'دیوار مهربانی'، ابتکاری انسانی و اجتماعی که پایه آن یکی دو ماه پیش در ایران گذاشته شد و خیلی زود به عنوان یک خلاقیت و اقدامی انسان دوستانه بازتابی جهانی پیدا کرد و مورد توجه و ستایش رسانه های جهان قرار گرفت

'دیوار مهربانی'، ابتکاری انسانی و اجتماعی که پایه آن یکی دو ماه پیش در ایران گذاشته شد و خیلی زود به عنوان یک خلاقیت و اقدامی انسان دوستانه بازتابی جهانی پیدا کرد و مورد توجه و ستایش رسانه های جهان قرار گرفت، امتداد این دیوار حالا مرزهای ایران را درنوردیده و بعد از عبور چین، به پاکستان رسیده است.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، شبکه های اجتماعی پاکستان و رسانه های این کشور که از هفته های گذشته گزارش هایی را درباره پدیده ای به نام 'دیوار مهربانی' در ایران منتشر و پخش می کردند، اکنون از عملی شدن این ابتکار در شهرهای مختلف پاکستان از جمله شهرهای بزرگ کراچی و پیشاور گزارش می دهند.


به گزارش روزنامه انگلیسی زبان 'نیشن' پاکستان، یکی از شهروند خوش ذوق و خلاق شهر پیشاور با ایده گرفتن از دیوار مهربانی در ایران، یک دیوار مهربانی زیبا با رنگ آمیزی شاد و زیبا، تقریبا شبیه همان دیوارهایی که امروز در سراسر ایران به نماد مهربانی و انسان دوستی ایرانیان تبدیل شده، طراحی کرده با خط درشت، هم به زبان اردو و هم به زبان انگلیسی عبارت 'دیوار مهربانی' را روی آن نوشته است.


جالب اینکه به دلیل قرابت های فراوان میان زبان فارسی و زبان اردو و از آنجا که زبان فارسی مادر زبان اردو شناخته می شود، معادل عبارت 'دیوار مهربانی' به زبان اردو، دقیقا همان 'دیوار مهربانی' است.

روی این دیوار مهربانی در منطقه ای شهر پیشاور تعدادی لباس گرم و زمستانی آویزان شده تا افرادی که نیاز دارند بردارند، و افرادی هم نیاز ندارند، لباس یا دیگر وسایل قابل استفاده را برای همنوعان و همشهریان خود بگذارند.

** پای صحبت های مجری طرح دیوار مهربانی در پاکستان
یک شهروند پیشاور پاکستان به نام 'اسد علی لودهی' که مبتکر ایجاد دیوار مهربانی در این شهر است، درباره اینکه ایده ایجاد دیوار مهربانی را از کجا آورده، می گوید: تصاویر و عکس هایی از دیوار مهربانی در ایران را در شبکه های اجتماعی دیدم و به نظرم خیلی جالب آمد و حالا خودم تصمیم گرفتم این ابتکار را در شهر خودم هم اجرا کنم.


او می گوید: چنین طرحی در پاکستان لازم است. وقتی این طرح را در پیشاور اجرا کردم، در مدت تنها سه روز حدود هزار نفر زن و مرد مراجعه کردند تا لباس های قابل استفاده ای را که نیاز ندارند، از طریق دیوار مهربانی، به دست آنانی که نیاز دارند، برسانند. واکنش مردم بسیار مثبت بود.


این جوان خوش ذوق و انسان دوست پاکستانی می گوید: خبر ایجاد دیوار مهربانی در پیشاور به سرعت در تمام شهر و حتی در شهرهای دیگر پیچید و این روزها کسانی حتی از خارج از شهر پیشاور و از راه دور به این دیوار مهربانی مراجعه می کنند تا از لباس هایی که اینجا وجود دارد، استفاده کنند. آنها به دوستان و آشنایان خود هم خبر داده اند.


اسد علی لودهی می گوید: شعارم از اجرای این طرح این است: 'زندگی کوتاه است، با هم مهربان باشیم'. می خواهم با این حرکت انسانی تصویری مثبت از شهرم پیشاور و ایالت خیبرپختونخوا (ایالتی در شمال غرب پاکستان که مرکز آن شهر پیشاور است) و همین طور کشورم پاکستان به نمایش بگذاریم. می خواهم جهان چهره واقعی پاکستان را ببیند و مردم دنیا بدانند که پاکستانی ها چگونه افرای هستند. متاسفانه رسانه های بیگانه تصویری منفی از پاکستان در اذهان مردم جهان ایجاد کرده اند.


در شهر کراچی هم حرکت های مشابهی با ایده گرفتن از دیوار مهربانی ایران به راه افتاده و این پدیده زیبا در پاکستان رو به گسترش است.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.