رئیس جمهور آمریکا گفت: به عنوان تنها کشور استفاده کننده سلاح هسته ای تعهد داریم رهبری حذف این نوع سلاح را برعهده بگیریم .

به گزارش جماران، رئیس جمهور آمریکا با انتشار مقاله ای در روزنامه «واشنگتن پست» تصریح کرد ، تحریمهای ضد ایرانی ثابت کرد کشورهایی که به تعهدات هسته ای خود عمل نکنند با پیامدهایی روبرو خواهند شد و ایران اکنون با جامع ترین رژیم بازرسی از یک برنامه هسته ای روبروست و ما برای اطمینان از پایبندی این کشور به تعهداتش در توافق هسته ای هوشیار خواهیم بود.
باراک اوباما در مقاله ای با عنوان «چگونه می توان چشم انداز دنیای عاری از سلاح هسته ای را به واقعیت تبدیل کرد» که روز پنجشنبه در پایگاه اینترنتی روزنامه واشنگتن پست منتشر شد, نوشت: پس از آنکه ایران راه حل دیپلماتیک را نپذیرفت،‌ آمریکا جامعه بین المللی را بسیج کرد تا تحریم هایی بر ضد این کشور وضع کند؛ پس از مذاکرات فشرده، ایران به توافق هسته ای رضایت داد ولی ما همچنان هوشیار خواهیم بود تا اطمینان یابیم ایران به تعهداتش پایبند بماند.
در مقاله باراک اوباما آمده است: از میان همه تهدیدات موجود برای صلح و امنیت جهانی، خطرناک ترین آنها تکثیر و استفاده احتمالی از سلاح های هسته ای است. به همین دلیل، هفت سال پیش در پراگ (پایتخت جمهوری چک) من اعلام کردم که آمریکا خود را متعهد می داند از تکثیر سلاح های هسته ای جلوگیری کند و درپی دنیایی عاری از این نوع سلاح ها باشد. این چشم انداز بر پایه سیاست های رئسای جمهور پیشین آمریکا قرار دارد؛ چه دموکرات و چه جمهوریخواه، از جمله رونالد ریگان که گفت:‌«ما روزی به دنبال حذف کامل سلاح های هسته ای از روی کره زمین خواهیم بود.»
اوباما افزود: روز پنجشنبه در واشنگتن، من میزبان بیش از 50 رهبر از کشورهای مختلف دنیا خواهم بود تا در چهارمین «نشست امنیت هسته ای» شرکت کنند، نشستی که هدفش پیشبرد هدف اصلی برنامه اعلام شده ما در پراگ است: جلوگیری از تلاش تروریست ها در دستیابی و استفاده از سلاح هسته ای است. ما میزان پیشرفت خود در این زمینه را بررسی خواهیم کرد و مثلاًً به موفقیت خود در خلاص کردن بیش از ده کشور از اورانیوم و پلوتونیم غنی شده اشاره خواهیم کرد. کشورها، از جمله آمریکا، تعهدات جدیدی بر عهده می گیرند و ما به تقویت پیمان ها و مؤسسات بین المللی تثبت کننده امنیت هسته ای ادامه خواهیم داد. با توجه به تهدید ادامه دار سازمان هایی نظیر گروه تروریستی داعش،‌ما همچنین با همکاری متحدان و شرکایمان، به بررسی تلاش های ضد تروریسم نیز می پردازیم تا مانع دسترسی خطرناک ترین شبکه های تروریستی دنیا به خطرناک ترین سلاح های دنیا شویم. علاوه بر جلوگیری از تروریسم هسته ای، ما پیشرفت زیادی در زمینه چشم انداز گسترده تری که من در پراگ مطرح کردم داشته ایم.
رئیس جمهور آمریکا در ادامه نوشت: نخست، ما در حال برداشتن گام های ملموسی برای رسیدن به دنیایی عاری از سلاح هسته ای هستیم. آمریکا و روسیه همچنان در مسیر پایبندی به «پیمان جدید استارت» هستند به گونه ای که تا سال 2018 قرار است تعداد کلاهک های هسته ای آمریکا و روسیه به پایین ترین سطح خود از دهه 1950 باشد. حتی با وجود اینکه آمریکا دارای زرادخانه هسته ای مؤثر، ایمن و مطمئنی با هدف بازدارندگی در برابر هر گونه دشمنی است و امنیت همپیمانانش را نیز تأمین می کند، اما من تعداد و نقش سلاح های هسته ای را در راهبرد امنیت ملی کشورمان کاهش داده ام. من همچنین از تولید کلاهک های هسته ای جدید جلوگیری کرده و شرایط اقتضاء کننده را که آمریکا در آن می تواند از سلاح هسته ای استفاده یا تهدید به استفاده کند کم کرده ام. دوم، ما در حال تقویت نوعی رژیم بین المللی - از جمله پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای - هستیم که مانع اشاعه سلاح های هسته ای می شود. ما در متحد کردن جامعه بین المللی علیه اشاعه سلاح های هسته ای به موفقیت نائل شده ایم - نمونه بارز آن ایران است. ایرانی مجهز به سلاح هسته ای می توانست تهدیدی غیرقابل قبول برای امنیت ملی ما و همپیمانان و شرکایمان باشد. این کشور می توانست باعث ایجاد نوعی رقابت هسته ای در منطقه خاورمیانه شود و رژیم منع گسترش سلاح های هسته ای در سطح بین المللی را از بین ببرد. پس از آنکه ایران در ابتدا راه حل دیپلماتیک را رد می کرد،‌آمریکا جامعه بین المللی را بسیج کرد تا تحریم هایی را بر ضد ایران وضع کند و این اقدام ثابت کرد کشورهایی که به تعهدات هسته ای خود عمل نکنند با پیامدهایی روبرو خواهند شد. پس از مذاکرات فشرده، ایران به توافق هسته ای رضایت داد، توافقی که همه راه های رسیدن این کشور به سلاح هسته ای را بست و ایران اکنون با جامع ترین رژیم بازرسی از یک برنامه هسته ای تاکنون روبروست. به عبارت دیگر،‌بر اساس این توافق، دنیا مانع کشور دیگری برای دستیابی به بمب هسته ای شده است. ما همچنان هوشیار خواهیم ماند تا اطمینان یابیم ایران به تعهداتش پایبند خواهد ماند. سوم، ما در حال پیگیری چهارچوبی برای همکاری هسته ای غیرنظامی هستیم به گونه ای که کشورهای که به مسئولیت های خود پایبندند بتوانند به انرژی صلح آمیز هسته ای دسترسی داشته باشند. ایده «بانک سوخت بین المللی» که من هفت سال پیش مطرح کردم اکنون در قزاقستان در حال ساخت است. با وجود این بانک، کشورها می توانند به انرژی مورد نیاز خود بدون فعالیت غنی سازی اورانیوم دسترسی داشته باشند، فعالیتی که ممکن است با خود خطر انحراف یا خلاف وجود خواهد داشت.
باراک اوباما افزود: با وجود این، من نخستین فردی هستم که اذعان می کنم هنوز پیشرفت ما کامل نیست و کارهای ناتمام داریم. با توجه به نقض پیمان «آی ان اف» توسط روسیه،‌ما همچنان از روسیه می خواهیم که به طور کامل به تعهداتش عمل کند. من هم مانند فرماندهان نظامی کشور،‌همچنان معتقدم که زرادخانه هسته ای گسترده مربوط به جنگ سرد، اصلاً برای تهدیدات امروزی مناسب نیست. آمریکا و روسیه - که در مجموع بیش از 90 درصد سلاح های هسته ای دنیا را در اختیار دارند - باید از راه مذاکره، ذخایر سلاح های هسته ای خود را بیش از این کاهش دهند. جامعه بین المللی باید در مقابل اقدامات تحریک آمیز و مستمر کره شمالی متحد بماند، اقداماتی نظیر آزمایش هسته ای و موشکی اخیر این کشور. تحریم های دیگری که اخیراً در شورای امنیت سازمان ملل بر ضد پیونگ یانگ وضع شد نشان می دهد که نقض (تعهدات و قطعنامه ها) دارای پیامد است. آمریکا به همکاری خود با همپیمانان و شرکای خود ادامه می دهد تا سلاح های هسته ای را از شبه جزیره کره به شکلی صلح آمیز حذف کند. به طور کلی، *** امنیت جهان مستلزم این است که کشورها - از جمله آمریکا - پیمان منع جامع آزمایش هسته ای را قبول کنند و یک بار برای همیشه، پیمان جدیدی برای پایان دادن به تولید مواد شکافت پذیر سلاح های هسته ای وضع کنند.88
رئیس جمهور آمریکا در پایان مقاله خود نوشت: من در پراگ اعلام کردم دستیابی به امنیت و صلح جهانی عاری از سلاح هسته ای به سرعت اتفاق نمی افتد، شاید عمر من برای دیدن این شرایط کفاف ندهد. اما ما شروع کننده آن هستیم.*** آمریکا به عنوان تنها کشوری که تا کنون از سلاح های هسته ای استفاده کرده است دارای تعهدی اخلاقی است که رهبری حذف این نوع سلاح ها را برعهده بگیرد.*** هنوز هیچ کشوری به تنهایی به درک این چشم انداز نایل نیامده است. رسیدن به این چشم انداز (دنیایی عاری از سلاح هسته ای) کار مشترک همه دنیاست. ما از موانع بلند پیش رو کاملا آگاهیم،‌اما من معتقدم که ما هرگز نباید تسلیم این دیدگاه جبرگرایانه شویم که اشاعه سلاح هسته ای غیر اجتناب است. حتی با وجود اینکه ما در حال حاضر با واقعیت های دنیا به شکل کنونی اش مواجه هستیم، اما باید به تلاش خود ادامه دهیم تا به چشم اندازی از دنیا به شکلی که باید باشد دست یابیم.
منبع: واحد مرکزی خبر
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.