شبکه خبری بلومبرگ روز دوشنبه سیاستگذاری نفتی سردمداران جدید عربستان سعودی را زیر سوال برده و آن را مغایر با سیاست های ریاض در دهه های گذشته دانست که مقامات کار کشته ای در این کشور بویژه در صنعت نفت بوده و مشتاقانه با ایران همکاری می کردند.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، این شبکه در تحلیلی در مورد بازار نفت نوشت : شاهزاده محمد بن سلمان معاون ولیعهد عربستان اکنون سیاستگذاری نفتی را به دست گرفته و این پسر تنها 30 ساله ملک سلمان بر رویکردی که از چندین دهه پیش در مورد جداسازی ملاحظات تجاری و سیاسی از یکدیگر وجود داشت، خط بطلان کشید.

در این تحلیل به عنوان نمونه به اقدام عربستان در بهم زدن توافق تولید کنندگان اصلی نفت در دوحه در آخر هفته گذشته برای ثابت نگه داشتن میزان تولید به دلیل خودداری ایران از شرکت در اجلاس اشاره شده و آن را نشانه پشت کردن سعودیها به رویکرد گذشته و در نتیجه تاثیر رقابت منطقه آنها بر بازار دانسته است.
یاسرالجنیدی یک تحلیلگر نفت در شرکت مشاوره ' مدلی گلوبال ' گفت :' همه چیز در دوحه رنگ و بوی سیاسی داشت . '
بلومبرگ نوشت : این تغییر رویه به معنای بلاتکلیف نگه داشتن تمام شرکت های نفتی مهم از جمله اگزان موبیل تا معامله گران نفتی نظیر گروه معامله گر 'ویتول بی وی' است و اکنون آنها مجبورند از یک سیاستگذاری مبهم در خاورمیانه که آل سعود بانی آن بوده متابعت کنند.
جیسون بوردوف مدیر مرکز سیاست گذاری دانشگاه کلمبیا در نیویورک در زمینه انرژی جهانی گفت : این حقیقت که عربستان سعودی ظاهرا جلوی این توافق را گرفته خود نشانه این است که سیاست گذاری نفتی عربستان تا چه حد تحت تاثیر مناقشه ژئوپولیتیک با ایران قرار دارد.
این شبکه خبری امریکا در ادامه از مقامات کار کشته سال های گذشته از جمله علی النعیمی وزیر نفت سابق یاد می کند و می نویسد : وی وزیر عمل گرا بود و بین مسائل مربوط به سیاست نفتی و امور خارجه تفکیک قائل می شد و تاکید داشت که ملاحظات قیمت گذاری از جمله عرضه و تقاضا و ذخایر نفتی از محرکه های اصلی در تصمیم گیری های وی محسوب می شوند.
در این تحلیل آمده است : در حالی که خاندان آل سعود همواره بر سیاستگذاری نفتی احاطه داشتند، وزیرانی در خارج از خاندان آل سعود نظیر شیخ یمانی در دهه 1980 و نعیمی طی دو دهه گذشته جای زیادی برای مانور داشتند.
بلومبرگ نوشت :نعیمی و مرد شماره دو وی شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان برادر ناتنی بزرگتر معاون ولیعهد در گذشته با ایران برای کاهش تولید و تقویت قیمت همکاری داشتند. سیاستگداری نفتی یک محور ثبات در سیاست خاورمیانه بود.
در این تحلیل اضافه شده است شاهزاده محمد که از زمان به تاج و تخت رسیدن پدرش در سال گذشته قدرت یافته وزیر دفاع شد و کمی بعد به اقدام نظامی در یمن دست زد.
وی همچنین ریاست نهاد عالی برنامه ریزی اقتصادی و شورایی را به عهده دارد که سهام آرامکو شرکت نفت دولتی عظیم عربستان سعودی در بازار را در اختیار دارد.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.