از نظر سندرز تاریخچه سازمان سیا پر است از اقداماتی چون برکناری دولت های مشروع و دموکراتیک و حمایت از دولت های فاسد و دیکتاتوری.

برنی سندرز نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برای بار دوم در طول مبارزات انتخاباتی خود با نام بردن از دکتر محمد مصدق نخست وزیر فقید ایران نسبت به نقش سازمان سیا در برکناری دولت قانونی او در ایران ابراز تاسف کرد.

به گزارش جماران به نقل از عصرایران، سندرز سه شنبه شب و چهار روز مانده به برگزاری انتخابات مقدماتی حزب دموکرات در ایالت کارولینای جنوبی در مصاحبه ای انتخاباتی با شبکه سی ان ان آمریکا گفت هنوز هم مانند 40 سال پیش که یک فعال مدنی سوسیالیست بود از برخی فعالیت های سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در گذشته و حال نگران و ناراحت است.

او با اشاره به اینکه سازمان سیا در گذشته تاریخی خود از رژیم ها و دیکتاتوری های فاسد حمایت کرده است، برای دومین بار در هفته های گذشته به دولت قانونی محمد مصدق در ایران و نقش سازمان سیا در سرنگونی آن اشاره کرد و گفت:" وقتی ما به گذشته رابطه خود با ایران نگاه می کنیم می بینیم سازمان سیا در سرنگونی یک نجیب زاده به نام محمد مصدق از قدرت نقش داشت. سیا این کار را به خاطر یک شرکت نفتی انگلیس انجام داد.

سندرز با اشتباه خواندن این اقدام گفت ریشه بسیاری از مشکلات امروزی در رابطه ایران و آمریکا به همین موضوع برمی گردد. او گفت: این اقدام سیا در سال 1953 منجر به وقوع انقلاب در ایران شد و امروز ما در وضعیت کنونی رابطه با ایران هستیم.

سندرز به اقدامات سازمان سیا در شیلی نیز اشاره کرد و گفت این سازمان از پینوشه ی جنایتکار و دیکتاتور در مقابل دولت آلنده که منتخب مردم بود حمایت کرد.

سندرز همچنین با حمایت از تصمیم دولت باراک اوباما برای تعطیلی زندان گوانتانامو با حمله به سابقه مواضع نامزد رقیب خود هیلاری کلینتون در موضوع زندان گوانتانامو این مساله را یادآوری کرد که در سنای آمریکا تنها سه سناتور از جمله او از سال های گذشته و از دوران بوش خواهان تعطیلی این زندان بوده اند و در این زمینه فعالیت می کردند در حالی که به گفته سندرز، هیلاری کلینتون در سال های ابتدایی از فعالیت زندان گوانتانامو حمایت می کرد.

سندرز و کلینتون روز شنبه آینده (27 فوریه) در رقابتی حساس و نزدیک در ایالت کارولینای جنوبی به مصاف هم خواهند رفت. با وجودی که تا کنون کلینتون نتایج انتخابات مقدماتی را در دو ایالت از سه ایالت (آیوا، نیوهمپشایر و نوادا) برنده شده است اما فاصله بسیار نزدیک آرای او با سندرز حاکی از رقابت بسیار نزدیک و کم شدن فاصله سندرز با کلینتون است.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.