ماندن در میدان رقابت، ایستادگی در برابر نامهری ها و تلاش برای امیدوار نگه داشتن مردم و ارایه لیست قابل دفاع از جدی ترین راهبردهای انتخاباتی اصلاح طلبان در شرایط فعلی است.

اصلاح‌طلبان به این راحتی‌ها صحنه انتخابات را رها نمی‌کنند. آنها نیت کرده‌اند تا به هر نحوی که شده ترکیب مجلس را تغییر دهند. ماندن در میدان رقابت، ایستادگی در برابر نامهری‌ها و تلاش برای امیدوار نگه داشتن مردم و ارایه لیست قابل دفاع از جدی‌ترین راهبردهای انتخاباتی اصلاح‌طلبان در شرایط فعلی است.

به گزارش جماران به نقل از اعتماد، راهبردهایی که روز گذشته در همایش انتخاباتی حزب اعتماد ملی و توسط چهره‌های شاخص این جریان سیاسی از جمله محمدرضا عارف، رسول منتجب‌نیا، هادی خامنه‌ای، مصطفی کواکبیان و علی ابوالحسنی اعلام شد. هر چند اصلاح‌طلبان در این همایش میهمان دیگری هم داشتند؛ علی مطهری. فرزند شهید آیت‌الله مطهری هم با حرف‌هایش نشان داد که دیگر اصولگرا نیست و دغدغه‌هایی از جنس اصلاح‌طلبان دارد.

محمدرضا عارف در همایش انتخاباتی حزب اعتمادملی با عنوان قانون‌مداری، اعتماد ملی و انتخابات با تاکید بر اینکه اصلاح‌طلبان همیشه یار و یاور انقلاب بوده و هستند، اظهار داشت: اصلاح‌طلبی جریان اصلی انقلابی است و هیچگاه از نظام کنار نمی‌کشد. عارف تاکید کرد: نگاه راهبردی ما این است که اصلاح‌طلبان همواره حضور داشته باشند زیرا آنها خود را صاحب و مدیون انقلاب می‌دانند.

وی یادآور شد: ما باید تحت هر شرایطی در انتخابات حضور داشته باشیم. عارف با اشاره به مظلومیت اصلاح‌طلبان گفت: جریان رقیب ما با در دست داشتن تریبون‌های عمده هر کاری خواسته علیه ما انجام می‌دهد؛ حتی ما شاهدیم که برای برگزاری یک همایش نمی‌توانیم سالنی را بگیریم ولی من می‌خواهم بگویم که آنان چه نتیجه‌ای گرفته‌اند جز اینکه روز به روز محبوبیت ما پیش مردم افزایش یافته است.

وی تاکید کرد: اگر جریانی بخواهد به وسیله اهرم قدرت به ما فشار وارد کند، بداند مردم پاسخ آنها را می‌دهند خصوصا در انتخابات، همان‌طور که در سال ٩٢ این موضوع رخ داد.

پنج راهبرد اصلی اصلاح‌طلبان
عارف با تاکید بر اینکه باید بگذارند احزاب قانونی اصلاح‌طلب حرف‌های‌شان را بزنند، گفت: راهبرد ما روشن است؛ وفاداری به آرمان‌های انقلاب، پرهیز از حواشی، حفظ منافع ملی و حضور آرام و همراه با امید و تدبیر از راهبردهای ما است.

وی ادامه داد: ما در کمتر از ٢٠ روز آینده با انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رو به رو هستیم و با توجه به اهمیت این دو مجلس، ضرورت دارد که حضور حداکثری در انتخابات داشته باشیم و حماسه‌ای مانند خرداد ٩٢ خلق کنیم. عارف یادآور شد: با توجه به ارجحیت منافع ملی بر منافع جناحی باید مشارکت اصلاح‌طلبان حداکثری باشد و ما شاهد حضور فراگیر جبهه اصلاحات با هدف استمرار حاکمیت تدبیر و امید باشیم.

رییس شورای عالی سیاستگذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان تاکید کرد: ما باید مسیری را که در خردادماه ٩٢ آغاز کردیم با جدیت بیشتر ادامه دهیم.

عارف اضافه کرد: بر این اساس شورای عالی سیاستگذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان با حضور همه احزاب بزرگ اصلاح‌طلبی تشکیل شد و در این راستا تصمیم‌گیری‌های خوبی براساس واقعیات کشور، ضرورت اعتمادسازی اصلاحات انجام شده است.

رییس شورای عالی سیاستگذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان اضافه کرد: ما تلاش خواهیم کرد شکاف‌ها و زاویه‌هایی که با بخش‌هایی از حاکمیت به ما تحمیل شده را رفع کنیم.

وی اضافه کرد: برنامه راهبردی و اجرایی شورای عالی سیاستگذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان حضور حداکثری تحت هر شرایطی است و باید هر اقدامی را براساس قانون و مراجع قانونی انجام دهیم.

خواستار حضور حداکثری مردم در انتخابات هستیم
عارف با بیان اینکه ما شعار امید و آرامش و رونق اقتصادی را سرلوحه کار خود قرار داده‌ایم، اضافه کرد: ما برنامه‌ای در پنج بخش برای مجلس آینده آماده کرده‌ایم که ٢٧ محور آن مربوط به وضعیت محیط زیست است که ما آن را در اختیار مردم قرار داده ایم. رییس شورای عالی سیاستگذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان تاکید کرد: با توجه به رد صلاحیت گسترده چهره‌های اصلاح‌طلب که البته ما به آن گلایه جدی داریم ولی راهبرد ما تغییری نکرده و ما باز هم خواستار حضور حداکثری مردم در انتخابات هستیم. وی اضافه کرد: ما بعد از این انتخابات، انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها را در سال ٩٦ در پیش داریم که باید خود را برای آن آماده کنیم.

برنامه جامع اصلاحات با ۱۲۸ محور
وی با بیان اینکه ما با توجه به این راهبرد به شعار امید، آرامش و رونق اقتصادی رسیدیم، اظهار کرد: برنامه جامعی با ۱۲۸ محور تهیه شده است که در پنج بخش برنامه اصلاح‌طلبان برای مجلس آینده را ارایه کرده است. ما در این برنامه بخش ویژه‌ای را در ۲۸ محور برای محیط زیست در نظر گرفته‌ایم.

باید تلاش کنیم وزن لیست را بالا بیاوریم
عارف اضافه کرد: ما پذیرفته ایم در فضایی غیررقابتی و نابرابر هستیم ولی باید از مسائل حاشیه‌ای و مسائلی که به ما تحمیل می‌شود پرهیز کنیم و باید تحت هر شرایطی مسوولیت خود را در مقابل نظام انجام دهیم. وی با تاکید بر اینکه ما باید مجلسی را شکل دهیم که در راس امور باشد، گفت: آنچه امروز به عنوان ضرورت وجود دارد این است که همه اصلاح‌طلبان چه آنان که کاندیدا هستند و چه آنان که کاندیدا نیستند تلاش کنند وزن لیست ما بالا رود.

می توانیم با همه رد صلاحیت‌ها پیروز شویم
وی افزود: متاسفانه ما نتوانسته‌ایم به دلیل برخی ردصلاحیت‌ها از برخی چهره‌های شاخص استفاده کنیم؛ از این رو در لیست مان از برخی نخبگان استفاده کرده‌ایم که ممکن است شهرت زیادی نداشته باشند که این مشکلی جدی است؛ این مشکل را چهره‌های شاخص می‌توانند حل کنند و راه آن، معرفی این افراد به جامعه است. عارف خاطرنشان کرد: با برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته ما خواهیم توانست در انتخابات مجلس پیروز شویم.

طرح فام؛ فرم ارزیابی کاندیداها
عارف اظهار داشت: طرحی به نام «فام» -فرم ارزیابی کاندید‌اها- را بر اساس شاخص‌های علمی فرستاده‌ایم که به همه حوزه‌ها ارسال شده است. بررسی این فرم‌ها با وسواس انجام خواهد شد تا سعی کنیم بهترین‌ها را معرفی کنیم. این وظیفه را با تمام وجود حس می‌کنیم. سهم‌خواهی را کنار گذاشته‌ایم و سعی می‌کنیم شایستگان را انتخاب کنیم. عارف با بیان اینکه سعی می‌کنیم اطلاعات را در اختیار مردم بگذاریم، اظهار داشت: از همه عزیزان چه رد‌شدگان چه تاییدشدگان خواهش می‌کنیم با تمام توان به میدان بیایند. راهبردمان این است که با حضور مستمر در صحنه بمانند و یقینا با این تصمیم ما پیروز انتخابات هستیم.

تلاش خواهیم کرد کمک حال دولت باشیم
عارف با بیان اینکه برای آنکه بتوانیم برجام‌های دیگری در بخش اقتصادی داشته باشیم، تصریح کرد: باید جایگاهی تاثیرگذار داشته باشیم و با حضور مردم و مشارکت مردم و نقش‌آفرینی اصلاح‌طلبان هدف‌های دو سال گذشته‌ را دنبال کنیم.

وی افزود: ما اگر خوب عمل کنیم پیروز هستیم و تمام تلاش‌مان این است که کمک حال دولت باشیم تا بتوانیم برجام‌های دیگر به خصوص برجام‌های اقتصادی را به ثمر برسانیم.

عارف همچنین در حاشیه این همایش در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: باید همه احزاب، دستاندرکاران انتخابات، اعضای هیأت نظارت بر انتخابات مرُ قانون را ملاک قرار دهند چرا که در این صورت است که بسیاری از مشکلات و چالش‌ها رفع خواهد شد.

وی در پاسخ به این پرسش که اگر لیست نهایی تایید صلاحیت‌شده‌ها بیرون بیاید و افراد شاخص شما تایید نشده باشند واکنش شما چیست، افزود: البته بنده عضو حزب نیستم. ما جبهه اصلاحات را در اختیار داریم و ان‌شاءالله لیستی خواهیم داد که مردم با خیال راحت به همه آن لیست رأی بدهند. وی ادامه داد: لیست ما ظرف یکی دو روز آینده نهایی خواهد شد چرا که ما هنوز منتظر رای نهایی شورای نگهبان هستیم و آخر وقت امروز (دوشنبه) گفته‌اند صلاحیت برخی‌ها قطعی خواهد شد.

منتجب‌نیا: برای جلوگیری از ورود نااهلان و نامحرمان حضور در انتخابات مهم است
رسول منتجب‌نیا هم در این همایش اظهار داشت: اصلاح‌طلبان همیشه یار و یاور انقلاب بوده‌اند، چون جریان اصلاحلات جریان اصیل انقلاب است و هیچگاه با نظامی که در تشکیل آن سهم اصلی را داشته در نیفتاده است چراکه این نگاه راهبردی اصلاحات است، بنابر این تحت هر شرایطی باید حضور داشت. مردم مثل سال ۹۲ سر صندوق‌های رای به تندروها پاسخ می‌دهند. او تاکید کرد: با وجود اینکه فکر می‌کردند فاتحه جریان اصلاحات خوانده شده است اما اصلاحات همچنان سر پا و فعال است، اما ظاهرا بنا نیست تندروها درس بگیرند. در شرایطی که حضور حداکثری مردم الزام است، تحمل ندارند. منتجب‌نیا ادامه داد: اما ما اصلاح‌طلبان چاره‌ای جز حضور فعال و تشویق و ترغیب مردم به حضور در انتخابات نداریم و باید چهره‌های شاخص خود را با رای بالا به مجلس بفرستیم تا نشان دهیم ملت با وجود بی‌مهری‌ها با تمام قوا در میدان حاضر می‌شوند تا راهی را برای ورود نا‌اهلان و نامحرمان نگذارند.

مطهری: امیدوارم گام دوم برداشته شود تا این افراطی‌گری‌ها تمام شود
علی مطهری هم در همایش حزب اعتماد ملی تهران، با تبریک سالروز پیروزی انقلاب اسلامی گفت: آرمان اصلی انقلاب ما در یک کلمه اسلام بوده است و اگر بخواهیم این آرمان را ریز و تجزیه کنیم، باید بگویم آرمان‌هایی نظیرعدالت، آزادی، استقلال اعم از سیاسی و فرهنگی و اخلاق و معنویت و احترام به حقوق ملت از آرمان‌های اصلی انقلاب بوده و ما به سوی آنها در حال حرکت هستیم.

وی بر لزوم ارزیابی مسیر طی شده در طول سال‌های پس از انقلاب اسلامی تاکید کرد و گفت: ما باید ببینیم در کجای راه هستیم و تا آرمان‌ها چقدر فاصله داریم و به کدام آرمان‌ها نایل شده‌ایم تا راه را گم نکنیم. مطهری با بیان اینکه در بسیاری از این آرمان‌ها به طور نسبی موفق و در بعضی دچار فراز و نشیب بوده‌ایم، ادامه داد: باید در بررسی‌ها مشخص شود که در کدام دوره‌ها موفق‌تر بوده و هر حرکت اشتباهی را نیز باید اصلاح کنیم. هر حرکتی محتاج اصلاح مستمر است و این طور نیست که هر حرکتی خود به خود به سوی اهدافش پیش برود بلکه دچار انحرافاتی می‌شود که روشنفکران، بزرگان و اندیشمندان دایم باید به فکر اصلاح باشند.

وی نفوذ اندیشه‌های بیگانه، تجددگرایی افراطی، رخنه فرصت‌طلبان، ناتمام گذاشتن نهضت و ابهام طرح‌های آینده را از آفت‌های نهضت اسلامی از دیدگاه شهید مطهری عنوان کرد و افزود: امروز نهضت و انقلاب ما دچار نفوذ و رخنه فرصت‌طلبان و کم شدن خلوص نیت‌ها است.

مطهری به دوران پس از انتخابات سال ٨٨ اشاره کرد و گفت: در سال‌های اخیر و بعد از حوادث سال ٨٨ به نظر می‌رسد گروهی پیدا شده‌اند که خود را صاحب اصلی انقلاب معرفی می‌کنند و درصدد هستند که انقلابیون اولیه را به حاشیه برانند و برای این کار تلاش مستمری هم انجام می‌دهند.

مطهری با تاکید بر اینکه کم شدن اعتقادات این تفرقه‌ای که بر انقلاب حاکم است را پدید آورده است، خاطرنشان کرد: به یاد داریم که امام(ره) چه مقدار بر مساله وحدت کلمه تاکید داشت.
انقلاب ما با وحدت میان اقشار مختلف جامعه پدید آمد اما امروز این وحدت کمرنگ شده و ناشی از کم شدن خلوص نیت‌ها است.

وی ظلم، فساد اخلاق، تفرقه، تشتت و ترک امر به معروف و نهی از منکر را به عنوان چهارعامل انقراض جوامع بشری از منظر قرآن دانست و اظهار کرد: ما شاهد کم رنگ شدن نقش مردم در انقلاب هستیم. ما نباید با انتخابات قهر کنیم. در انتخابات مجلس نهم تحریم اصلاح‌طلبان یک اشتباه بود و باعث شد مجلسی مانند مجلس نهم تشکیل شود که به مراتب از مجلس هشتم ضعیف‌تر بود. مطهری با بیان اینکه در مجلس هشتم افراد خوش فکر و درد مند بودند که می‌شد با آنها درددل کرد، ادامه داد: در مجلس کنونی تعداد این افراد به ١٠ نفر نمی‌رسد. اگر امروز هم مشارکت نداشته باشیم باز این حادثه تکرار می‌شود.

مطهری به ردصلاحیت داوطلبان مجلس اشاره کرد و گفت: با وجود همه ردصلاحیت‌ها معتقدم مردم ما باید با شور و نشاط در انتخابات اسفندماه شرکت کنند و به افراد خوش فکر و معتدل رای دهند تا ترکیب مجلس تغییر کند و خانه‌تکانی در محلی فعلی انجام شود. وی تاکید کرد: بنده همواره گفته‌ام چه تاییدصلاحیت شوم و چه نشوم باید مردم را به شرکت در انتخابات تشویق کرد. ان‌شاءالله گام دوم در مجلس دهم برداشته شود تا این افراطی‌گری‌ها که نه از اسلام نشات گرفته و نه از عقل، تمام شود و انقلاب در مسیر درست خود قرار گیرد.

لوح تقدیر اعتماد ملی برای مطهری
در ادامه این مراسم رسول منتجب‌نیا، قائم‌مقام حزب اعتماد ملی لوح تقدیری برای زحمات علی مطهری در مجلس نهم اهدا کرد. مطهری گفت من خود را شایسته کلماتی که در این لوح به کار رفته نمی‌بینم اما شاید چون دیگران در این عرصه کاری نمی‌کنند کارهای من پررنگ می‌شود.

سید هادی خامنه ای: باید از فرصت انتخابات استفاده کنیم
در ادامه این همایش سید هادی خامنه‌ای، دبیرکل مجمع نیروهای خط امام طی سخنانی با تاکید بر اینکه مردم باید آگاهی فرهنگی و آموزش کافی را نسبت به امور سیاسی کسب کنند، گفت: ما باید از گذشته خود درس بگیریم و در دوره انتخابات نیز از فرصت استفاده کرده و حرف حق را بیان کنیم و مردم نیز با کسب آموزش و ارتقای دانش خود در مسائل سیاسی و فرهنگی وارد عرصه تصمیم‌گیری برای سرنوشت خود شوند.

سید هادی خامنه‌ای اظهار داشت: در آستانه یکی از انتخاب‌های مهم تاریخ هستیم که علاوه بر خصوصیت مشترک انتخاب‌های مکرر پس از انقلاب، این بار شرایط ویژه‌ای وجود دارد و خواهد داشت. دبیر کل مجمع نیروهای خط امام گفت: اکثریت قاطع این ملت که باید همواره رونق‌بخش مناطق انتخاباتی در کشور باشند، از معرفی کاندیداهای درجه یک و مورد نظر خود محرومند، ولی در عین حال به دلیل وابستگی جدی به انقلاب و شرایط انقلاب در سطح جهانی همه دوستان و برادران و خواهران وابسته به اصلاحات گفته‌اند به هر حال در انتخابات شرکت خواهند کرد.

کواکبیان: مجلسی شایسته ریل‌گذاری دولت تشکیل شود
مصطفی کواکبیان، دبیر کل حزب مردم‌سالاری هم در این همایش گفت: باید تلاش کرد تا اراده مردم بر همه‌چیز حاکم شود. اصلاح‌طلبان می‌خواستند تا اکثریت مجلس آینده به دست نخبگان واقعی و اهل درد مردم باشد.

وی افزود: اگر می‌خواهید همین مجلس باقی بماند پای صندوق رای نیایید اما اگر به دنبال تغییر هستیم همه باید پای صندوق رای حاضر شویم. وی با تاکید بر اینکه افتخار ما این است که اصلاح‌طلب هستیم، اظهار کرد: هیچ کسی حق ندارد که اصلاح‌طلبان را برانداز بداند.. وی ادامه داد: اصلاح‌طلبان بر این اعتقادند که باید مجلسی که ریل گذار کار دولت است، ساخته شود.

ابوالحسنی: پاداش اصلی حزب تجارت قدرت است
رحیم ابوالحسنی، رییس ستاد انتخاباتی حزب اعتمادملی هم درباره علت عدم پایداری احزاب در کشور گفت: علت عمده ناپایداری احزاب در کشور این است که اجازه نمی‌دهند حزب کارکرد داشته باشد و در قدرت نقشی داشته باشد. رییس ستاد انتخاباتی حزب اعتماد ملی با تاکید بر اینکه پاداش اصلی حزب، تجارت قدرت است، اظهار کرد: وقتی اجازه وجود چنین پاداشی داده نمی‌شود در کشور نیازی به حزب دیده نمی‌شود.

تاکید اصلاح‌طلبان بر ضرورت تشویق مردم برای حضور در انتخابات
محمدرضا عارف همچنین در گردهمایی حزب اراده ملت ایران که با موضوع «جوانان، انقلاب و انتخابات» برگزار شد با اشاره به نقش جوانان در انتخابات سال ٩٢ گفت: برای انتخابات جوانان بزرگ‌ترها را به جلو هل دادند که نتیجه آن حاکمیت تدبیر و امید و برجام است. اکنون جوانان باید حماسه دیگر خلق کنند و نباید قهر در قاموس جوانان قرارگیرد.

وی در ادامه تاکید کرد: باید در فاصله باقی مانده تا انتخابات تلاش کنیم که مردم را به صحنه بیاوریم زیرا کشور و اصلاحات به مردم نیاز دارد. ما به دنبال استمرار مسیر تدبیر و امید هستیم. کشور هم در این سال‌ها هزینه افراط و تفریط را داده است. ما دنبال مجلسی هستیم که در راس امور باشد و سیاست‌های کلان نظام را دنبال کند.

عارف با گلایه از ردصلاحیت‌های چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب خاطرنشان کرد: البته ما چهره‌های جوان نیز داریم که باید این چهره‌ها توسط جوانان به جامعه معرفی شوند. ما دنبال مجلسی کارآمد هستیم که دغدغه آن حمایت از دولت و البته استفاده از ابزارهای نظارتی خود است.

عارف در ادامه تاکید کرد: ما به آرامش نیاز داریم و به هیچ‌وجه دنبال تخریب رقیب نیستیم و ما به دنبال رعایت اخلاق و اثبات خودمان هستیم. همین امروز یکی از خبرگزاری‌های مدعی به نقل از من گفت که ما دنبال مجلس ششم نیستیم در حالی که من چنین حرفی اصلا نزدم. این رسانه‌ها می‌خواهند جامعه را به کجا بکشانند؟ البته مردم خوب می‌فهمند و با این رفتارها مقبولیت اصلاح‌طلبان هم دو چندان می‌شود. ما دنبال چنین اقداماتی نیستیم.

رییس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان با اشاره به اینکه ۱۷ روز تا زمان برگزاری انتخابات باقی‌مانده، گفت: امتحان بزرگی پیش‌روی ما است و برای اینکه شب آخر امتحان به آسودگی بخوابیم، باید خودمان را از امروز حاضر کنیم تا بتوانیم در امتحان «حضور» سربلند بیرون بیاییم.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.