معاون وزیر خارجه ایران با فریدون سینرلی اوغلو، قائم مقام وزیر امور خارجه ترکیه دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش جماران به نقل از ایسنا، در دیدار صمیمانه رحیم‌پور و سینرلی اوغلو، قائم مقام وزیر خارجه ترکیه با ابراز خرسندی از رایزنی مقامات دو کشور گفت: ایران مهم‌ترین همسایه ترکیه است و ما همواره به دیدار و مذاکره با مقامات جمهوری اسلامی ایران اهمیت می‌دهیم.

او با اشاره به توافق میان ایران و گروه 1+5 افزود: از موفقیت‌های اخیر ایران در مذاکرات هسته‌ای و رفع تحریم‌ها خرسند هستیم و این موفقیت را تبریک می‌گوییم.

اوغلو ادامه داد: هم اکنون زمان آن است که با اتکا به مناسبات دوستانه در صحنه سیاسی و اقتصادی روابط و همکاری‌ها را گسترش دهیم.

وی با اشاره به تماس‌های منظم مقامات عالی‌رتبه دو کشور افزود: علاوه بر برنامه منظم دیدار و سفر وزیران امور خارجه، برنامه دیدار و سفر آقای داوود اوغلو به جمهوری اسلامی ایران و تشکیل سومین اجلاس شورای عالی روابط میان دو کشور با حضور آقای روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران را در ترکیه در سال 2016 پیگیری و مجموعه همکاری‌های دو جانبه مورد علاقه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را گسترش خواهیم داد.

قائم مقام وزیر خارجه ترکیه گفت: در شرایط کنونی منطقه از دوران سختی عبور می‌کند و صلح و ثبات سوریه نیز برای همه کشورهای منطقه حائز اهمیت است.

وی تاکید کرد: با توجه به جایگاه مهم ایران و ترکیه باید با تعامل با یکدیگر نسبت به تسریع در روند برقراری صلح، امنیت و ثبات در سوریه همکاری کنیم.

اوغلو با اشاره به همکاری‌های منطقه و بین‌المللی میان دو کشور ابراز امیدواری کرد تعامل و همکاری میان دو کشور ایران و ترکیه در چارچوب اجلاس‌های منطقه‌یی و بین‌المللی نیز توسعه و ادامه یابد.

در ادامه این دیدار ابراهیم رحیم‌پور، معاون آسیا، اقیانوسیه و مشترک المنافع وزیر امور خارجه ایرن با اشاره به جایگاه و اهمیت روابط بین دو کشور و ضرورت توسعه رایزنی‌های منظم میان مقامات دو کشور پیرامون تحولات منطقه و صحنه‌های بین‌المللی اظهار کرد: در خلال این سفر روند تحولات و روابط سال 2015 را مرور و برنامه گسترش روابط و همکاری‌ها میان دو کشور در سال 2016 را مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار خواهیم داد.

معاون ظریف افزود: جمهوری اسلامی ایران برای گسترش روابط دوستانه با همسایه خود ترکیه اولویت قائل است.

وی تصریح کرد: جمهوری ترکیه در جریان مذاکرات هسته‌ای نقش سازنده‌ای را ایفا کرد و ما از این بابت همواره قدردان ملت و دولت ترکیه هستیم.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.