آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) شامگاه جمعه نخستین گزارش خود درباره فعالیت های ایران در دوره پسابرجام را منتشر و تایید کرد که برنامه های هسته ای کشورمان هماهنگ با توافق نامه هسته ای ادامه دارد.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش کرد، به صورت تلویحی می توان فهمید که این آژانس از عملکرد ایران راضی است.

یک دیپلمات ارشد غربی با اعتراف به گزارش مثبت آژانس، به آسوشیتدپرس گفته است که مواردی کم اهمیت تر، مانند اجزایی که ایران دارد در سانتریفیوژهای پیشرفته اش به کار می برد و در گزارش نیز به آنها اشاره شده، با طرف ایرانی قابل بحث است. این دیپلمات از آسوشیتدپرس خواست نامش فاش نشود؛ زیرا وی مجاز به اظهارنظر در این پرونده نیست.
در گزارش جمعه شب آژانس، با اشاره به کاهش تعداد سانتریفیوژها در ایران، تایید شده است که این کشور یکی از تاسیسات اتمی خود را بازطراحی و بروز رسانی کرده است. آژانس بین المللی انرژی اتمی روز 16 ژانویه (26 دی) رسما اعلام کرد که ایران به تعهدهای خود در چارچوب برجام پایبند بوده است.
توافق هسته ای، میلیاردها دلار پول مسدودشده ایران را آزاد کرد. ایران بارها اعلام کرده است که تمایلی به ساخت سلاح های اتمی ندارد و فعالیت های این کشور، صرفا برای تولید انرژی و پژوهش های علمی است.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.