علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن درخواست از مردم که برای جلوگیری از بروز آسیب های اجتماعی در کشور به میدان بیایند، گفت: شورای عالی رفاه اجتماعی در دولت تدبیر و امید به جد فعال شده است.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، ربیعی شامگاه دوشنبه در نشست شورای اورژانس اجتماعی که در محل این وزارتخانه تشکیل شده بود، افزود: شورای عالی رفاه در مسائل اجتماعی دارای سه کمیسیون بیمه های اجتماعی، فقر زدایی و حمایت اجتماعی است.

وی با اشاره به تاکید دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری مبنی بر اینکه باید صورت مسئله آسیب های اجتماعی بدرستی تبیین شود، گفت: در ائتلاف نمادهایی که می توانند در حوزه آسیب های اجتماعی فعال باشند، بدرستی نهاد آموزش و پرورش به عنوان محور مداخلات قرار گرفته است.
به گفته ربیعی، اورژانس اجتماعی می تواند ورودی خود را از مدرسه و خانواده برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی انجام دهد.
وی معتقد است: در بحث آسیب های اجتماعی با پدیده های گوناگونی از اعتیاد، طلاق، خودکشی، کودک آزاری، همسر آزاری، سالمند آزاری تا فرار دختران و پسران از خانه مواجه هستیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه باید از ظرفیت های گروه های مختلف اجتماعی برای حل مسائل اجتماعی استفاده کنیم، بیان داشت: این مداخله برای جلوگیری از بروز آسیب اجتماعی به عنوان دستور کار تلقی شود.
وی گفت: مهم نیست کدام سازمان یا نهاد اجتماعی متولی امر جلوگیری از بروز آسیب های اجتماعی است، بلکه مهم این است که دیگر نهادها حول محور آن نهاد متشکل شوند به عبارتی باید هم افزایی میان دستگاه ها به وجود آید.

**قبل و بعد از بروز آسیب اجتماعی
ربیعی با اشاره به اینکه پدیده آسیب های اجتماعی دو مرحله قبل و بعد از بروز دارد، گفت: می توان به گونه ای عمل کرد که حتی پیش از بروز پدیده آسیب اجتماعی از وقوع آن جلوگیری کرد.
وی توضیح داد: باید شیوه مداخله برای جلوگیری از بروز آسیب اجتماعی را بررسی کنیم و شیوه هایی از جنس پیشگیری را گسترش دهیم.

**علل آسیب های اجتماعی تغییر یافته است
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص برخی از آسیب های اجتماعی گفت: مطالعات نشان می دهد شکل سنتی بروز آسیب ها تغییر کرده است به طورنمونه پیش از این طلاق با پدیده هایی نظیر فقر و یا اعتیاد مرتبط بود اما هم اکنون مسائلی نوینی در بروز این پدیده تاثیر گذار است.
وی گفت: هم اکنون سبک زندگی و همچنین موضوع هایی نظیر ناسازگاری اخلاقی در بروز پدیده طلاق موثر است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

** آسیب های اجتماعی در مرحله مزمن نیست اما رو به فزونی است
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه در پدیده آسیب های اجتماعی هنوز به مرحله مزمن نرسیده ایم ، نسبت به افزایش برخی از آسیب های اجتماعی ابرازتاسف کرد.
ربیعی ادامه داد: تردیدی نیست آسیب های اجتماعی در بسیاری از کشورهایی که در حال گذار هستند، رو به فزونی است و این افزایش در ایران هم رخ داده است.
وی تاکید کرد، ظرفیت های عمومی ،اجتماعی و فرهنگی در مهار این پدیده ها باید فعال شوند و باید راهکار های نوین برای مهار این آسیب ها اتخاذ کنیم.

**ماهیت نوین آسیب های اجتماعی
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید براینکه آسیب های اجتماعی نوین نیستند اما ماهیت نوین یافته اند، به پدیده فرار دختران از خانه اشاره کرد و گفت: می توانیم محیطی تعبیه کنیم تا دخترانی که از فرار خود پشیمان شده اند در هماهنگی با مددکاران و والدین خود شرایط بازگشت به خانه برای آنها سهل تر شود.

**استفاده از ظرفیت های مردمی
ربیعی با اشاره به ظرفیت های مردمی و همچنین خیرین اجتماعی گفت: در بحث پیشگیری می توانیم از نهادهای مردمی و خیرین یاری بگیریم. بسیاری از بازنشستگان که دارای توانمندی هستند می توانند به عنوان مددکاران اجتماعی به یاری جامعه بیایند.
وی با اشاره به اینکه در دولت تدبیر و امید نهادهای مدنی در کشور گسترش یافته است و به عنوان یاری دهندگان دولت در خصوص توانمندی سازی زنان ،کودکان و افراد نیازمند تلاش می کنند ، می توانند در حوزه جلوگیری از بروز آسیب های اجتماعی نیز به یاری مردم بیایند.
ربیعی تاکید کرد: شورای عالی رفاه اجتماعی می تواند سازمان های مردم نهاد را برای این امر مهم ساماندهی کند و اورژانس اجتماعی متکی به پایین ترین نهادهای اجتماعی برخاسته از مردم شکل بگیرد.

**محله گرایی و اورژانس اجتماعی
وی همچنین گفت: باید محله گرایی و نظام ریش سفیدی را تبدیل به نهادهای مدرن کنیم و بتوانیم در پیوند با نهادهایی نظیر مساجد خدمات پیشگیری از آسیب های اجتماعی را در اختیار مردم قرار دهیم.
ربیعی تاکید کرد، به عبارتی اورژانس اجتماعی را به نهادهای محلی پیوند بزنیم زیرا همواره مردم بهترین یاریگر مردم می توانند باشند.
در این نشست نمایندگان نهادهای مختلف کشور ازجمله دادگستری، بهزیستی و قوه قضائیه حضور داشتند

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.