«جان کربی» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با تاکید بر اینکه ایران به تمام تعهداتش عمل کرده است، اعلام کرد محمد جواد ظریف و جان کری وزیران امور خارجه ایران و آمریکا در مورد روند دسترسی تهران به دارایی های مسدود شده خود گفت و گو کردند.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، کربی در نشست مطبوعاتی خود در مورد اظهارات «جان کری» که اعلام کرده بود ایران تاکنون سه میلیارد دلار از دارایی های مسدود شده خود را دریافت کرده است، گفت: 'وزیر امور خارجه آمریکا در مورد ادعاهای اغراق شده در مورد میزان دارایی های ایران اظهار نظر می کرد. ما ماهها است می گوئیم که این مبلغ نه 100 میلیارد دلار است و نه 150 میلیارد دلار. بلکه حدود 50 تا 55 میلیارد دلار است.'

وی افزود: 'جان کری با نقل برآورد اخیر که ایرانیان پس از چهار ماه توانسته اند به سه میلیارد دلار دسترسی داشته باشند قصد داشت به این نکته اشاره کند که قرار نبوده در همان ابتدای کار پول فراوانی به میزان 100 تا 150 میلیارد دلار عاید ایران شود.'
کربی تاکید کرد: 'این پول متعلق به ایران است و طبق توافق، مادامی که به تعهداتشان عمل کنند - که کرده اند - می توانند آن را پس بگیرند. ما به تمام تعهداتمان عمل کرده ایم و ایران نیز به تمام تعهداتشان عمل کرده اند. روند دسترسی ایران به دارایی هایش یکی از موضوعاتی است که در دیدار وزیران امور خارجه ایران و آمریکا مطرح می شود.'
به گزارش ایرنا، جان کری روز گذشته پس از دیدار سه ساعته با محمد جواد ظریف در نیویورک پشت درهای بسته در توئیت خود نوشت: ملاقات امروز من با جواد ظریف وزیر خارجه ایران در نیویورک فرصت خوبی برای بحث در مورد تعهدات ما به برجام بود.
به گزارش ایرنا از نیویورک ، وزیر خارجه کشورمان نیز در پایان دیداربا همتای آمریکایی خود به خبرنگاران گفت: تمرکز این گفت وگوها عمدتا برموضوع برجام وشیوه درست اجرای آن بود تا درسایه آن طرفین این توافقنامه و بویژه مردم ایران به منافعی که حق مسلم آنهاست دست پیدا کنند.
ظریف در پاسخ به این سئوال خبرنگاران که آیا دراین گفت وگوها موضوعاتی دیگری مطرح شد، افزود که روزجمعه نیز طرفین دردیدار دیگری به این گفت وگوها با هدف یافتن راه های اساسی برای اجرای کامل ومنصفانه برجام ادامه خواهند داد.
وزیر امور خارجه آمریکا هم گفت که در این گفت وگوها نکات کلیدی مهمی مورد بحث قرارگرفت که هدف آن ها ایجاد زمینه ای درست برای اجرا کامل و منصفانه مفاد این توافقنامه بود.
کری به دیدار بعدی وزرای خارجه دو کشور که قراراست روزجمعه برگزار شود، اشاره و اظهار امیدواری کرد طرفین دراین دیدار بتوانند به راهکارهای موثری برای اجرای منصفانه و دقیق برجام دست پیدا کنند.
مقام های آمریکایی گفته بودند که راه های حل وفصل بحران سوریه وکمک ایران در این ارتباط نیز یکی دیگر ازمحورهای گفت وگوی ظریف و کری خواهد بود.
وزیر امور خارجه آمریکا دوشنبه شب در مراسم جشن سالانه «جی استریت» که یک لابی یهودی طرفدار حزب دمکرات آمریکا است، ضمن دفاع از توافق هسته ای با ایران اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران از زمان اجرای توافقنامه تاکنون سه میلیارد دلار دریافت کرده است.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.