برنامه‌های متفاوت از آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، مردی متفاوت در دنیای سیاست ساخته، به گونه‌ای که همه ابعاد ضروری برای یک جامعه را شامل می‌شود.

از مصاحبه‌های طولانی با روزنامه‌ها، شبکه‌ها، سایت‌ها و خبرگزاری‌های داخلی و خارجی گرفته تا دیدارهای شخصیت‌های خارجی که برای امور دیپلماسی به ایران می‌‌آیند. از سفرهای سرزده به قم گرفته تا دیدارهای مردمی در دفتر، از ملاقات‌های با فرزندش در اوین گرفته تا جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام که علاوه بر روسای سه قوه، مدیران و مسؤولان عالی کشور در همه سطوح حضور دارند. از حافظان کودک و نوجوان گرفته تا جلسات آزاداندیشی دینی که محققان و پژوهشگران کشور از تفسیر و تأویل قرآن می‌گویند و چگونگی تطبیق آموزه‌های عمیق اسلام با شرایط امروز جامعه و این بار دیدار مادران، خواهران و همسران شهدا و جانبازان 8 سال دفاع مقدس از غرب استان مازندران.

به گزارش جماران به نقل از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در این دیدار، شهدا را انسان‌هایی وارسته و پرنده‌های خونین بال در فضای جمهوری اسلامی خواند و گفت: از میدان جنگ با شهیر فرشتگان به دیدار معبود در بزم اولیا و انبیا رفتند.

فرمانده 8 سال دفاع مقدس با یادآوری‌های دلاوری‌های جوانان استان مازندران در قالب لشکر ویژه 25 کربلا و شهیدان این لشکر، گفت: مازندران در همیشه تاریخ سرآمد بود و در تاریخ دفاع مقدس نیز درخشید و ما می‌دانیم که جوانان این خطه در جنگ چکار کرده‌اند!!

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خطاب به مادران شهدا که یکی از آنان دو شهید تقدیم انقلاب کرده است، گفت: ساده نیست که مادری ثمره زندگی خویش را در راه اعتلای دین و وطن بدرقه کند، در حالی که می‌داند این سرو ایستاده، جنازه بر می‌گردد.

ایشان با تقدیر از صبر و بردباری همه مادران، همسران و خواهران شهدا در جنگ، آنان را زینب‌های زمانه توصیف کرد و گفت: از راه، مرام و آرمان‌های شهدای خود دفاع و حفاظت کنید که این مملکت مال شماست و بچه‌های شما جان خود را داده‌اند تا ایران، انقلاب و اسلام حفظ بماند.

در این دیدار خانم زیور زرودی، مادر شهیدان علی و کامبیز زرودی، خانم خدیجه رودگرنژاد، مادر شهید حجت‌الله شعبانی و مادر دو جانباز، خانم کلثوم داجلری، همسر جانباز قطع نخاعی شهید محمدعلی حکمت پناه و خانم عفت شعبانی، خواهر شهید و همسر جانباز، پور صدیقی، با توضیح درباره صفات اخلاقی عزیزانشان و تاریخ و نحوه شهادت آنها، گفتند: سالهاست که لحظه شماری می‌کردیم تا همسنگر و فرمانده فرزندان‌مان را ببینیم.

مادر شهیدان زرودی، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را یادگار ارزنده 8 سال جنگ و امین امام و رهبری خواند و گفت: مردم به وجود شما در ایران افتخار می‌کنند و در هیچ جمعی نیست که از کارها، سیاست‌ها و خدمات هاشمی رفسنجانی صحبت نشود.

همسر جانباز شهید حکمت پناه، با تشریح دلایل ازدواج خویش با یک جانباز قطع نخاعی، آن هم در سن 16 سالگی، گفت: با خدا معامله کردم و با خود می‌گفتم وقتی بزرگان انقلاب شکنجه و زندان را تحمل کرده‌اند، من هم باید به نگه‌داری یک جانباز افتخار کنم.

خواهر شهید شعبانی نیز با یادآوری ایام شهادت برادرش، گفت: داغ برادر سخت است، اما با راهنمایی‌های بزرگانی چون شما در راه اسلام و ایران تحمل کردیم و باز هم تحمل می‌کنیم.

نکته جالب این دیدار خواسته‌های عمومی مادران شهید بود که از اوضاع نابسامان کشاورزان می‌گفتند و تأکید می‌کردند که مسؤولان کشور به کشاورزان غرب استان مازندران که سرانه زمین آنان 1250 متر است، توجه بیشتری نمایند.

در این دیدار که آقای شمس‌الله شریعت‌نژاد، نماینده مردم شهرهای تنکابن، رامسر و عباس‌آباد در مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشت، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی سؤالاتی از اوضاع اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی آن منطقه پرسید که گزارش مبسوطی ارائه شد.

هدیه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به مادران، همسر و خواهر شهیدان که نگین انگشتری از سنگ قبر شش گوشه اقا اباعبدالله(ع) بود، اشک را در چشمان آنان جاری کرد و مادر یکی از شهدا، گفت: «آقای هاشمی، اگر فرزندان شهید ما در روز قیامت از ما شفاعت کنند، ما هم از شما شفاعت می‌کنیم» که «ان‌شاءالله» آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از دل برخاست و بر زبان آمد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.