باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا از «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن خواست تا از سفر خود در ماه می امسال به روسیه خودداری کند.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا از «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن خواست تا از سفر خود در ماه می امسال به روسیه خودداری کند.
به گزارش جماران به نقل از ایرنا، موضوع لغو این سفر در گفت و گوی تلفنی شب گذشته (سه شنبه شب) طرفین مطرح شد و رئیس جمهور آمریکا تاکید کرد که روسیه باید به دلیل مواضع اش در قبال سوریه و اوکراین تنبیه شود.
این در شرایطی است که منابع مطلع ژاپنی گزارش کرده اند که «آبه» در این ارتباط تلفنی حاضر به تبعیت از درخواست رئیس جمهور آمریکا نشده و بر انجام سفرش به روسیه تاکید کرده است.
آنطور که روزنامه «ژاپن تودی» گزارش کرده، نخست وزیر ژاپن گفت که سفرش را در ماه می (اردیبهشت - خرداد) به منطقه «سوچی» روسیه تحت هر شرایطی انجام خواهد داد.
رهبران آمریکا و ژاپن تنها دو هفته قبل پس از پرتاب راکت دوربرد ماهواره بر کره شمالی با یکدیگر تلفنی گفت و گو کرده بودند.
اگر چه وزارت خارجه ژاپن جزییات زیادی از این گفت و گوها را فاش نکرد اما منابع آگاه ژاپنی گزارش کرده اند که «اوباما» به «آبه» گفته است: روسیه به دلیل اقداماتی که در اوکراین و سوریه انجام داده مستحق مجازات است به همین دلیل نخست وزیر ژاپن باید از سفر به آن کشور خودداری کند.
«ژان تودی» می نویسد، نخست وزیر ژاپن در گفت وگوی تلفنی با اوباما به او تصریح کرد که حل و فصل اختلافات توکیو و مسکو اقدامی در راستای تثبیت صلح در آسیای شرقی است.
قرار است رهبران ژاپن و روسیه در جریان سفر «آبه» در باره اختلافات بر سر جزایر «هوکایدو» صحبت کنند که مانع از امضای پیمان صلح میان دو کشور پس از جنگ جهانی دوم شده است.
«شینزو آبه» اواسط دی ماه سالجاری نیز در سخنانی تاکید کرد که اگر قرار است منازعات بر سر جزایر مورد مناقشه با روسیه براساس امضای یک پیمان صلح حل و فصل شود بهترین گزینه، دیدار وی با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری این کشور است.
ژاپن و روسیه پس از 70 سال از جنگ جهانی دوم، هنوز بر سر جزایر یاد شده از جمله «هوکایدو» اختلاف دارند؛ منطقه ای که ژاپنی ها آنها را «قلمرو شمالی» نامگذاری کرده اند و از دیدگاه روس ها «کوریل جنوبی» خوانده می شود.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.