صدا و سیما که اصرار دارد مخاطبان، آن را به عنوان 'رسانه ملی' پذیرا باشند، دو روز متوالی و در دو مراسم ملی از پخش سخنان رییس جمهوری امتناع کرد.

روزنامه ایران در یادداشتی به قلم محمدرضا عزیزی نوشت: صدا و سیما که اصرار دارد مخاطبان، آن را به عنوان 'رسانه ملی' پذیرا باشند، دو روز متوالی و در دو مراسم ملی از پخش سخنان رییس جمهوری امتناع کرد.


به گزارش جماران، در ادامه این یادداشت می خوانیم: پریروز یکشنبه بنا به اعلام قبلی قرار بود سخنان رییس جمهوری کشورمان در دومین همایش ملی اعتدال با عنوان 'زنان، اعتدال و توسعه' از شبکه خبر پخش شود ولی صدا و سیما از پخش آن سرباز زد و طبق گفته منابع غیر رسمی، مسوولان جام جم بهانه این تصمیم خود را رویکرد 'انتخاباتی سخنان رییس جمهوری!' عنوان کرده اند. اما گردانندگان اتاق خبر تلویزیون حتی اگر نیم نگاهی به نظام حقوقی جمهوری اسلامی داشته باشند درخواهند یافت که رییس جمهوری مسوول اصلی اجرای انتخابات است و بار سنگین کار خطیر اجرای این وظیفه و مهیا کردن فضای جامعه برای حماسه بزرگ شرکت مردم پای صندوق های رأی بر دوش دولت بویژه شخص رییس جمهوری به عنوان مجری قانون اساسی است.


اما بعید است که مدیران سازمان مذکور از این اصل بدیهی و روشن بی خبر باشند؛ بنابراین باید به دنبال علت و انگیزه های دیگری در اقدام حیرت انگیز سانسور سخنان شخص دوم کشور بگردیم. اینجا افکار عمومی خواه ناخواه این سؤال را پیش خواهند کشید که براستی در سخنان روز یکشنبه روحانی چه نکاتی مطرح شده که به مذاق مسوولان این رسانه خوش نیامده است.


به عبارت دیگر، گردانندگان صدا و سیما با این سخن مسوول اجرای انتخابات چه مشکلی دارند که با زبانی مشفقانه فراخوان می دهد 'گر چه گاهی اوقات انتخاب بسیار دشوار می شود، اما همه باید در هر شرایطی هفتم اسفند پای صندوق انتخابات حاضر شویم.' یا آنجا که با زبان اقناع و استدلال سعی می کند اندک تردیدهایی که در ذهن خیل نیروهای اصلاح طلب و تحول خواه جامعه است را بزداید و تأکید می ورزد که 'انتخابگری یک وظیفه و مسوولیت بزرگ است و می دانیم که اگر حضور داشته باشیم، نفعی ولو اندک را به دست خواهیم آورد اما با عدم حضور حتماً زیان خواهیم برد و معلوم است که در چنین شرایطی، نفع کم را انتخاب خواهیم کرد'


برخی گمانه زنی کرده اند که شاید چون همایش مختص زنان بوده و مدیریت آن با زنان اصلاح طلب، اهالی جام جم تصمیم به بایکوت گرفته اند اما مسأله این است که رسانه رسمی کشور مگر نگاه خود به ارکان دولت از جمله معاونت زنان ریاست جمهوری را با عیار یک گروه یا اقلیت سیاسی تنظیم می کند که این گونه به خط کشی بپردازد؟ وانگهی سخنان رییس جمهوری در همین محفل بزرگ زنان چیزی جز دعوت این قشر بزرگ به نقش آفرینی در انتخابات بوده است آنجا که می گوید: 'زنان در این عرصه نیز رسالت بزرگی بر دوش دارند و باید به مانند همه عرصه ها در این عرصه نیز حضور چشمگیر و مؤثر خود را ایفا کنند.'


اما هنوز ساعاتی از قطع صدای رییس جمهوری و همایش بزرگ زنان در آنتن جام جم نگذشته بود که دیروز صبح همان رویه، به صورت شدیدتر و در مراسمی که دارای اهمیت و ابعاد تاریخی و ملی بود تکرار شد.


روزی که افکار عمومی در داخل و خارج نگاه خود را به صدا و سیمای ایران دوخته بودند تا ببینند، بعد از دو سال و نیم کار توانفرسا و خطیر مذاکرات هسته ای، ایرانی ها چگونه از مردان این عرصه قدردانی می کنند. اما در اتفاقی که بدون شک نسل آینده از آن به تلخی یاد خواهد کرد تصویر مراسم تجلیل مردان بی ادعای مذاکرات هسته ای از نگاه ها محو شد و این در حالی بود که به دلیل اهمیت تاریخی این مراسم، دیپلمات ها و ناظران خارجی در فراسوی مرزهای ایران آن را از آنتن صدا و سیما تعقیب می کردند. اکنون این سؤال مطرح می شود که براستی آیا صادر کنندگان دستور سانسور چنین رویداد ملی و تاریخی، به عواقب کار خود اندیشیده اند؟ آیا چیزی به نام وجهه و اعتبار نزد آنها معنا دارد؟


اگر بسیار خوش بینانه ماجرای قطع برنامه همایش زنان و سخنرانی روز یکشنبه را به حساب سهو و اشتباه بگذاریم اما اتفاق دیروز نشان داد که رویه جدیدی در جام جم در پیش گرفته شده است که رنگ و بوی ناخوش جناحی و هدفگیری انتخاباتی دارد و طراحان آن در تفسیری خطرناک، خود را در یک جبهه سیاسی قرار داده اند و به زعم باطل خویش تلاش دارند دولت را هم در سوی دیگر بازی های انتخاباتی تعریف کنند! تجربه دهه های گذشته نشان داده است که ایام انتخابات برای رسانه ملی یک آزمون بوده است و اتفاقات دو روز گذشته این نگرانی دیرین را در ذهن ها زنده کرد که سازمانی که متعلق به آحاد مردم است و تک تک شهروندان در تأمین منابع آن سهیم هستند وارد ریل تبلیغ و جانبداری از یک جناح و گروه سیاسی شود.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.