یکی از پژوهشگران روز گذشته درباره دیدار رئیس جمهور با نخست وزیر ایتالیا که در شهرداری رم انجام شد، مدعی شد که دیدار روحانی با مقام ایتالیایی زیر سایه اسب یکی از سرداران روم انجام شده که ایران را شکست داده است.

یکی از پژوهشگران روز گذشته درباره دیدار رئیس جمهور با نخست وزیر ایتالیا که در شهرداری رم انجام شد، مدعی شد که دیدار روحانی با مقام ایتالیایی زیر سایه اسب یکی از سرداران روم انجام شده که ایران را شکست داده است.

به گزارش جماران و به نقل از عصر ایران، شهرت اصلی اورولیوس در ایران و ایتالیا و جهان در این است که به قول ایتالیایی‌ها وی فیلسوفی بود که شاه شد و به همین خاطر مجسمه‌اش در موزه شهرداری رم یکی از دیدنی‌های این شهر است. البته مجسمه ابتدا در میدان شهرداری واقع بود که با انتقال آن به موزه، کپی مجسمه اکنون در میدان وجود دارد. وی هیچ‌گاه به عنوان سرداری بزرگ یا فاتح ایران شناخته نمی‌شود. او در واقع مصداق ایده افلاطون مبنی بر فیلسوفی بود که باید شاه شود و کتاب تأملاتش یکی از معروف‌ترین کتاب‌های فلسفی روم باستان است که در ایران هم شناخته شده و بر فلسفه اسلامی هم تاثیر گذاشته است. از این کتاب به عنوان یکی از مهم‌ترین آثار فلسفه رواقی در زمینه خودشناسی یاد می‌شود. او یکی از محترم‌ترین امپراطورهای روم باستان بود و بسیار بعید و غیرمنطقی است که ایتالیایی‌ها با برگزاری کنفرانس مطبوعاتی در این محل قصد تحقیر ایران را داشته باشند. او در ایران هم میان اهل فرهنگ و فلسفه کاملا محبوب و شناخته شده است و همه از وی به عنوان فیلسوفی که شاه شد، یاد می‌کنند.

جنگ پنج ساله روم باستان با پارت‌ها هم بیشتر بر سر ارمنستان که از تابعیت روم به نفع ایران خارج شده بود و تا حدودی بین‌النهرین شروع شد و فتوحات چندانی در انتها برای طرفین نداشت. به عبارتی نتیجه جنگ تاثیر چندانی بر مرزهای دو امپراطوری نگذاشت. طبق گزارش‌ها هم اورولیوس در اثر طاعونی که سربازان از جنگ برگشته اشاعه دادند، کشته شد و به نوعی کشته جنگ با پارت‌ها بود.

به علاوه کسانی که با تاریخ و جایگاه ایتالیا و به ویژه چپ‌های ایتالیا در اروپا و خاورمیانه مطلع‌اند، قطعا کمترین احتمالی برای برنامه‌ریزی و تحقیر ایران را نمی‌دهند. ایتالیا به طور سنتی به عنوان پل ارتباطی خاورمیانه و غرب معروف بوده و حتی بعد از ماجرای دست‌های پاک pulito mani و فرار بنیتو کراکسی به تونس که ضربه سختی به چپ‌ها زد، این موضوع کماکان ادامه داشته است (به جز برخی مقاطع از زمان نخست‌وزیری برلوسکنی). بسیاری از وزرای چپ مثل ماسیمو دالما سابقه فعالیت یا حتی زندانی شدن به خاطر شرکت در تظاهرات ضداسرائیلی و به نفع فلسطینی‌ها در جوانی را داشته‌اند. ایتالیا همواره از خط‌شکنان اصلی تحریم و انزوای ایران بوده است و به عنوان مثال رومانو پرودی اولین رییس دولت غربی و اروپایی بود که در فضای سنگین بعد از میکونوس تحریم‌ها را شکست و به ایران سفر کرد. سفر دکتر روحانی به ایتالیا به عنوان اولین سفر اروپایی بسیار به جا و هوشمندانه بوده است و قطعا ایتالیایی‌ها این موضوع را بهتر از هر کسی می‌دانند و در میزبانی سنگ تمام گذاشته‌اند و چنین گمانه‌زنی‌هایی مقرون به واقعیت نیست.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.