اصلاح طلبان به این نتیجه رسیده اند که جناح تندروی اصولگرا به کمتر از چهار ساله شدن دوره ریاست جمهوری حسن روحانی رضایت نمی دهد

در سال1392 رویداد‌های مهمی در عرصه سیاست داخلی به وجود آمد. آیت‌ا... اکبر هاشمی‌رفسنجانی که به درخواست مردم و فعالان سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده بود، رد صلاحیت شد و این مساله شوک بزرگی به مجموعه اصلاح‌طلبان وارد کرد ولی با کناره‌گیری عارف و اجماع اصلاح‌طلبان روی حسن روحانی فضای سیاسی کشور دچار تحول عمیقی شد و امروز اصلاح‌طلبان آماده می‌شوند که از پس انتخابات92 در انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری شرکت موثر داشته باشند. اصلاح‌طلبان به این نتیجه رسیده‌اند که جناح تندروی اصولگرا به کمتر از چهار ساله شدن دوره ریاست جمهوری حسن روحانی رضایت نمی‌دهد، لذا به جد می‌کوشند از کاندیدا‌های محدود خود حمایت کرده تا در کنار اعتدالیون مجلس اصولگرا بتوانند به یاری دولت بشتابند. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب به مسائل مختلف پیرامون انتخابات پیش رو پرداخته است که در ادامه می‌خوانید:

اصلاح‌طلبان با قدرت قصد شرکت در انتخابات دارند. به نظر شما آنها با چه انگیزه‌هایی وارد انتخابات آینده شده‌اند؟

اصلاح‌طلبان یاران اندکی در زمین بازی دارند. آنها علاقه‌مند هستند که آقای هاشمی با فاصله قابل توجهی اول شود. در مجلس هم اگر به شیوه‌ای عمل کنیم که حداقل اگر تندروها وارد مجلس نشوند به یک پیروزی خوب رسیده‌ایم. در شرایط فعلی باید بکوشیم حضور پررنگ‌تری داشته باشیم. لذا اصلاح‌طلبان باید در دو انتخابات شرکت کرده و همگان را دعوت به حضور گسترده در انتخابات کنند. ما در شرایط فعلی تصمیم به کار اصلاحی گرفتیم. در سال 92 این تصمیم را گرفتیم و خروجی بدی به دست نیامد. اگر در این انتخابات با لیست کاملی حاضر شویم دستاورد‌های خوبی خواهیم داشت. از سال 76 تا به امروز مسبوق به سابقه نبوده است که اصلاح‌طلبان منسجم باشند و از تهران هم برای شهرستان‌ها تصمیمی نخواهیم گرفت. اصلاح‌طلبان باید در شهرستان‌ها دور هم جمع شوند و راجع به کاندیدا‌ها تصمیم‌گیری کنند.

قدرت و کرسی‌ها در مجلس آینده در دست چه کسانی جابه‌جا خواهد شد؟

اگر بخواهیم در قالب اشخاص مجلس آینده را مورد بررسی قرار دهیم باید گفت در مجلس آینده قدرت حول سه نفر می‌چرخد؛ نیروهای عارف، لاریجانی و حداد عادل. اصلاح‌طلبان باید تلاش کنند نیروهای لاریجانی و عارف اثرگذار شوند و اگر چنین شود دستاورد بزرگی خواهد بود. اگر هدف حداقلی ما تحقق پیدا کند به این معنی است که مجلسی با ساختار فعلی را شاهد نخواهیم بود. مساله اول کسب قدرت اصلاح‌طلب نیست، مساله روی کار آمدن میانه‌رو‌ها در مجلس آینده است.


نقش رسانه‌ها در انتخابات این دوره از مجلس را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

اصلاح‌طلبان از سال 76 تا به امروز اگر توانسته‌اند اثرگذار شوند ابزار آنها رسانه‌های کوچک بوده است. رسانه‌های سراسری نباید جناحی برخورد کنند و نهاد‌های مدنی و احزاب باید دارای رسانه‌های فراگیر باشند. با این‌حال رسانه‌های کوچک نیز در صحنه رسانه‌های مجازی می‌توانند اثرگذار باشند. واقعیت این است که رد صلاحیت آقای هاشمی بازی اصلاح‌طلبان را بر هم ریخت و اصلاح‌طلبان نمی‌دانستند چه‌کار کنند. از روز بعد از رد صلاحیت هاشمی اصلاح‌طلبان خود را باز‌سازی کردند. زمانی که مردم دریافتند نظر بزرگانی مانند آقای هاشمی به آقای روحانی است به پای صندق‌های رای آمدند. استفاده از رسانه و برخورد چهره به چهره تاثیرگذار است. نباید از تندروها غافل شد. تندروها کسانی هستند که برای کشور هزینه به‌وجود می‌آورند. می‌توان گفت وضعیت به گونه‌ای است که به هر طریق باید تلاش کرد تندروها به مجلس راه نیابند.


چنانچه اصلاح‌طلبان پیروز میدان شوند برای اینکه مجددا طرفداران آنها از نگرش اصلاح‌طلبانه آنها سرخورده نشوند چه راهکاری دارند؟

خوشبختانه اصلاح‌طلبان تجربیات زیادی به دست آورده‌اند. اگر دقت کنید در این دوره از انتخابات اصلاح‌طلبان اساسا شعاری عمل نمی‌کنند و هدف حداقلی دارند. شرایط اقتصادی به گونه‌ای است که برای اینکه کار بزرگی صورت بگیرد و به سمت توسعه همه‌جانبه حرکت کنیم باید در انتخابات شرکت کنیم. واقعیت این است که مبانی ساختار اقتصادی ما مشکلات جدی دارد. اقتصاد ایران یک اقتصاد رانتی است. اصلاح‌طلبان قولی به منظور حل مشکلات نمی‌دهند. تنها قولی که آنها می‌دهند این است که وضعیت امور باکیفیت بهتری اداره خواهد شد. اگر مجلس میانه‌رو تشکیل شود وضع مردم بهتر خواهد شد.


رویکرد تندروها در مجلس آینده را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

تندروها قصد گرفتن کل کرسی‌های مجلس آینده را دارند تا بتوانند از این طریق روحانی را تنها رئیس‌جمهور چهار ساله جلوه دهند. ما می‌کوشیم اجازه این کار را به آنها ندهیم و از قانون هم خارج نشویم. در خبرگان می‌توانیم منشا اثر باشیم و می‌توانیم در ارتباط با آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی یک پیروزی با فاصله زیاد به دست آوریم.


انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

هر دو مجالس خبرگان و مجلس شورای اسلامی برای اصلاح‌طلبان دارای اهمیت است. انتخابات مجلس اهمیت زیادی دارد، زیرا اگر تندروها اکثریت آن را در دست بگیرند مجلسی شبیه به مجالس هفتم تا نهم به وجود می‌آورند خصوصا اینکه مجلس می‌تواند روی مصوبات اقتصادی نقش داشته باشد. آقای مطهری به اندازه تمامی اصلاح‌طلبان مجلس فعال بود. اگر تعداد اصلاح‌طلبان در مجلس افزایش یابد به نفع دولت است. همچنین مجلس خبرگانی که هاشمی و روحانی با میلیون‌ها رای در آن حضور داشته باشند یک خبرگان قوی است. ما باید مردم را به شرکت در انتخابات مجاب کنیم. باید از مردم خواست به همه افرادی که در لیست حضور دارند رای بدهند.


اصلاح‌طلبان به چه علت یک باره به سمت هواداری از آیت‌ا... هاشمی حرکت کردند؟

واقعیت این است که ما باید قدر آیت‌ا... هاشمی را بدانیم. مطمئنا ایشان اشتباهاتی هم داشته‌اند ولی در ارتباط با آیت ا... هاشمی به چند نکته باید توجه کرد: نخست آنکه ایشان در کنار مردم ایستاده‌اند. دوم، نحوه بیان آقای هاشمی عملگرا و توسعه‌گراست. در جامعه‌ای که همه‌چیز آن دولتی است شخصیتی مانند هاشمی مهم است. نکته جالب این است که آیت‌ا... هاشمی همواره خود را در معرض رای مردم قرار می‌دهد و هر بار هم که در انتخابات شرکت کرده است حضورش مهم و موثر بوده است. اگر آیت‌ا... هاشمی سال 92 ثبت نام نکرده بود اصلاح‌طلبان بلاتکلیف بودند.


آرایش نیروهای سیاسی در ایران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

یک نیرو بعضا به تقابل فکر می‌کند، زیرا از این آبشخور منفعت به دست می‌آورد ولی نیروی اصلاح‌طلب به فکر اجماع و تعامل است. آرایش سیاسی انتخابات فعلی میان این دو گروه است.


تا چه اندازه امید به آینده روشن برای اصلاحات وجود دارد؟

نباید ناامید بود زیرا اصلاح‌طلبان با یکدیگر تفرقه ندارند و در انسجام کامل قرار دارند. تندروها اصلاح‌طلبان را از قدرت سیاسی خارج کردند ولی اصلاح‌طلبان در جامعه دارای جایگاه هستند. تندروها دست بردار نیستند زیرا منافع بزرگی در دوران احمدی‌نژاد به دست آورده‌اند. در سال 92 مردم آنها را غافلگیر کردند. اصلاح‌طلبان با وجود برخی مشکلات موجود کماکان در حال انجام فعالیت خود هستند.


برای حل و فصل مشکلات مختلف چگونه باید عمل کرد؟

برای حل مساله هسته‌ای به برجام رسیدیم و برای سایر مشکلات کشور برجام‌های دیگری لازم است که عملی شدن آن ساده نیست. منتها چون برخی منافعی دارند مقاومت می‌کنند که ساختارهای مختلف از جمله اقتصادی اصلاح نشود. تندروها روند ضدتوسعه را در برابر توسعه قرار دادند. باید به سمت فضای تولیدی و رقابتی حرکت کنیم. تندروها در این موارد مشکل ایجاد کرده‌اند.


فعالیت سیاسی پیگیرانه و پررنگ اصلاح‌طلبان در فضای کنونی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

حضور و فعالیت در انتخابات مهم است و باید در این رخداد شریک بود. ما حتی‌‌الامکان باید به آرای مردم جهت دهیم که به تندروها رای ندهند. ما امکان پیروزی حداکثری نداریم ولی امکان پیروزی حداقلی داریم. با این دیدگاه کار ما معقول و قابل دفاع است. با این نگاه که باختیم و باید کنار بکشیم نمی‌توانستیم 92 را به وجود آوریم.


استراتژی اصلاح‌طلبان در سایر استان‌ها جز پایتخت چگونه است؟

تقریبا در اکثر شهر‌ها لیست‌های انتخاباتی بسته شده است. در اغلب شهر‌ها کاندیدای نزدیک به جریان اصلاح‌طلب‌ وجود دارد. اصلاح‌طلب‌ها سعی کرده‌اند در اکثر حوزه‌ها افراد نزدیک به خود را معرفی کنند.


ادبیات آیت‌ا... هاشمی در دفاع از آیت‌ا... سید حسن خمینی ادبیات درستی بود؟

آقای هاشمی با زبان خاص خودشان از حسن آقای خمینی دفاع کردند. هاشمی از مدت‌ها پیش اعلام کرده بود که حسن آقا علامه هستند. منظور آیت‌ا... هاشمی این بود که پدر سید حسن آقا کنار امام بودند و عضو مجلس خبرگان شدند و پسر ایشان در حوزه درس خوانده‌ و پنج سال است درس خارج فقه می‌دهد و چند تن از مراجع عظام مانند آیت‌ا... وحید خراسانی اجتهاد ایشان را تایید کرده‌اند. سید حسن خمینی دانش‌آموز دبیرستان نیکان بود و با برادر بنده هم‌دوره‌ای بودند؛ تمام افراد آن دوره در بهترین دانشگاه‌ها قبول شدند. سید حسن آقا فوق‌العاده باهوش بودند. ایشان به حوزه رفتند و مجتهد شدند.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.