وزیر دفاع آمریکا روز دوشنبه، از امارات وارد بغداد شد و ضمن دیدار با همتای عراقی خود خالدالعبیدی، با حیدرالعبادی نخست وزیر عراق دیدار و با مسعود بارزانی رئیس منطقه اقلیم تلفنی صحبت کرد و پس از آن بود که رسانه های غربی از قول آشتون کارتر خبر دادند که آمریکا قصد افزایش نیرو در عراق را دارد، اما آیا این همه ماجراست؟.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، اشتون کارتر که بطوری سرزده از امارات وارد بغداد شده بود، با مقام های عراقی و نیز فرماندهان آمریکایی مستقر در عراق دیدار و گفت وگو کرد.

رسانه های غربی از قول وی خبر دادند که اوباما رئیس جمهور آمریکا قصد تقویت نیروهای نظامی این کشور را در عراق دارد و می خواهد به بهانه جنگ علیه داعش در استان نینوا به مرکزیت موصل، واحدهایی از ارتش و تجهیزات نظامی از جمله تعدادی بالگرد آپاچی وارد منطقه کند.
این خبرها به دنبال دیدارهای وی با خالد العبیدی و حیدر العبادی، نه از طریق رسانه های محلی، بلکه توسط رسانه های غربی منتشر شد، بطوری که منابعی در پنتاگون به آسوشیتدپرس گفتند که آمریکایی ها قصد دارند 200 نظامی دیگر نیز وارد عراق کنند.
این منابع همچنین، اضافه کردند که آمریکا قصد دارد مبلغ 415 میلیون دلار برای تقویت نیروهای کرد عراقی به منطقه اقلیم کردستان عراق اختصاص دهد.
براساس گزارش های رسمی منتشره از سوی آمریکایی ها، در حال حاضر 3 هزار و 780 نظامی آمریکایی در مناطق مختلف عراق حضور دارند که به گفته مقام های آمریکایی هیچ یک از آنان در جنگ علیه داعش شرکت ندارند و عمدتا مشغول آموزش های نظامی به نیروهای عراقی هستند.
اما برخی منابع آمریکایی این رقم را بیش از 5 هزار نظامی ذکر کرده اند که در میان آنان 21 ژنرال بلند پایه و دستکم 12 ژنرال دو و سه ستاره حضور دارند.
سفر سرزده و اعلام نشده اشتون کارتر به عراق آن هم در شرایطی که کشور درگیر یک بحران سیاسی خطرناک است، از سوی محافل عراقی مورد تردید واقع شده است و طرح این سوال که 'چرا آمریکایی ها در این شرایط بحرانی، این همه بر روی موصل تمرکز کرده اند؟'
با توجه به اینکه برخی منابع پیش بینی کرده اند که آمریکایی ها قصد دارند کنترل برخی مراکز حساس در عراق را دراختیار بگیرند، این سوال مطرح است که آمریکایی ها چه نقشه ای برای عراق طراحی کرده اند؟
این سوالات زمانی جدی تر به چشم می آید که اظهارات ریموند اودیرنو ژنرال بازنشسته و فرمانده سابق نیروهای آمریکایی در عراق را مشاهده می کنیم که رسانه های غربی امروز دوشنبه همزمان با سفر کارتر به بغداد منتشر کردند، مبنی بر اینکه :'عراق یکپارچه به پایان کار خود رسیده است'.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.