چینش مهره های انتخابات فدراسیون برای تصدی پست ریاست شبیه زل زدن به شیشه ای مات شده که هیچ چیز از پشت آن معلوم نیست.

چینش مهره‌های انتخابات فدراسیون برای تصدی پست ریاست شبیه زل زدن به شیشه‌ای مات شده که هیچ چیز از پشت آن معلوم نیست.

به گزارش جماران به نقل از ایسنا، پازل انتخاباتی فدراسیون فو‌تبا‌ل در این دوره پیچیده‌تر از هر زمانی است، جایی که به طور قطع تاکنون ورود قطعی هیچ یک از افرادی که داعیه ریاست دارند محرز و قطعی نیست. این بار تنها تصمیم گیری برای ورود به عرصه انتخابات مهم نیست، چرا که با ورود جدی نهادهای نظارتی به موضوع فوتبال هر احتمالی در تایید یا رد صلاحیت‌ برخی گزینه‌ها نیز مطرح است.

* علی کفاشیان


سکاندار دو دوره ریاست فدراسیون فو‌تبا‌ل در این دوره تنهاتر از هر زمانی است. او به احتمال فراوان باید قید حمایت نهادهای بالادستی را بزند با این حال اما کفاشیان به دلیل ترکیب خاص مجمع رای بالایی در انتخابات فدراسیون فو‌تبا‌ل دارد، جایی که به رای روسای هیات‌های فو‌تبا‌لی و سایرین مجمع دل خوش کرده است. بزرگترین مانع برای کفاشیان عدم حمایت از سوی بالادستی‌هاست. در کنار این موضوع، شائبه‌هایی مبنی بر کناره‌گیری احتمالی او از انتخابات با توجه به برخی مخالفت‌ها و احتمال عدم احراز صلاحیتش به دلیل پرونده فساد در فو‌تبا‌ل و نیز ارتباط آن با ورود نهادهای نظارتی به دفترش مطرح است. کفاشیان که تا همین چند روز پیش به طور قاطع از حضورش در انتخابات پیش روی فدراسیون فوتبال خبر می‌داد اما به تازگی تغییر موضع و شاید هم تغییر تکتیک داده و اعلام خبر حضور یا عدم حضور قطعی خود را در انتخابات به بعد از انتخابات فیفا موکول کرده است.

* محمود اسلامیان

نایب رییس اول فدراسیون فو‌تبا‌ل و مدیر‌عامل صندوق بازنشستگی کشوری از دیگر گزینه‌هایی است که تا اتمام مهلت ثبت‌نا‌م نمی‌توان در مورد حضور یا عدم حضورش اظهار نظر دقیقی کرد، هر چند وی ورود به عرصه انتخابات را منوط به تصمیم گیری خودش دانسته، اما قطعا حضور این مدیر با سابقه در انتخابات فدراسیون به تمایل افرادی خارج از فوتبال وابسته است.

اسلامیان هر بار که صحبت درباره انتخابات شده از نیامدن به عرصه ر‌قا‌بت صحبت کرده، اما این موضوع او با بندی همراه بود، بندی به نام "تا این لحظه"، یعنی هر بار که حرف انتخابات آمده نایب رییس اول فدراسیون فو‌تبا‌ل از عدم ورود به انتخابات تا لحظه حاضر خبر داد و از آینده حرفی به میان نیاورده است. حال باید ماند و دید در این روزهای پایانی تصمیم قطعی چه خواهد بود.

* محمد دادکان

اصلی‌ترین منتقد علی‌ کفاشیان و سیستم مدیریتی‌اش کسی نیست جز محمد دادکان، رییس اسبق این فدارسیون. دادگان که چندین بار از حضورش در انتخابات پیش‌رو خبر داده اما در نهایت حضورش را به نظر مثبت دولت منوط کرد. اینکه آیا اساسا دولت نگاهی به دادکان دارد یا خیر مسئله‌ای نامشخص است اما شاید بیش از هر چیز دیگری بزرگترین مانع برای رییس قبلی حضور رییس فعلی است.

دادکان نیز به خوبی می‌داند که اگر ثبت نام کفاشیان در انتخابات مسجل شود و هیچ اتفاق غیر مترقبه‌ای تا زمان انداختن آرا به صندوق اخذ رای نیفتد علی کفاشیان رقیبی سخت برایش خواهد بود که احتمالا شکست در این رقابت وجهه او را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. بر این اساس به نظر می‌رسد اکنون محمد دادگان منتظر است تا تکلیف بودن یا نبودن کفاشیان روشن شود و پس از آن تصمیم بگیرد.

* علیرضا اسدی

دبیر کل فعلی فدراسیون فو‌تبا‌ل که از انتخابات فدراسیون پزشکی ورزشی انصراف داده اگر احتمال حضورش در انتخابات فدراسیون فو‌تبا‌ل قوت گیرد دیگر گزینه‌ای است که او هم مانند سایرین به قطعیت در مورد پا نهادن به عرصه انتخاباتی، اظها‌ر نظر نکرده است. تفاوت اسدی با دیگر گزینه‌ها در مطلب عنوان شده توسط اوست، وی بیا‌ن‌ کرده که حضورش در انتخابات فدراسیون فو‌تبا‌ل به این بستگی دارد که احساس تکلیف کند یا خیر؟

هنوز مشخص نیست احساسات آقای دبیر کل او را به حضور مکلف خواهد کرد یا بدون احساس عرصه انتخابات را تحریم خواهد کرد.

* مهدی تاج


رییس سازمان لیگ اولین فردی بود که اعلام کرد قصد شرکت در انتخابات فدراسیون فو‌تبا‌ل را ندارد. تاج که به نظر می‌رسد حضورش به صندلی ریاست سازمان لیگ حالا حالاها مستدام خواهد بود قصد ندارد به وادی ریاست برای نفر اول بودن در فوتبال ورود کند.

تاج که سال‌هاست در سطح اول فو‌تبا‌ل ایران مشغول به کار است ظاهرا دل و دماغی برای دست و پنجه نرم کردن با حواشی بیشتر از این را ندارد. فدراسیونی که پنجره آن را می‌بندی حاشیه و جنجال خودش را از جایی دیگر مهمان می‌کند. اکنون نیامدن تاج جدی‌تر از آمدنش است اما نمی‌توان گفت که عدم حضورش قطعی است.

* سایرین

صحبت از برخی افراد دیگر در این میان مطرح است، گزینه هایی که به نظر می‌رسد حضورشان برای ر‌قا‌بت در سطح نام باقی خواهد ماند. افرادی همچون، حمیدرضا آصفی، فتح‌الله‌زاده، عزیز محمدی و ....

گزینه‌هایی که نه تبلیغات خاصی انجام داده‌اند و نه به نظر می‌رسد عزم جدی برای شرکت در این وادی را دارند.

* جدیدترین گزینه

در نزدیکی انتخابات صحبت از نامی به میان آمده که پیش از این سابقه نشستن بر این مسند را نیز دارد او که این روزها با علی کفاشیان به اختلافات لفظی بر سر سرپرستی فدراسیون فو‌تبا‌ل خورده بود کسی نیست جز نصرالله سجادی، معاون وزیر ورزش و جوانان. هر چند صحبت‌هایی که از حضور معاون وزیر در این ر‌قا‌بت به گوش می‌رسد در حال‌ حاضر تنها در حد حرف است. البته خود او نیز این موضوع را رد کرده اما حرف بودنش این روز‌ها در محافل فوتبالی زیاد شنیده می‌شود.

* کلام آخر

ثبت‌نا‌م انتخابات به زودی خاتمه خواهد یافت و تکلیف نامزدهای این دوره نیز مشخص خواهد شد. دوره‌ای که به نظر می‌رسد هیچ اتفاقی در مورد آن تا روز آخر مشخص نیست. کسی نمی‌داند که کفاشیان علی‌رغم تمایل وافر مورد توفیق قرار خواهد گرفت یا خیر؟ آیا حضور سجادی در حد شایعه است یا به واقعیت می‌پیوندد؟ اسدی احساس تکلیف می‌کند یا اسلامیان بین ماندن در میان دولتی‌ها یا جدایی از میان آنها تصمیم می‌گیرد؟...

هر چه هست این روز‌ها شیشه اتاق ریاست فدراسیون فوتبال مات‌تر از همیشه است. نکته‌ای که همه را درباره پیش‌بینی از نتیجه انتخابات مهم‌ترین و پرحاشیه‌ترین فدراسیون ورزشی ایران ناکام گذاشته است.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.