منابع خبری روز چهارشنبه از بوئنس آیرس خبر دادند که هواپیمای حامل رئیس جمهوری آمریکا نیمه شب به وقت محلی در فرودگاه پایتخت آرژانتین و درآستانه چهلمین سالگردکودتای آمریکایی علیه آلنده، بر زمین نشست.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، این دیدار از سال 1997 (1376) تاکنون سابقه نداشته است. سوزانا مالکورا وزیر امور خارجه آرژانتین به پیشواز اوباما رفت و روز چهارشنبه مائوریسیو ماکری رئیس جمهوری راستگرای آرژانتین از او در کاخ ریاست جمهوری به صورت رسمی استقبال خواهد کرد. پس از دیدار دوجانبه روسای جمهور، در کنفرانس مطبوعاتی مشترک به سوالات خبرنگاران پاسخ خواهند گفت.

باراک اوباما پس از پایان سفر تاریخی خود به کوبا، برای بهبود روابط دیپلماتیک و تقویت پیوندهای تجاری با دولت راستگرای آرژانتین به این کشور سفر کرده است. در برنامه سفر دو روزه اوباما برگزاری جلسه پرسش و پاسخ با جوانان آرژانتینی و شرکت در ضیافت ناهار رئیس جمهوری پیش بینی شده است.
اوباما و خانواده او پیش ار بازگشت به واشنگتن از شهر توریستی باریلوچه (Bariloche) نیز دیدن خواهند کرد. پیشتر اوباما قصد داشت که در 24 مارس و همزمان با چهلمین سالگرد کودتای آمریکایی علیه سالوادور آلنده رئیس جمهور کمونیست آرژانتین به این کشور سفر کند که با فشار افکار عمومی تاریخ ورود خود را به 23 مارس تغییر داد.
فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه و ماتئو رنتسی نخست وزیر ایتالیا نیز پس از تغییر دولت چپگرای آرژانتین به آرژانتین سفر کردند.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.