رییسان مجالس دو کشور به مسکو سفر کرده است، در حاشیه این نشست با رییس دومای روسیه، مجالس کره جنوبی، پاکستان، تاجیکستان، جمهوری آذربایجان و قزاقستان دیدار و در باره روابط دو جانبه و منطقه ای گفت و گو کرد.
اجلاس یک روزه سران مجالس اوراسیا با حضور کشورهای همچون ایران، افغانستان، ارمنستان، آذربایجان، بلاروس، ویتنام، هند، اندونزی، قزاقستان، قرقیزستان، چین، مغولستان، پاکستان، کره جنوبی، روسیه، تایلند، فلیپین و جمهوری چک برگزار شد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.