رونمایی اصلاح طلبان از فهرست نهایی نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی در پایتخت در حالی صورت گرفت که اصولگرایان همچنان در تب و تاب انسجام بخشی به جبهه خود در تهران و شهرستان ها به سر می برند.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، نزدیکتر شدن به زمان برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری به معنای داغتر شدن تنور تبلیغات انتخاباتی است و جریان ها و چهره های سیاسی در تکاپو هستند تا بیشترین تاثیر را بر رای های مردم داشته باشند. این تلاش ها در شبکه های مجازی نیز روز به روز پررنگ تر می شود. دیروز (بیست و هفتم بهمن ماه) فهرست انتخاباتی اصلاح طلبان در شهر تهران تکمیل و منتشر شد و اصولگرایان نیز همچنان در تکاپوی ائتلاف منسجم تر هستند. تبلیغ نامزدهای مجلس خبرگان در صدا و سیما نیز ادامه دارد و فردا نیز زنگ آغاز تبلیغ نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی برای کسب رای و اعتماد مردم به صدا درمی آید. در این میان، برخی نامزدها برخلاف قانون زودتر از زمان تعیین شده به سراغ تبلیغ رفتند.

شبکه های مجازی این روزها میزبان سخنان چهره های سیاسی است که همه آنان نامزد انتخاباتی نیستند. در این میان، برخی مسوولان، چهره های شناخته شده سیاسی و حتی شماری از هنرمندان مردم را به مشارکت هرچه بیشتر پای صندوق های رای فرامی خوانند و تنها مسیر تاثیر بر آینده را مسیری می دانند که از حوزه های رای گیری می گذرد. همچنین شاهد برخی تخریب ها و بی اخلاقی ها در شبکه های اجتماعی هستیم که در پی دستیابی به اهداف و اغراضی خاص به راه افتاده است.

*** چالش فهرست های انتخاباتی
تهیه فهرست انتخاباتی دغدغه اصلی جریان های سیاسی برای انتخابات مجلس است. اصولگرایان برای تنظیم این فهرست نگران وحدت و اصلاح طلبان نگران تایید یا رد صلاحیت چهره های تاثیرگذار خود بودند. اصولگرایان زودتر به فهرست نهایی رسیدند اما اصلاح طلبان دیروز فهرست مهم انتخاباتی خود را در تهران منتشر کردند. کانال تلگرام «حسین مرعشی» عضو شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان از نخستین منابعی بود که این فهرست را منتشر کرد و کانال تلگرام «ایلنا» در تماس با چهره های شاخص اصلاح طلبان چون «محسن رهامی» و مرعشی آن را تایید کرد.
پس از انتشار این فهرست، کانال تلگرام «اعتماد ملی» اعلام کرد: فهرست ائتلاف اصلاح طلبان تهران برای انتخابات مجلس صحت ندارد و هنوز ائتلاف اصلاح طلبان فهرست نهایی را منتشر نکرده است. نام برخی افراد در فهرست منتشرشده، به هیچ عنوان در فهرست نهایی قرار نخواهند داشت و افرادی نیز که در فهرست منتشرشده اسمی از آنها نیامده است، در فهرست نهایی قرار دارند که به زودی منتشر می شود.
با انتشار گسترده این فهرست در کانال های تلگرام و صفحه های اینستاگرام و تکذیب نشدن جدی آن در محافل اصلاح طلبان، به نظر می رسد پس از آخرین تایید صلاحیت ها که دیروز شورای نگهبان صورت داد، فهرست اعلانی، فهرستی نهایی شده است.
کانال تلگرامی «مشرق نیوز» پس از انتشار این فهرست به نقل از «محمدرضا عارف» رییس شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان نوشت: کسانی که در فهرست اصلاح طلبان قرار نگرفتند، تحمل داشته باشند. این کانال تلگرامی همچنین به نقل از تارنمای خود نوشت: اصلاح طلبان درحالی فهرست 30 نفره انتخاباتی خود در شهر تهران را منتشر کردند که وزن انتقادات و اعتراضات به این فهرست نسبت به کسانی که آن را در جریان اصلاح طلب تایید می کنند، سنگینی می کند. به نظر می رسد شک و بهتی که اصلاح طلبان را دربر گرفته است ناشی از نبودن مهره های کلیدی آنها در شهر تهران است.
در همین پیوند، مرعشی در کانال تلگرامی خود اعلام کرد «رسول منتجب نیا» قائم مقام حزب «اعتماد ملی» بروز هر گونه اختلاف بین این حزب و لیست ائتلافی اصلاح طلبان را بی اساس خواند. از همین منبع می خوانیم: «الیاس حضرتی» عضو حزب اعتماد ملی طی تماسی با مرعشی عضو شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان به نقل از منتجب نیا گفت: صحبتهای ارایه شده در این خصوص مربوط به لیست های قبلی اعلام شده بوده است و این حزب با لیست فعلی و نهایی ائتلاف اصلاح طلبان هیچ گونه مشکلی ندارد.
کانال تلگرامی «گام دوم» امروز ویدیویی کوتاه از سخنان عارف درباره ائتلاف اصلاح طلبان و اعتدال گرایان را منتشر کرد. عارف در این ویدیو گفته است: ائتلاف شکل گرفته در سال 92 که منجر به حماسه شد بار دیگر تشکیل شده و جبهه اصلاح طلبان و اعتدال گرایان با هم ائتلاف کردند تا راه پیروزی این گفتمان را در انتخابات آتی هموار کنند. از مردم انتظار داریم پای صندوق رای بیایند و دغدغه اصلی اصلاح طلبان منافع ملی و مشکلات مردم در بخش های اقتصادی و فرهنگی خواهد بود.
آخرین خبرها در شبکه های مجازی حاکی از این است که فهرست انتخاباتی اصلاح طلبان در استان های مرکزی، خراسان رضوی و ارومیه نیز منتشر شده است. در این باره کانال تلگرام «فارس» از انتشار فهرست انتخاباتی «جبهه تدبیر و توسعه» برای تهران خبر داد. در این فهرست چهره هایی چون «علی مطهری» و «مصطفی کواکبیان» حضور دارند.
فهرست های اصولگرایان اما همچنان حاشیه های فراوانی اطراف خود دارد. پس از انتقادها نسبت به حضور چشمگیر «جبهه پایداری» در فهرست منتشر شده و نیز پس از انتشار فهرست های جداگانه دوم و سوم نزد اصولگرایان، کانال «مشرق نیوز» نوشت: در روزهای اخیر فهرست هایی تحت عنوان «من انقلابی ام»، فهرست «اصولگرایان مستقل» و فهرست «نامزدهای هیات های مذهبی» در برخی کانال ها و گروه های تلگرامی منتشر شد که با واکنش چهره های اصولگرا روبه رو شد.
در همین پیوند، کانال تلگرام «ایران تایمز» هم به نقل از «حمیدرضا ترقی» عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی نوشت: اعتراض به نحوه گردآوری این فهرست قابل قبول نیست. همه کسانی که وارد ائتلاف شدند شاخص ها را قبول داشتند و حالا باید به این پیمان وفادار باشند. هیچ فرد یا افرادی اجازه ندارند تحت عنوان اصولگرایی فهرست موازی دهند و اگر می خواهند فهرست نامزدهای مورد نظر خود را برای انتخابات ارایه دهند باید زیر عنوانی غیر از اصولگرایی باشد. همه افرادی که در ائتلاف بودند تعهد کتبی و اخلاقی دادند که در صورت قرار نگرفتن در فهرست انصراف دهند.
در همین حال کانال تلگرام «دولت بهار» از انتشار فهرست جدید انتخاباتی موسوم به «اصولگرایان عدالتخواه» خبر داد اما کانال تلگرام «جهان نیوز» درباره واکنش های اصولگرایان نسبت به فهرست ائتلاف، از موج انصراف ها به نفع ائتلاف خبر داد و نوشت «بیژن رنجبر»، «ابراهیم کارخانه ای» و «وحید یامین پور» و چند تن دیگر به نفع فهرست اصولگرایان انصراف دادند.
حاشیه های فهرست های منتشر شده برای انتخابات مجلس خبرگان نیز همچنان ادامه دارد. در این میان، بخش مهمی از انتقادها معطوف به تعدد فهرست ها و حضور همزمان برخی چهره ها در فهرست ها است. کانال تلگرام «ابتکار» به نقل از حجت الاسلام «سیدمحمد غروی» عضو جامعه مدرسین قم نوشت: البته هر گروهی می تواند برای خود فعالیت کند ولی معمولا در قم اینطور بوده اگر جامعه مدرسین نامزدهایی را معرفی می کرد دیگران هم در این مورد حریم نگه می داشتند.
در این ارتباط، کانال تلگرامی مشرق نیوز با انتشار تصویری مدعی حمایت یکی از شبکه های خبری خارج از کشور از فهرست مورد حمایت آیت الله «اکبر هاشمی رفسنجانی» رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام شد. همچنین صفحه اینستاگرام «خبرآنلاین» از انتشار فهرست موسوم به «یاران اعتدال» برای انتخابات مجلس خبرگان خبر داد. در فهرست نامزدهای یاران اعتدال، «حسن روحانی» و هاشمی رفسنجانی در کنار چهره هایی مانند «محمدعلی موحدی کرمانی»، «محسن قمی»، «سیدهاشم بطحایی» و «محمد علی امین» قرار دارند. تنها تفاوت این فهرست با فهرست «خبرگان مردم» (فهرست مورد تایید آیت الله هاشمی)، حذف نام آیت الله شاه آبادی و حضور آیت الله امین در فهرست است.

*** نقل قول های سیاسی در فضای مجازی
در آستانه انتخابات، بازار انتشار نقل قول ها نیز در شبکه های مجازی داغ است. کانال تلگرام ایلنا به نقل از عارف نوشت: تمام آرای کشور مهم است و همه کرسی های نمایندگی مجلس شورای اسلامی برای ما حائز اهمیت است اما به هر حال رای تهران در سراسر کشور اثرگذار، پیام دار و سیاسی است.
به نوشته کانال تلگرامی «عصر ایران»، «حسن زمانی» مشاور «علی لاریجانی» رییس مجلس، درباره احتمال نایب رییسی عارف در مجلس آتی گفت: اگر این اتفاق بیافتد باید به فال نیک گرفت. آقای عارف از دوستان بسیار خوب ما و از نیروهای بسیار توانمند است و فکر می کنم در هیات رییسه مجلس آن هم در سمت نایب رییسی می تواند نقش سازنده ای را ایفا کند.
در ادامه انتشار و توجه به سخنان چهره های سیاسیِ جریان های رقیب، کانال «رجا نیوز» به نقل از «بهروز نعمتی» نایب رییس فراکسیون رهروان ولایت نوشت: تفکرهای مختلف درون این ائتلاف حضور دارند. ما هم به عنوان اصولگرایان معتدل در خدمت دوستان هستیم و مذاکراتی که آقای جلالی با حزب اعتدال و توسعه داشتند منتج به این نتیجه شد. موضوعی که مطرح بود این بود که آقای لاریجانی یا نماینده ایشان در ائتلاف حضور یابد اما شان ریاست قوه مقننه این نبود و ایشان نمی توانست در این مجموعه حضور یابد.
به نوشته کانال تلگرام «تله خبر»، آیت الله سید «روح الله قرهی» رییس حوزه علمیه امام مهدی(عج) گفت: در آستانه انتخابات مجلس خبرگان برخی که دلشان با انقلاب و رهبری نیست اقداماتی را علیه آیت یزدی، جنتی و مصباح مهندسی کرده اند. جنتی، یزدی و مصباح خودشان را در مقابل امام امت هیچ می دانند و دشمن از همین می ترسد این شخصیت های عظیم الشان ما مطیع هستند ولی متاسفانه دیگران برای خودشان شخصیتی قائل هستند.
صفحه اینستاگرام «مجمع اصلاح طلبان» هم با انتشار تصویری از «عبدالرضا داوری» مشاور رییس جمهور سابق سخنان وی درباره «محمود احمدی نژاد» را بازتاب داد. داوری درباره سبد رای اصولگرایان در کشور گفته است: سبد رای اصولگرایان در کشور یک رای ثابت است. این جریان معمولا یک رای 12 تا 15 درصدی دارد. این سبد بین سال های 81 تا 88 با نگاه به احمدی نژاد همراه شد و به سبد رای 60 درصد ارتقا پیدا کرد.

*** کارزارهای انتخاباتی و تشویق مشارکت سیاسی
کارزارهای انتخاباتیِ تشویق مردم به حضور در پای صندوق های رای همچنان به کار خود ادامه می دهند. کانال «اصلاحات نیوز» از استقبال هنرمندان از این کارزارها خبر داد و نوشت: کمپین «من با اعتماد رای می دهم» مورد استقبال بی نظیر قشر فرهیخته و مشخصا هنرمندان بنام سینما و تلویزیون قرار گرفت.
بر پایه آخرین بررسی های صورت گرفته، این کمپین بیش از سه میلیون نفر بازدیدکننده داشته است. تا این لحظه «هنگامه قاضیانی»، «امیر جعفری» و «آزاده صمدی» از این کارزار حمایت کرده اند. «رضا کیانیان» هم در صفحه «اینستاگرام» خود از اثرگذاری رای مردم در آینده کشور نوشته است.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.