خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از یک منبع آگاه از آغاز انتقال اولین سامانه دفاعی موشکی اس 300 به ایران در روز پنج شنبه خبر داد.

خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از یک منبع آگاه از آغاز انتقال اولین سامانه دفاعی موشکی اس 300 به ایران در روز پنج‌شنبه خبر داد.

به گزارش جماران به نقل از ایسنا، یک منبع آگاه روز چهارشنبه (امروز) در گفت‌وگو با بخش فارسی خبرگزاری اسپوتنیک اعلام کرد: تحویل اولین سامانه اس 300 روز پنج‌شنبه (فردا) به ایران آغاز می‌شود و حسین دهقان، وزیر دفاع ایران نیز در مراسم انتقال این سامانه شرکت خواهد کرد.

بر اساس این گزارش سردار دهقان که به روسیه سفر کرده است در بندر آستاراخان شاهد آغاز انتقال سامانه دفاعی اس 300 به تهران خواهد بود.

تهران و مسکو ابتدا در سال 2007 قرارداد خرید 5 سامانه دفاعی موشکی اس 300 را به ارزش 800 میلیون دلار امضا کردند اما دمیتری مدودف، رییس‌جمهور وقت روسیه در سال 2010 تحت فشارهای غرب به این بهانه که این قرارداد قطع‌نامه‌های شورای امنیت را علیه ایران نقض می‌کند تحویل این سامانه‌ها را به تعویق انداخت.

اما در ماه آوریل سال 2015 پس از حصول پیشرفت‌هایی در روند مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5، ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه ممنوعیت انتقال سامانه اس 300 به ایران را لغو کرد و پس از آن رایزنی‌ها میان دو کشور برای امضای یک قرارداد جدید برای تحویل این سامانه‌های دفاعی به ایران آغاز شد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.