وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از واگذاری اختیار پذیرش بورسیه ها به دانشگاه ها خبرداد.

به گزارش جماران به نقل از ایسنا، همزمان با سفر استانی هیئت دولت به سمنان ، دکتر محمد فرهادی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در نشستی با روسای دانشگاه ها، مراکز پژوهشی ،پارک های علم و فناوری ، واحدهای رشد و نمایندگان اعضای هیئت های علمی دانشگاه های استان سمنان که درمحل دانشگاه سمنان برگزار شد، اظهار داشت : به دانشگاه ها اعلام شده که تعیین کنند در چه رشته هایی و به چند نفر دانشجو نیاز دارند و بر همان اساس بورسیه های خود را تعیین کنند .

وی افزود : در این شیوه افراد متقاضی تحصیل به صورت بورسیه، پس از آزمون های کتبی و شفاهی و مصاحبه های تخصصی معرفی می شوند که بر این اساس در سال گذشته100 نفر در کشور بر اساس نیاز دانشگاه ها به اعضای هیئت علمی ، بورسیه شدند .

وی همچنین در خصوص پذیرش دانشجویان در دوره تحصیلات تکمیلی گفت : بسته به چارچوب و سقف ظرفیت های دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد تا 20 دانشجو و در مقطع دکترا بین پنج تا هفت نفر پذیرش می شوند .

وزیر علوم همچنین از اعلام برنامه های تحقق اقتصاد مقاومتی در حوزه علم و فناوری و آموزش عالی خبر داد و گفت: بر این اساس برنامه درسی رشته های تحصیلی بازنگری شده تا با گنجاندن واحدهای کارآموزی و کارورزی و ایجاد فرصت های مطالعاتی و دوره های پسا دکترا در واحدهای صنعتی ، زمینه آشنایی دانشگاهیان با صنعتگران فراهم شود .

دکتر فرهادی افزود : برای اجرای این طرح ها با وزارت صنعت ، معدن و تجارت هماهنگی های لازم انجام شده است .

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در استان سمنان 100 هزارنفر دانشجو تحصیل می کنند ، گفت: برای توسعه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی این استان اعتبارات مناسبی در نظر گرفته شده است .

رئیس دانشگاه سمنان نیز در این نشت تحصیل 100 هزار نفر دانشجو در استان سمنان را پتانسیل خوبی برای آموزش عالی کشور دانست و گفت : یک سوم از این دانشجویان مربوط به دانشگاه های دولتی تحصیل می کنند .

دکتر عباس هنر بخش رئوف سپس به معرفی این دانشگاه پرداخت و گفت : دانشگاه سمنان دارای 16 هزار دانشجو ، 22 دانشکده ، پارک علم و فناوری، پردیس های مختلف ، 350 عضو هیئت علمی و 250 رشته گرایش است که به عنوان دانشگاه مادر استان فعالیت می کند .

وی محور فعالیت های این دانشگاه را توسعه کیفی و تربیت دانشجویانی مطابق با نیاز بازار کار عنوان کرد و خواستار دیده شدن دانشگاه های خارج از تهران در تفاهم نامه های منعقد شده با خارج از کشور برای تبادل اطلاعات علمی شد .

رئیس دانشگاه سمنان کم بودن مجوزهای استخدامی هیئت علمی در دانشگاه ها را از جمله مشکلات دانشگاه های دولتی عنوان کرد وبا توجه به اینکه سال هاست تجهیزات آزمایشگاهی دانشگاه سمنان نوسازی نشده و به گونه ای مستهلک شده اند ، خواستار نوسازی این تجهیزات شد .

همچنین دکتر فاتح رئیس دانشگاه صنعتی شاهرود نیز در این نشست با بیان اینکه این دانشگاه در زمینی به وسعت 180 هکتار ، 14 دانشکده ، 305 عضو هیئت علمی و بیش از 10 هزار دانشجو فعالیت می کند، گفت : این دانشگاه دارای شش مجله علمی - پژوهشی ، چندین پژوهشکده و گروه پژوهشی و دارای 146 رشته گرایش است .

وی پیگیری سامان بخشی آموزش عالی از سوی وزارت علوم را بسیار مطلوب ارزیابی کرد و افزود : توسعه بی رویه هر رشته دیگر جایی ندارد و باید بر روی رشته های کاربردی کار کرد .

دکتر فاتح حرکت به سوی فناوری را شعار این دانشگاه اعلام و خاطر نشان کرد: به دنبال تربیت دانشجویانی کار آمد در جامعه هستیم .

دکتر بصیری رئیس دانشگاه دامغان هم دراین نشست با بیان اینکه این دانشگاه در زمینه سلول های بنیادی و نانو موفقی های خوبی را تا کنون بدست آورده است ، اظهار امیدواری کرد : ان شا الله به زودی بتوانیم رشته نانو فیزیک را در این دانشگاه ایجاد کنیم.

وی کسب رتبه اول معاونت دانشجویی این دانشگاه در بین دانشگاه های متوسط کشور و انتخاب مرکز مشاوره این دانشگاه به عنوان مرکز فعال و برتر کشور را از موفقیت های بدست آمده این دانشگاه عنوان کرد .

دکتر بصیری با بیان اینکه 12 هزار متر مربع فضای فیزیکی در این دانشگاه در حال ساخت است که بین 50 تا 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارند ، افزود : برای تکمیل و بهره برداری از این طرح ها 80 میلیارد تومان اعتبار نیاز است .

دکتر بهادری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان نیز به نمایندگی از دانشگاه های آزاد استان در این نشست از تحصیل 22 هزار دانشجو در سطح استان خبر داد و گفت : از این تعداد دانشجو 60 درصد غیر بومی هستند .

وی اعضای هیئت علمی این دانشگاه ها را هم یک هزار و 500 نفر اعلام کرد و افزود : نسبت اعضای هیئت علمی به دانشجو در این دانشگاه یک به 29 است .

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، درپایان این نشست اعضای هیئت علمی و شرکت کنندگان حاضر سوالات و دیدگاه های خود را با وزیر علوم در میان گذاشتند.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.