دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه سازمان ملل در گذشته وعده تسهیلات و کمک‌هایی را در حوزه مبارزه با مواد مخدر در این زمینه را به ایران داده بود، گفت: تا این لحظه هنوز به این وعده ها عمل نشده است، انتظار داریم به این وحده ها عمل کند.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، عبدالرضا رحمانی فضلی در نخستین روز ورود خود به نیویورک با یوری فدوتوف معاون دبیر کل سازمان ملل و مدیر اجرایی کمیته مبارزه با جرائم و مواد مخدر دیدار و گفت و گو کرد و افزود: ایران به کمک مالی نیازی ندارد و توقع ما در سطح تامین تجهیزات مربوط به شیوه مقابله با این پدیده و بخصوص سگ های مواد یاب است.

وی با اشاره به اینکه نخستین روز نشست های سه روزه مجمع عمومی پیرامون مسئله مواد مخدر و راه های مبارزه با آن که فردا برگزار می‌ شود، گفت: در این نشست موضوع کنوانسیون ها و نتایج فعالیت هایی که در چهارچوب این کنوانسیون ها تا کنون صورت گرفته مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
وزیر کشور با بیان اینکه ایران همواره یکی از کشورهای موثر و فعال در زمینه مبارزه با مواد مخدر شناخته شده و مورد توجه ویژه جهان قرار دارد، گفت: در دیدار امروز نیز معاون دبیر کل سازمان ملل و سایر حاضرین تلاش های ایران در این زمینه را مورد تاکید قرار دادند و از ایران بعنوان کشوری که تا کنون 40 درصد از کشفیات مربوط به قاچاق مواد مخدر را انجام داده ، قدردانی کردند.
رحمانی فضلی افزود: یکی از مسائلی که هیات ایرانی در این نشست به آن اشاره کرده مسئله همکاری های بین المللی بیشتر برای مقابله با قاچاق مواد مخدر و ریشه کن کردن این پدیده بود و این که بسیاری از کشور ها تا کنون موضوع تحریم ها را بهانه و توجیهی برای عدم همکاری با ایران ذکر می کردند.
وی خاطرنشان کرد: ما در این گفت و گو ها به آنها گفتیم حالا که تحریم ها برداشته شده و منعی وجود ندارد از این کشور ها انتظار همکاری های بیشتری را داریم.
وزیر کشور ادامه داد: در این دیدار همچنین خواستار برگزاری نشستی به ریاست ایران و به منظور نظم و ساماندهی به شیوه های مبارزه با قاچاق و قاچاقچی در مقر سازمان ملل شدیم تا در آن بر سر آگاهی از شیوه های انتقال و تحویل مواد، سران گروه ها و سازمان های قاچاق و سایر تدابیر ضروری برای مقابله با این پدیده توافق هایی صورت بگیرد و در سایه این توافق ها به یک برنامه جامع عملی دست پیدا کنیم.
رحمانی فضلی با تاکید بر این که موضوع مواد مخدر یک مسئله انسانی و بین المللی است و هیچ کشوری به تنهایی قادر به مقابله وریشه کن کردن آن نیست؛ گفت ایران به دلیل همسایگی با کشور افغانستان که منشا تولید و انتقال مواد مخدر است تا کنون بیشترین هزینه ها را در این رابطه پرداخت کرده است.
وی اضافه کرد: با توجه به ابعاد و پیامد های انسانی این پدیده در کل جهان ما امیدواریم این نشست ها به تصویب یک سند بالادستی با ضمانت اجرایی قوی و دستور العمل های مشخصی منجر شود تا بتواند تسهیلاتی را در همکاری های بین المللی برای پرداختن به این معضل فراهم کند.
دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با اشاره به این که سازمان ملل درگذشته وعده تسهیلات و کمک هایی در این زمینه را به ایران داده بود، گفت: تا این لحظه هنوز به این وعده ها عمل نشده و اگر کمکی صورت گرفته در سطح برگزاری نشست های منطقه ای و تامین هزینه های مربوط به این نشست ها بوده در حالی که ایران به کمک مالی نیازی ندارد و توقع ما در سطح تامین تجهیزات مربوط به شیوه مقابله با این پدیده و بخصوص سگ های مواد یاب است که از نیاز ها و ابزار های اولیه مورد استفاده در این زمینه به شمار می روند.
وزیر کشور از شب گذشته وارد نیویورک شده و در نشست های سه روزه مجمع عمومی پیرامون مسئله مواد مخدر و راه های مبارزه با آن شرکت می کند.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.