هر کسی با دانشگاه آزاد اسلامی مخالفت کرد، شکست خورد؛ مثل دولت قبل که تصمیم گرفت با دانشگاه آزاد اسلامی مقابله کند.

رئیس هیأت امناء و هیأت موسس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: هر کسی با دانشگاه ‌آزاد اسلامی مخالفت کرد، شکست خورد؛ مثل دولت قبل که تصمیم گرفت با دانشگاه آزاد اسلامی مقابله کند.

به گزارش جماران به نقل از ایسنا، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در مراسم هفتادمین اجلاس شورای مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به فرآیند تأسیس این دانشگاه، اظهار کرد: گزارشی که امروز از فعالیت دانشگاه آزاد در این اجلاس مطرح شد گوشه‌ای از جریان علمی است که از سی وپنج سال گذشته در این کشور راه افتاده است. تأسیس دانشگاه آزاد یک پدیده نادر برای کشور بود که بعد از 35 سال هنوز در حال رشد است و اخیراً رشد آن به صورت تصاعدی صورت یافته است.

وی اظهار کرد: پدیده‌هایی که با اخلاص شروع می شود و هدفی مقدس دارد پیشرفت آن توسط خدا تضمین شده است در صورتی که پدیده‌ای که با اغراض مادی و اهداف غلط رخ بگیرد از میان می‌رود.

رئیس هیأت موسس و هیأت امناء دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به آیاتی از قرآن مجید در مورد حق و باطل،‌ گفت: اموری که به نفع مردم باشد حق و اموری که به نفع مردم نباشد باطل است. تاریخ این دانشگاه کاملاً این جریان را در طول این سی و پنج سال نشان می‌دهد.

هاشمی رفسنجانی در مورد نحوه شکل‌گیری دانشگاه آزادی اسلامی توضیح داد: مذاکره ابتدایی تأسیس این دانشگاه بین آقای دکتر جاسبی و من شکل گرفت، زیرا در آن زمان کمبود بودجه، مشکلات دانشگاه‌ها و تقاضای فراوان مردم برای حضور در دانشگاه را مشاهده می‌کردیم و حق مردم کشور می‌دیدیم که فضا برای باسواد شدن آنها وجود داشته باشد. از طرف دیگر این مطالبه تحصیلات عالیه و کمبود دانشگاه در زمان جنگ رخ داده بود و مشخص بود که بودجه و امکاناتی برای آن وجود نخواهد داشت.

وی ادامه داد: این بحث بین من و دکتر جاسبی تبدیل به یک تفکر شد که حالا که نمی‌توان دانشگاه‌های دولتی را توسعه داد از امکانات موجود به نحو دیگر استفاده کنیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: آن زمان نیروهای انقلابی دوآتشه سر کار بودند که کار غیردولتی را تحمل نمی‌کردند و می‌گفتند امام (ره) باید اجازه این کار را بدهد. من شخصا به حضور امام (ره) رفتم و از نیازی که وجود داشت به ایشان گفتم. امام خمینی (ره) از ما هوشیارتر و آینده بین‌تر بودند و قبل از اتمام صحبت‌های من و فوراً گفتند این کار را انجام دهید. من به ایشان گفتم عده‌ای اجازه این کار را نمی‌دهند. امام (ره) فرمودند رفع این مسأله با من. من گفتم هیچ پولی برای شروع کار نداریم. ایشان فرمودند من یک میلیون تومان می‌دهم تا کار را شروع کنید و پس از آن من در نماز جمعه با توضیحات مسأله را برای مردم مطرح کردم.

هاشمی رفسنجانی با تأکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی هیچ نفعی برای موسسین خود ندارد، اظهار کرد: موسسین اولیه دانشگاه دکتر جاسبی، من، آیت‌الله خامنه‌ای، میرحسین موسوی، آیت‌الله موسوی اردبیلی و حاج احمد خامنه‌ای بودیم که هیچ کدام هیچ سهمی در دانشگاه نداریم و تنها برای اینکه نیاز مردم به تحصیل را از طریق خود مردم تأمین کنیم دست به تأسیس این دانشگاه زدیم اما از آنجایی که بقیه افراد کارهای زیادی برای انجام دادن داشتند امور را به من واگذار کردند.

وی ادامه داد: افرادی که در این اجلاس از آنها تقدیر شد افرادی هستند که در روزهای غربت به دانشگاه کمک کردند تا این دانشگاه شکل گرفت و به این مرحله رسید.

رئیس هیأت امناء و هیأت موسس دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه با اشاره به سیاست دو دولت گذشته در مواجهه با دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: در دوره احمدی نژاد افرادی که برای دانشگاه آزاد کار می‌کردند انگ می‌خوردند. هنوز هم در شورای عالی انقلاب فرهنگی افرادی هستند که این کار را انجام می‌دهند؛ در حالی که در سال‌های نخست تأسیس دانشگاه بسیاری از افراد از جمله دکتر جاسبی حقوقی دریافت نمی‌کردند. در حال حاضر دانشگاه آزاد یک موجود مقدس بسیار بزرگ در سراسر کشور بوده و مانند درخت تنومندی است که شاخه‌های آن در اکثر خانه‌های مردم ایران گسترده شده اما هنوز هم مزاحم واقعی دارد.

هاشمی رفسنجانی در ادامه با تأکید بر اینکه هر کس با دانشگاه آزاد اسلامی مخالفت کرد، شکست خورد، گفت: دولت قبل تصمیم گرفت دانشگاه ‌آزاد را زمین بزند و اساسنامه دانشگاه را در شورای عالی انقلاب فرهنگی بی‌خاصیت کرد. در صورتی که یک بند از اساسنامه دانشگاه این بود که هر تغییری در اساسنامه باید به پیشنهاد هیأت موسس باشد. به همین دلیل ما به دادگاه شکایت کردیم و دادگاه این اقدام آنها را متوقف کرد اما سرانجام دستگاه قضایی حکم دادگاه را متوقف کرد و آنها اساسنامه را تغییر دادند و هیأت موسس را بی‌اختیار کردند.

وی افزود: دولت قبل تصمیم داشت هیأت امناء را از ما بگیرد و بخش زیادی از آن را گرفت اما چند نفر از ما در هیأت امناء باقی ماند و کار را پیش گرفت.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: اخیراً یکی از معاونین وزیر علوم مصاحبه‌ای کرده و در آن گفته است که اسناد دانشگاه آزاد اعتبار ندارد در صورتی که شب گذشته در مرکز کارشناسی شورای عالی انقلاب فرهنگی گفته شد که دانشگاه آزاد مسئولیت حداقل 50 درصد آموزش عالی را به عهده دارد، این در حالی است که این دانشگاه حتی یک ریال از بودجه دولت دریافت نمی‌کند و حتی به دولت در زمینه اشتغالزایی کمک کرده است.

وی با تأکید بر اینکه خدا پشتیبان دانشگاه آزاد اسلامی است،‌ اظهار کرد: مطمئنم افرادی که کاری را با نیت خیر آغاز کنند این نیت برای آنها ادامه خواهد داشت. شب گذشته در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد که دانشگاه آزاد نیمی از مسئولیت‌های مربوط به آموزش کشور را تقبل کند.

رئیس هیأت امناء و هیأت موسس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: نخست وزیر انگلستان اخیراً در بخشنامه‌ای ذکر کرده است که دانشگاه‌ها باید سراغ روستاها و مناطق محروم برود. این اقدام دقیقاً کاری است که دانشگاه آزاد انجام داده است. در زمان تأسیس این دانشگاه ما از طرف نمایندگان، استاندار و فرماندار شهرهای مختلف تحت فشار قرار گرفتیم و آنها مدام از ما درخواست تأسیس دانشگاه می‌کردند.

هاشمی رفسنجانی ادامه داد: در روستای خودمان فرزند کارگر ما که در زمان کودکی همبازی من بود یک دانشگاه در روستا ساخت که هنوز هم این دانشگاه پابرجا است. من چند روز پیش که برای عیادت فرزندم مهدی به بیمارستان رفتم این شخص را ملاقات کردم که از کار خیری که انجام داده بود خرسند بود.

وی افزود: چرا باید یک دانشگاه را در یک شهر تعطیل کنیم. دانشگاه‌ها از این به بعد با اجرای برنامه‌های دانش بنیان زیان‌ده نخواهند بود. وظیفه ما این است که مردم را باسواد کنیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به وضعیت جزیره خارک در زمان جنگ،‌ گفت:‌ مهمترین هدف کشور عراق در زمان جنگ جزیره خارک بود. من به دلیل جنگ به این جزیره رفتم و ساکنان این جزیره از من تقاضای تأسیس یک دانشگاه را کردند. مسأله دیگری که وجود داشت این بود که بسیاری از کارشناسان کشتی‌ها خارجی بودند زیرا هیچ دانشگاهی برای تربیت کارشناس داخلی وجود نداشت. به همین دلیل دانشگاهی در آنجا تأسیس کردیم و اکثر مدیران و کارشناسان کشتی‌ها فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد هستند.

هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی نزدیک به 6 میلیون فارغ‌التحصیل و 2 میلیون دانشجو دارد،‌ افزود: حتی از کشورهای خارجی از ما تقاضا می‌کنند که در کشور آنها دانشگاه تأسیس کنیم. برای مثال مدیران اسلواکی از من خواهش کردند یک واحد دانشگاهی در این کشور تأسیس کنیم. همچنین به دلیل اینکه دندانپزشکی اوگاندا دارای مشکل است و آنها از وضعیت دندانپزشکی ما در اصفهان مطلع شدند از ما درخواست کردند یک کلینیک دندانپزشکی در آنجا تأسیس کنیم که هنوز ما در این مورد تصمیم نگرفته‌ایم.

وی در ادامه با اشاره به شرایط پس از تحریم، اظهار کرد: بعد از تحریم راه جدیدی برای ما باز شده است. تقصیر خودمان بود که تحریم را برای خودمان پذیرفتیم. هنگامی که کشور تحریم می‌شود مسلم است که عده‌ای بیکار می‌مانند. اما اکنون با رفع تحریم‌ها توسط دولت یازدهم همه دنیا ما را به عنوان یک کشور مقتدر و صاحب منطق می‌شناسد و پذیرفته‌اند که می‌توانیم در منطقه لنگر ثبات باشیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اینکه دانشگاه آزاد صاحب ملکی ندارد، گفت: دانشگاه آزاد وارد کارهای بزرگی می‌شود که دولت نمی‌تواند آنها را انجام دهد. مانند دفع زباله‌ها، کشاورزی، کمبود آب و... .

هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه برخی به فعالیت‌های دانشگاه آزاد حسادت می‌کنند، گفت: اگر دولت بخواهد کارهای این دانشگاه را انجام دهد ما از خدا می‌خواهیم اما دولت نمی‌تواند.

وی در پایان گفت: تبلیغات ما کم است و صداوسیما از دانشگاه تبلیغات منفی می‌کند نه مثبت. در همین راستا دکتر میرزاده پیشنهاد ساخت صفحه‌ای در شبکه‌های مجازی برای ارائه تبلیغات دانشگاه را ارائه کرد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.