ئیس جمهور فدراسیون بوسنی و هرزگوین در نشستی با سفیر جمهوری اسلامی ایران در سارایوو با اشاره به مذاکرات هسته ای ایران با گروه 1+5 گفت: به اعتقاد من ایرانیان با صبر و استقامت از این مذاکرات سربلند بیرون آمدند.

ئیس جمهور فدراسیون بوسنی و هرزگوین در نشستی با سفیر جمهوری اسلامی ایران در سارایوو با اشاره به مذاکرات هسته ای ایران با گروه 1+5 گفت: به اعتقاد من ایرانیان با صبر و استقامت از این مذاکرات سربلند بیرون آمدند.
به گزارش جماران به نقل از ایرنا، «مارینکو چاوارا» روز سه شنبه در ملاقات با «سید حسین رجبی» ضمن ابراز خرسندی از تحولات مثبت صورت گرفته در روابط دو کشور گفت: بوسنی و هرزگوین باید مانند دیگر کشورها از فرصت بوجود آمده استفاده کند و نباید اجازه دهد که سیستم پیچیده موجود در دستگاه های دولتی همکاری های اقتصادی و سرمایه گذاری را بیش از این با تاخیر رو به رو کند.
چاوارا مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی با کشورهای بزرگ را تحسین برانگیز دانست و تاکید کرد: به اعتقاد من ایرانیان با صبر و استقامت از این مذاکرات سربلند بیرون آمدند و پیروز شدند.
وی به ضرورت سرعت بخشیدن در گسترش همکاری های اقتصادی اشاره کرد و افزود:سوابق نشان می دهد که شرکت های بوسنیایی روابط بسیار خوبی با همتایان ایرانی خود داشته اند لذا با رفع موانع می توان باردیگر شاهد شکوفایی روابط تجاری و بازرگانی بین دو کشور باشیم.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوسنی هرزگوین نیز در این ملاقات با مروری بر تحولات رخ داده در طول یک سال گذشته و تلاش های صورت گرفته در بخش های مختلف روابط فیمابین را بسیار خوب و رو به گسترش توصیف کرد و گفت: در دوره پسا تحریم روابط دوکشور می بایستی در زمینه های مختلف بویژه در بخش اقتصادی بیش از پیش گسترش یابد.
سید حسین رجبی سطح مطلوب روابط تهران و سارایوو قبل از اعمال تحریم های ظالمانه غرب علیه جمهوری اسلامی ایران را نمونه بارزی از وجود ظرفیت های بسیار در بخش اقتصادی دانست و ابراز امیدواری کرد که دولت بوسنی و هرزگوین به اقدامات عملی در رابطه با بازگشت هرچه سریعتر فضای مطلوب قبل از تحریم ها کمک کند.
سفیر کشورمان در سارایوو با اشاره به برگزاری دومین کمیسیون مشترک دو کشور در تهران و سفر وزیر تجارت خارجه بوسنی و هرزگوین به همراه بیست شرکت بزرگ بوسنیایی و همچنین سفر اخیر وزیر امور خارجه این کشور به تهران با همت مسئولین دو کشور در طول یک سال گذشته را بسیار خوب توصیف کرد.
وی افزود: اکنون تحرکات بسیار امیدوار کننده ای در بخش اقتصادی و تجاری آغاز شده و تجار و سرمایه گذاران دو طرف با برقراری ارتباطات سازنده و تبادل اطلاعات با یکدیگر به توافقات بسیار خوبی در زمینه صادرات و واردات کالا و سرمایه گذاری در بخش های مختلف دست یافته اند.
سفیر ایران در بوسنی و هرزگوین در ادامه مشترکات دو کشور را مورد اشاره قرار داد و ابراز داشت که جمهوری اسلامی ایران با اعزام آقای افخمی معاون وزیر و رئیس سازمان توسعه تجارت خارجی به سارایوو در سال گذشته میلادی آمادگی خود را برای کمک به ورود شرکت های بوسنیایی و تولیدات این کشور به بازار 80 میلیونی ایران و حتی کشورهای منطقه اعلام کرد.
رجبی افزود: جمهوری اسلامی ایران امیدوار است دولت بوسنی و هرزگوین متقابلا با رفع برخی موانع مانند کاهش مدت زمان اعطای روادید روند این همکاری ها را تسریع بخشد.
وی علاقمندی شهروندان دو کشور برای سفر فرصتی مغتنم برای گردشگری بر شمرد و گفت که این سفرها می تواند علاوه بر دست آوردهای بزرگ اقتصادی و درآمدهای ارزی به شناخت مردم دوکشور از یکدیگر که هموار کننده روابط در سطوح دیگر است کمک کند.
سفیر کشورمان در این دیدار از رئیس جمهور فدراسیون بوسنی و هرزگوین برای سفر به تهران دعوت به عمل آورد که مورد استقبال چاوارا قرار گرفت.
رئیس جمهور فدراسیون بوسنی و هرزگوین ابراز امیدواری کرد؛ در سفر آینده به تهران تعدادی از شرکت های بوسنیایی را همراه داشته باشد تا از این طریق بتواند به توسعه همکاری ها در بخشهای مختلف اقتصادی کمک کند.
بوسنی هرزگوین در اول مارس 1992 از یوگسلاوی سابق اعلام استقلال کرد و در همین سال به عنوان کشوری مستقل از سوی سازمان ملل به رسمیت شناخته شد.
این کشور پس از جنگ های داخلی میان سه گروه نژادی بوسنیایی، صرب و کروات که سرانجام با دخالت سازمان ملل و استقرار نیروهای حافظ صلح پایان یافت بر اساس پیمان صلح دیتون در سال 1995 میلادی به دو هویت سیاسی به نام جمهوری صرب ها و یک بخش مسلمان و کروات نشین به نام فدراسیون بوسنی و هرزگوین با 10 استان دست یافت.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.