دومین کنگره جهانی مقابله با جریان های افراطی و تکفیری با حضور آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع عظام تقلید و شمار زیادی از علما و اندیشمندان جهان اسلام در مدرسه علمیه امام کاظم(ع) قم آغاز به کار کرد.

دومین کنگره جهانی مقابله با جریان‌های افراطی و تکفیری با حضور آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی از مراجع عظام تقلید و شمار زیادی از علما و اندیشمندان جهان اسلام در مدرسه علمیه امام کاظم(ع) قم آغاز به‌کار کرد.

به گزارش جماران به نقل از ایسنا، در این همایش علاوه بر میهمانان داخلی، شخصیت‌های برجسته علمی و فرهنگی از حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها، علمای شیعه و اهل سنت از 25 کشور حضور دارند.

ریاست عالی این همایش بر عهده آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی از مراجع تقلید است و آیت الله علیرضا اعرافی رئیس جامعه المصطفی العالمیه مسئولیت دبیری علمی این همایش را بر عهده دارد.

حضرات آیات ناصر مکارم‌شیرازی و جعفر سبحانی از مراجع تقلید، حجت الاسلام والمسلمین محمد محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری، آیات محمد علی تسخیری مشاور رهبر معظم انقلاب در امور جهان اسلام و سیدهاشم حسینی‌بوشهری مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور، علی اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، مولوی عبدالحمید امام جمعه زاهدان و حجت الاسلام والمسلمین علیرضا اعرافی رئیس جامعه المصطفی از جمله شخصیت‌های حاضر در این همایش هستند.

رییس دبیرخانه کنگره جهانی مقابله با جریان های تکفیری در این همایش گفت: دشمنان با دامن زدن به اخلافات بین کشورهای اسلامی و با حمایت از گروه‎های تکفیری و حمایت مالی و لجستیکی از آنها به حربه اسلام علیه اسلام روی آورده است.

حجت الاسلام والمسلمین عبدالمجید حکیم الهی افزود: استقبال علما و اندیشمندان و علمای اسلامی و درخواست مکرر آنها مبنی بر ادامه ارتباط و وحدت و تعامل با علمای اسلامی و نفی افراط و تفریط، آیت الله العظمی مکارم شیرازی را بر آن داشت که با موافقت با ایجاد دبیرخانه دائمی این کنگره بر مقابله با جریان‌های افراطی و تکفیری اقدام کند.

وی بیان کرد: تبیین و ترویج اندیشه اسلام اعتدالی و فرهنگ همزیستی مسالمت آمیز، شناسایی و نقد علمی اندیشه‎های تکفیری و افراطی، آگاه‎سازی و تبیین خطرات و مشکلات حاصل از گروه‎های خشن و افراطی، موضع گیری جهانی علمای اسلام علیه این گروه‎ها و بررسی راه‎های برون رفت از بحران تکفیر و ترسیم جامعه ایده‎آل از جمله دلایل تشکیل این دبیرخانه بود.

وی گفت: در این راستا برگزاری 5 نشست علمی از سوی شخصیت‎های علمی در جهان اسلام در زمینه مقابله با جریان‎های تکفیری، برگزاری 13 نشست علمی در کشور با موضوع شناسایی ریشه‎های جریان های تکفیری، تولید بیش از 830 مقاله در کشور و کشورهای دیگر، چاپ و انتشار مقالات برتر در 10 مجلد، تدوین و چاپ بیش از 40 عنوان کتاب به زبان‎های فارسی، عربی، انگلیسی و اردو، انتشار شماره اول مجله امت واحده به دو زبان عربی و فارسی، انتشار کتاب وقایع نگار، انتشار شماره نخست پایش خبری تحلیلی جریان های افراطی و تکفیری، تولید نرم افزار همه آثار دبیرخانه کنگره با همکاری مرکز کامپیوتری نور، برگزاری کلاس های حضوری و غیرحضوری در موضوع جریان شناسی و تبارشناسی از جمله فعالیت‎های این دبیرخانه بوده است.

حکیم الهی بیان کرد: تولید برنامه‎های تلویزیونی، مستند، تولید 78 برنامه تلویزیونی و ارتباط گسترده با رسانه‎های داخلی و خارجی، تاسیس و راه اندازی وب سایت علمی و خبری دبیرخانه علمی کنگره، حضور گسترده در شبکه های مجازی و اجتماعی، همکاری و تعامل و ارتباط با بیش از دو هزار نفر از علمای برجسته از کشورهای مختلف، ارسال منشورات به علما و مراکز علمی جهان، ارتباط با نهادها و مراکز علمی و فرهنگی، میزبانی و دیدار با شخصیت‎های جهان اسلام، انجام سفرهای داخلی و استانی و خارجی و دیدار با شخصیت‎های علمی و سیاسی در عرصه بین الملل از دیگر برنامه‎های این دبیرخانه بوده است.

وی افزود: این دبیرخانه امروز به عنوان یکی از مهمترین مراکز علمی و پژوهشی و شخصیت‎های برجسته جهان اسلام از هر پیشنهادی برای مقابله با این جریان ها استقبال می‎کند.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.