در حالی که پیش از ظهر پنجشنبه دوازدهم فروردین ماه، زلزله ای به بزرگی 5 ریشتر بخشی های از چهارمحال و بختیاری را لرزاند، مردم این منطقه نگران پس لرزه های احتمالی زلزله هستند.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، مردم شهرستان کیار به ویژه بخش ناغان،پس از وقوع این زلزله که در طول روز اتفاق افتاد،از خانه ها بیرون آمدند و در پناه درختان و کوچه ها تا زمان پایان زمین لرزه حضور داشتند.

تنها نگرانی مردم مناطق زلزله زده در بخش ناغان ،وجود احتمال پس لرزه های این زلزله است که باید به خاطر آن شب را با نگرانی بسر کنند.
خبرنگار اعزامی ایرنا با حضور در سه روستای چهراز ،حیدرآباد و جغدان از نزدیک با مردم این منطقه به گفت وگو پرداخت که بیشترین نگرانی مردم از احتمال وقوع پس لرزه ها است.
در این سه روستا که کانون اصلی زلزله نیمروز پنجشنبه دوازدهم فروردین 95 بود و شهر ناغان ،بیشتر دیوار خانه های مردم ترک برداشته است ولی خوشبختانه به کسی آسیبی نرسیده است.
دیوار تعدادی از خانه های قدیمی در ناغان فرو ریخته است و پرتاب شدن سنگ از قله کوه،باعث تخریب یکی از باغات روستای چهراز شده است.
از سوی دیگر ،ظروف شیشه ای آشپزخانه تعدادی از روستاییان چهراز نیز شکسته است ولی در این بین کسی آسیبی ندیده است.
تعدادی از مغازه داران در مرکز شهر ناغان نیز که مشغول فروش سوغات هستند،مدعی شدند،زلزله نیمروز پنجشنبه باعث شکستن تعدادی از ظروف شیشه عسل آنها شده است و خسارات فراوانی را متحمل شده اند.
با ترک برداشتن دیوار برخی از خانه ها در این روستاها به ویژه روستا چهراز ،وقوع هرگونه پس لرزه ،امکان تخریب منازل روستاییان وجود دارد.
به گزارش ایرنا، زلزله ای به بزرگی پنج ریشتر ساعت 11 و 45 دقیقه پیش از ظهر پنجشنبه شهرستان کیار در چهارمحال و بختیاری را لرزاند.
مدیرکل مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری گفت:این زمین لرزه در عمق 6 کیلومتری زمین در بخش ناغان شهرستان کیار به وقوع پیوست.
ستار فرهادی در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا افزود: خوشبختانه این زلزله،خسارات جانی در بر نداشته است اما خساراتی به منازل مسکونی وارد کرد.
به گفته وی،هفت تیم امدادی و کارشناسان ارزیابی چهارمحال و بختیاری اکنون برای ارزیابی میزان خسارات احتمالی ناشی از این زلزله راهی مناطق آسیب دیده شده اند.
به گزارش ایرنا، بخش ناغان از توابع شهرستان کیار در 75کیلومتری مرکز چهارمحال و بختیاری واقع شده است.
مردم بخش ناغان 40سال پیش نیز در فروردین ماه 56 نیز شاهد یک زلزله پنج ریشتری بودند.
در کتاب ' ناغان،نگین بختیاری 'آمده است:هفدهم فروردین سال 56در منطقه ناغان در ساعت 18 و 7 دقیقه و 35 ثانیه بعد از ظهر روز چهارشنبه زلزله ای با شدت 5/6 درمقیاس ریشتر به وقوع پیوست که باعث تخریب بخشی از این منطقه شد.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.