رئیس ستاد انتخابات کشور به ماده 59 قانون انتخابات مبنی بر ممنوعیت استفاده از بیت المال در مقاصد انتخاباتی مجاز نیست اشاره کرد و گفت: متخلفان مجرم شناخته شده و به قوه قضاییه معرفی می شوند.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، محمدحسین مقیمی عصر امروز -چهارشنبه- در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه تبلیغات نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی از 8 صبح فردا( پنجشنبه) رسما آغاز می شود و به مدت یک هفته ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: بر اساس ماده 59 قانون انتخابات استفاده از بیت المال در مقاصد انتخاباتی مجاز نیست و رسانه های دولتی یا متعلق به نهادهای دولتی له یا علیه نامزدها منع شده اند.
مقیمی افزود: افراد، نهادها و کسانی که این ماده قانونی را زیر پا بگذارند مجرم شناخته شده و از سوی وزارت کشور به قوه قضائیه معرفی خواهند شد.
رئیس ستاد انتخابات کشور یادآور شد: در وزارت کشور کمیته ای به منظور رصد اخبار و رسانه ها تشکیل شده که فعالیت خود را از فردا صبح همزمان با آغاز تبلیغات نامزدها آغاز می کند.
مقیمی با بیان این تمامی موسسات و روزنامه ها و خبرگزاری های دولتی و متعلق به نهادهای عمومی طبق ماده 59 قانون انتخابات از تبلیغ نامزدها منع هستند یادآور شد: وزارت کشوراز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ارتباط با مطبوعات و رسانه ها استفساری کرد و پاسخی که وزارت ارشاد داده است مطابق ماده 59 قانون انتخابات استفاده از بیت المال استفاده از مقاصد انتخاباتی مجاز نیست و رسانه های دولتی یا متعلق به نهادی عمومی ، از تبلیغ له یا علیه نامزدها منع شده اند، براین اساس فهرست مهمترین موسسات مطبوعاتی، روزنامه ها و خبرگزاری های مشمول این ممنوعیت به شرح زیر است.
وی ادامه داد: موسسه مطبوعاتی یعنی تمامی رسانه های موسسه مانند اطلاعات، ایران، خراسان، کیهان، همشهری و روزنامه های اصفهان زیبا، تهران تایمز، حمایت، جام جم، شهرآرا، شهروند، صمت، فرهیختگان، قدس، هگمتانه، از تبلیغات له یا علیه نامزدها منع هستند.
مقیمی گفت: همچنین خبرگزاری ها از جمله آنا، ایبنا، ایرنا، ایسنا، ایکنا، ایمنا، برنا، پانا، تسنیم، حوزه، خانه ملت، دانشجو، شبستان، فارس، مهر و میزان از تبلیغ له یا علیه نامزدها منع هستند.
رئیس ستاد انتخابات کشور تأکید کرد: انتشار هرگونه اخبار از سوی نامزدهای انتخابات از سوی این روزنامه ها و خبرگزاری ها ممنوع است و اگر مصاحبه و یا عکس و یا پوشش سخنرانی نامزدها از سوی این رسانه ها منتشر شود تخلف کرده اند و به قوه قضائیه معرفی خواهند شد.
مقیمی خاطرنشان کرد: همچنین هفته نامه ها، ماهنامه ها و پایگاه های خبری مشابه نیز مشمول این قاعده هستند.
وی در ادامه این نشست در پاسخ به این سوال خبرنگاری که آیا دستورالعمل تبلیغات نامزدها در فضای مجازی تهیه شده است یا خیر، گفت: این دستورالعمل در حال تهیه است و در آینده ای نزدیک ابلاغ خواهد شد.
رئیس ستاد انتخابات خاطرنشان کرد: تبلیغات نامزدهای انتخابات مجلس رسما از 8 صبح فردا آغاز می شود و تا 24 ساعت قبل از رأی گیری پایان می یابد.
ماده 59 - انجام هر گونه فعالیت تبلیغاتی از تاریخ اعلام رسمی اسامی نامزدها برای نامزدهای نمایندگی مجلس از صدا و سیما و میز خطابه نماز جمعه و یا هر وسیله دیگری که جنبه رسمی و دولتی دارد و فعالیت کارمندان در ساعات اداری و همچنین استفاده از وسایل و سایر امکانات وزارتخانه ها، ادارات، شرکتهای دولتی، مؤسسات وابسته به دولت، شهرداری ها، شرکت ها و سازمان های وابسته به آنها و نهادها و مؤسساتی که از بودجه عمومی (به هر مقدار) استفاده می کنند و همچنین در اختیار گذاشتن وسایل و امکانات مزبور ممنوع بوده و مرتکب مجرم شناخته می شود.
تبصره 1- مؤسسات و نهادهایی که دارایی آنان از اموال عمومی است ، همانند بنیاد مستضعفان مشمول این ماده می باشند.
تبصره 2 - نشریات و مطبوعات متعلق به سازمان ها ، وزارتخانه ها ، ادارات ، نهادها و مؤسسات یاد شده در متن این ماده ، حق تبلیغ برای نامزدهای انتخاباتی را ولو به صورت درج آگهی ندارند.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.