سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق هشدار داد: هرگونه ورود بدون روادید و گذرنامه زائران اربعین حسینی (ع) به خاک عراق تبعات قانونی و امنیتی برای خود آنان ایجاد می کند.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، حسن دانایی فر عصر شنبه در نشست هماهنگی استقبال از زوار اربعین حسینی کربلای معلی با حضور معاون سیاسی، امنیتی استاندار ایلام، معاون وزیر داخلی و مسئول گذرگاه های مرزی عراق، استاندارواسط عراق و برخی مدیران کل اجرایی استان ایلام در پایانه مرزی مهران برگزار شد، از مردم و زائران اربعین خواست تحت هیچ شرایطی بدون روادید و گذرنامه برای ورود به عراق اقدام نکنند.

وی خاطر نشان کرد: برخلاف سال گذشته که در چنین مناسبت هایی گاه زائران ایرانی می توانستند با کارت ملی نیز به عتبات عالیات سفر کنند امسال این قانون برداشته شده و زائران حتما باید با دریافت روادید و همراه داشتن گذرنامه وارد این کشور شوند.
سفیر ایران در بغداد با ذکر اینکه براساس مقررات جدید دولت عراق ورود زوار بدون گذرنامه جرم تلقی می شود اضافه کرد: افزون بر مجازات قانونی که این کشور برای ورود غیر مجاز مصوب کرده، مساله افزایش مخاطرات امنیتی نیز برای ورود بدون گذرنامه مورد نظر است.
وی از مقامات مرزی خواست که در جریان مراجعه زوار برای ورود به عراق تحت تاثیر احساسات یا اصرار قرار نگرفته و بخاطر تامین امنیت خود هموطنان از ورود بدون گذرنامه به طور جدی جلوگیری کنند.
دانایی فر با اشاره به اقدام های طرف عراقی برای استقبال از زوار اربعین حسینی و نیز تلاش دولت جمهوری اسلامی برای تسهیل روند تردد زوار که تا داخل عراق امتداد دارد، مجموعه تلاش های دو کشور را قابل تقدیر ذکر کرد.
وی گفت: در چند ماه گذشته مسئولان مرتبط دولت عراق نشست های مستمری برای آمادگی و هماهنگی استقبال از زائران برگزار کرده اند که سفارت ایران نیز در این نشست ها شرکت داشته است.
دراین نشست جمعی از مسئولان دو استان ایلام و واسط و نیز خبرنگاران عراقی شرکت داشتند.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.