اینها همان هایی هستند که در زمان دولت هشتم به دلیل عدم همسویی با دولت، طرح تثبیت قیمت ها را کلید زدند و آن را زمینه سازی کردند تا دولت اصلاحات را زمین گیر کنند اما بعد که دولت آقای احمدی نژاد بر سر کار آمد و شرایط دولت را به کام خود دیدند شعار آزادسازی قیمت ها را سردادند و به گونه ای رفتار نمودند که طرح ها و موضوعاتی را که برای د ولت اصلاحات حرام اعلام می کردند در زمان آقای احمدی نژاد حلال کردند.

روزنامه آفتاب یزد در گفتگویی تفصیلی با کاظم جلالی به بررسی رخدادهای پیش از انتخابات 7 اسفندماه پرداخته است. متن این گفتگو را در زیر می‌خوانید:


به گزارش جماران، سنگ تمام گذاشت. وقت‌های برجام را که یادتان هست؟! برای به تحقق پیوستن متن توافق هسته‌ای در مجلس، گاهی آنقدر آتشین تند می‌شد که فراموش می‌کرد با کسانی دهن‌به‌دهن می‌شود که تا چندی پیش در یک جبهه سیاسی در کنار آنها بود.


راستش را بخواهید او از همان زمانی که تصمیم گرفت رییس فراکسیون رهروان ولایت لقب بگیرد راهش را از باقی آنان جدا کرد. تا آن اندازه منطقی هست که بداند اصولگرا بودن به هر قیمتی، ارزشمند نیست هر چه از مجلس نهم می‌گذشت به اعتدال نزدیک‌تر و حرف‌هایش برای اصلاح‌طلبان جذاب‌تر می‌شد. برعکس، جناح راست از دستش بدجور شاکی بود.


روند حرکت «کاظم جلالی» رییس مرکز پژوهش‌های مجلس و البته رییس فراکسیون رهروان ولایت تا حدی در طیف اصولگرایان نزولی بود که هیچکس دلش نمی‌خواست از او با عنوان اصولگرا نام ببرد. آش، آنقدر شور شد که در میان 30 نفر لیست انتخاباتی جناح راست، جایی برای او نگذاشتند! صادقانه بگویم آنها (اصولگرایان) دیگر دلشان نمی‌خواست اسم جلالی را در جرگه محافظه‌کاران بگذارند.


وقتی علی لاریجانی هم حساب کارش را از اصولگرایان جدا کرد و گفت به صورت مستقل وارد گود انتخاباتی مجلس دهم می‌شود، تردید او (جلالی) به سرحد نهایت رسید تا جایی که تصمیم گرفت یا عطای نمایندگی را به لقایش ببخشد و در وزارت امورخارجه سمتی مهم چیزی شبیه به قائم‌مقامی بگیرد و یا اینکه صبر کند تا آب‌ها از آسیاب بیفتد. زمان به سرعت می گذشت، «جلالی» که می‌دانست این‌بار نمی‌تواند حتی با نام فراکسیون خودش یعنی «رهروان ولایت» لیستی جداگانه بدهد و از طرفی هم چهار دوره نمایندگی برای او کافی بود، انصراف خودش را از انتخابات اسفند اعلام کرد ولی رفیق شفیقش، «لاریجانی» نگذاشت و به او گفت «انصرافت را پس بگیر!» ... او هم پس گرفت!


اما بازگشت دوباره جلالی به رقابت‌های مجلس دهم با یک تصمیم بزرگ همراه بود اینکه خط خود را به کلی از اصولگرایی جدا کند ... و ناگهان لیست اصلاح طلبان منتشر شد!!


باورش سخت بود ولی حقیقت داشت. کاظم جلالی نامی بود که در میان ائتلاف اصلاح طلبان و حامیان دولت جای گرفت. وی به طور غیرمنتظره‌ای دست دوستی به سوی اصلاح طلبان دراز کرد و اصلاح طلبان نیز همچنین.


اینجا بود که تازه اصولگرایان یادشان افتاد روزی روزگاری کاظم جلالی از آنها بوده است و حالا چه اتفاق بدی برای جریانشان رخ داده! و در صدد خاموش کردن آتش خشمشان مصاحبه پشت مصاحبه علیه او ترتیب می‌دهند، یکی از محافظه‌کاران می‌گوید «وی در دام اصلاح‌طلبان افتاده است» و دیگری برای او ابراز تاسف می‌کند، یکی دیگر از اصولگرایان معروف هم در اظهاراتی کنایه آمیز گفته «جلالی» با پیوستنش به اصلاح طلبان «نشان داد که تا چه اندازه جوهر داشت»! اما حضور رییس مرکز پژوهش‌های مجلس در لیست اصلاح‌طلبان و حامیان دولت برای ما نیز جالب است هر چند برخلاف تصوری که اصولگرایان دارند این حضور را نه تنها وحشتناک و مایه تاسف نمی‌دانیم بلکه به فال‌نیک هم می‌گیریم . درباره اینکه چرا کاظم جلالی آن قدیم‌ترها اصولگرا، به جمع اصلاح‌طلبان پیوسته با او گفتگو کرده‌ایم.


آقای جلالی حضور شما در فهرست اصلاح طلبان و حامیان دولت (گام دوم) باعث شده است تا با نزدیک شدن به زمان انتخابات مصاحبه‌هایی علیه‌تان مبنی‌بر اینکه شما از ابتدا اصلاح‌طلب بوده‌اید یا آنکه با گذشت زمان رنگ عوض کرده‌اید منتشر شود. حرکت اصلی این حرف‌ها را از کدام سمت می‌دانید و ریشه حملات اخیر که نسبت به شما می‌شود را در چه می‌بینید؟


متاسفانه «انقلابی نماها» در لباس دفاع از ارزش‌های انقلاب، از نام اصولگرایی ، در جهت رسیدن به اهداف خود سوء‌استفاده می‌کنند. اینها همان افرادی هستند که با وجود برگزاری تجمعات قانونی با مجوز، به دنبال برهم‌زدن تجمعات هستند و با تندروی در این اقدامات خودسرانه حضور پیدا می‌کنند و حتی عکس یادگاری نیز می‌گیرند. همان‌هایی که برخلاف فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی در ماجراهایی همچون سفارت عربستان با رفتارهایی نابخردانه یک فرصت سیاسی در عرصه دیپلماسی را به تهدید تبدیل کردند. اعمال این عده حتی فرصت‌های به وجود آمده در دوران پسابرجام که می‌تواند به عنوان مسیر گذار از مشکلات اقتصادی باشد را خدشه‌دار کرده است.


با این اوصاف شما چه پاسخی به خروجتان از اصولگرایی و حضور در فهرست اصلاح طلبان می‌دهید؟


ببینید، پس از توافق هسته‌ای و زحماتی که دولت و تیم مذاکره کننده با وجود اقدامات کارشکنانه برخی گروه‌ها متحمل شد، شرایط پسا برجام به گونه‌ای رقم خورده است که در وضعیت کنونی نیازمند تشکیل مجلسی بر محور عقلانیت و دوری گزیدن از افراطی‌گری هستیم. امروز دیگر جریان و دسته و گروه معنا ندارد. باید همه تلاش کنیم تا جوی آبی که از برداشته شدن تحریم‌ها در سرچشمه ایجاد شده است را به سلامت به مردم برسانیم.


اگر نگاهی به فهرست ارائه شده «گام دوم» بیندازید، فهرست حامیان دولت، جبهه اعتدال و ائتلاف اصلاح‌طلبان است. نگاهی به عملکرد ما در فراکسیون رهروان ولایت نیز مبین این موضوع است که اساس تشکیل فراکسیون ما بر مبنای اعتدال و عقلانیت در مجلس بود و به نوعی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت نخستین موسس میانه‌روی و اعتدال در خانه ملت است.


من چهار دوره نماینده شهرستان بودم، روند رفت‌وآمدها و همچنین تعاملاتی که با مردم عزیز شاهرود و میامی داشتم و همچنین مسئولیت‌های بنده در بحث دیپلماسی پارلمانی و بین‌المللی در کنار وظایفم در مرکز پژوهش های مجلس، خستگی بسیاری را برایم به وجود آورد. ضمن اینکه من از نیروهای وزارت خارجه هستم و احساس می‌کردم که پس از مجلس می‌توانم در دستگاه دیپلماسی خدمت کنم. تا اینکه بر اساس اتفاقاتی که در روزهای آخر ثبت‌نام و دعوت آقای دکتر لاریجانی به وجود آمد، در لحظات آخر ثبت نام کردم. پس از ثبت نام هم اعلام کردم که بنده به صورت مستقل وارد انتخابات شده‌ام. ضمنا در زمان تشکیل فهرست ائتلاف اصولگرایان هم از ما هیچ دعوتی جهت حضور در جلسات این ائتلاف به عمل نیامد. ضمن آنکه خبرها نشان می‌دهد دوستان چندان رغبتی برای حضور بنده در این ائتلاف نداشتند.


همه ما به عنوان داوطلبان حاضر در انتخابات هستیم و این مردم هستند که با آرا خود زمینه حضور ما در مجلس را فراهم می‌کنند. ضمن اینکه فهرست گام دوم بر مبنای اعتدال و عقلانیت و فارغ از نگاه‌های سیاسی و جریانات بسته شده است که بر همین اساس نام ائتلاف اصلاح طلبان، حامیان دولت و اعتدال را گرفته است. نکته جالب که باید بر آن تاکید کنم این است که برخلاف برخی لیست‌های دیگر در فهرست «گام دوم»، هیچ تعهد و امضایی مبنی‌بر اینکه اعضای فهرست نباید در لیست دیگری باشند یا اینکه افراد مواضع سیاسی شان چگونه باشد یا برای برنامه‌های آتی همچون تعیین ریاست مجلس چه کنند، گرفته نشده است. در اواسط مجلس نهم و وقتی دولت یازدهم با شعار اعتدال بر سر کار آمد برخی نمایندگان به دنبال تشکیل فراکسیون اعتدال بودند و حتی در مصاحبه برخی افراد اینگونه عنوان شد که فراکسیون رهروان ولایت در حال فروپاشیدن است. نگاهی به عملکرد ما در طول 4 سال گذشته نشان می‌دهد فراکسیون اصولگرایان رهروان مجلس با همکاری اعضای آن، جلسات منظم و متعددی را در سطح هیئت رئیسه، شورای مرکزی و مجمع عمومی و حتی در موضوعات خاصی همچون رای اعتماد به وزرای پیشنهادی و یا بررسی استیضاح وزرا برگزار کرد که این جلسات همچنان ادامه دارد. روند منظم برگزاری این جلسات به گونه‌ای بود که می‌توان فراکسیون رهروان ولایت را به عنوان منظم‌ترین و با برنامه‌ترین فراکسیون طول تاریخ مجلس دانست. حتی جلسات فراکسیون پس از برگزاری انتخابات 7 اسفند تا روزهای پایانی مجلس نهم ادامه خواهد داشت. صحبت تشکیل فراکسیون اعتدال در مجلس هم تنها از زبان دو نماینده بیان شد که به سرانجامی هم نرسید. ضمن آنکه باید تاکید کنم که مشی اعتدالی فراکسیون رهروان ولایت باعث شد تا اکثریت نمایندگان مجلس به عضویت آن درآیند. این که گفته می‌شود فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت با پایان کار مجلس نهم فروپاشیده می‌شود، صحبت درستی نیست چرا که عمر فراکسیون ها با پایان کار هر دوره از مجلس پایان می‌یابد و مجالس بعدی نیازمند فراکسیون‌هایی جدید با رویکردهایی بر اساس منافع کشور و ملت هستند منتها تفکر اعتدالی فراکسیون رهروان قطعا در مجلس بعدی حضوری قابل توجه خواهد داشت.


نظرتان درباره گروه های شناسنامه‌دار که شاید با عنوان تندروها آنها را بشناسیم یا برخی که امروز علیه شما هجمه به راه انداختند، چیست؟


بخشی از این دوستان که متاسفانه در برهه‌های مختلف به دلیل غفلت و یا عدم دانش کافی موجب خسارت‌های عظیم اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در کشور شده‌اند امروز مدعی تعیین عیار اصولگرایی افراد، جوهرشناسی و دیگر هنرها هستند و بر اساس برداشت شخصی خویش، برای اصولگرایی وزن تعیین می‌کنند.


منظورتان از این افراد همان‌هایی هستند که در مجالس قبل حامیان دولت نهم و دهم بوده‌اند؟


اینها همان‌هایی هستند که در زمان دولت هشتم به دلیل عدم همسویی با دولت، طرح تثبیت قیمت‌ها را کلید زدند و آن را زمینه‌سازی کردند تا دولت اصلاحات را زمین‌گیر کنند اما بعد که دولت آقای احمدی‌نژاد بر سر کار آمد و شرایط دولت را به کام خود دیدند شعار آزادسازی قیمت ها را سردادند و به گونه ای رفتار نمودند که طرح‌ها و موضوعاتی را که برای د ولت اصلاحات حرام اعلام می‌کردند در زمان آقای احمدی‌نژاد حلال کردند.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.