دویچه وله گزارش داد: روسیه خبرهای مربوط به توافق با آمریکا بر سر حذف بشار اسد از قدرت را تکذیب کرده است.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، شبکه اینترنتی دویچه وله فارسی پنجشنبه شب در گزارشی به شرح زیر نوشت: اما آمریکا تشکیل یک دولت گذار در سوریه با حضور اسد را غیرقابل تصور می داند و بشار اسد حضور سه گروه را در دولت وحدت ملی پیشنهاد کرده است.

روسیه خبر روزنامه الحیات مبنی بر توافق با آمریکا بر سر آینده بشار اسد را تکذیب کرد.
الحیات که به کشور عربستان نزدیک است در گزارشی نوشته بود که جان کری شماری از دولت های عربی را در جریان توافق یادشده قرار داده است.
بنا بر این توافق، بشار اسد، رییس جمهوری سوریه در زمانی که هنوز دقیق تعیین نشده، سوریه را به سوی کشور ثالثی ترک خواهد کرد.
دیمیتری پسکوف، سخنگوی ولادیمیر پوتین روز پنجشنبه 31 مارس (11 فروردین) گفته که خبر الحیات با واقعیات تطبیق ندارد.
او افزوده که فرق روسیه با سایر کشورها این است که درباه حق کشورها در تعیین سرنوشت خود در کانال های دیپلماتیک و مجاری دیگر گفت وگو نمی کند.
در همین حال، دولت آمریکا بار دیگر تأکید کرده است که حضور بشار اسد در یک دولت گذار غیرقابل تصور است.
جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید، روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرگزاری روسی ریانووستی گفته بود که حضور اسد در یک دولت انتقالی همچون کارگذاشتن یک ماده انفجاری در آن است.
او در عین حال تاکید کرده که چنین دولتی باید با شرکت نیروهای وفادار به دولت کنونی سوریه تشکیل شود.
اپوزیسیون سوریه نیز این را غیرقابل تصور دانسته که اسد بتواند در یک دولت وحدت ملی نقشی داشته باشد.
اسد الزعبی، رئیس کمیته عالی مذاکرات (اپوزیسیون) به خبرگزاری فرانسه گفته است که پس از تشکیل دولت وحدت ملی، اسد اجازه نخواهد داشت که حتی یک ساعت دیگر در قدرت بماند.
دویچه وله فارسی توضیح داد: جورج صبرا، سخنگوی ائتلاف ملی سوریه که از گروه های اصلی اپوزیسیون به شمار می رود، نیز گفته است که دولت، چه جدید و چه قدیم، تا زمانیکه بشار اسد در آن حضور دارد، نمی تواند بخشی از روند سیاسی سوریه باشد.
اما بشار اسد در مصاحبه ای با ریانووستی پیشنهاد تشکیل دولتی با شرکت اپوزیسیون را مطرح کرده است.
به گفته او، این دولت باید سه طیف را دربرگیرد، اپوزیسیون، گرو های مستقل و وفاداران به رژیم کنونی. بشار اسد حل مشکلات و اختلاف ها را در چارچوب مذاکرات ژنو ممکن دانسته و گفته است که ظرف چند هفته می توان پیش نویس یک قانون اساسی جدید را تهیه کرد.
بشار اسد ضمن ستایش از نقش روسیه در تثبیت موقعیت رژیم خود و عقب راندن گروه های مسلح اپوزیسیون، دوام آتش بس کنونی را ورای انتظار توصیف کرده است و افزوده که موفقیت آتش بس را می توان خوب یا حتی کمی بهتر از خوب ارزیابی کرد.
از زمان برقراری آتش بس در سه هفته پیش، مذاکرات صلح سوریه در ژنو نیز کم و بیش در جریان است.
تشکیل دولت وحدت ملی هدف مذاکرات ژنو اعلام شده که پس از آخرین جلسه بی نتیجه آن، قرار است همچنان ادامه یابد.
دویچه وله فارسی در پایان افزود: بنا به گفته استفان د میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، دور جدید این مذاکرات روز 9 آوریل شروع خواهد شد.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.