نگاهی بر نحوه انعکاس 11 جلسه برگزار شده متهم میلیاردی، از تلاش جریانی برای تبدیل این دادگاه به محل تسویه حساب سیاسی با دولت حکایت دارد.

نگاهی بر نحوه انعکاس 11 جلسه برگزار شده متهم میلیاردی، از تلاش جریانی برای تبدیل این دادگاه به محل تسویه حساب سیاسی با دولت حکایت دارد.

به گزارش جماران، «برخی از تیترهای رسانه های مخالف ومنتقد» به شرح زیر است:

- ضمانت وکلای خارجی برای پرداخت بخشی از بدهی های « ب.ز»
- چه کسی بابک را به نفت وصل کرد
- پای 3وزیرو2 مدیرعالی رتبه به کیفرخواست بازشد
- جزئیات کیفرخواست بابک زنجانی
- افساد فی الارض برای بابک
- فساد فی الارض اتهام 3 متهم پرونده بابک زنجانی
- زنجانی: 4 میلیارد یورو به تأمین اجتماعی دادم
- زنجانی: 65 میلیارد تومان دستی به هیأت مدیره بانک دادم!
- زنجانی: این همه لوح تقدیر از افراد مختلف دریافت کرده ام!
- زنجانی: بانک مسکن باید پول هایم را برگرداند
- واکنش ب.ز به ب.ز
- افساد فی الارض اتهام دست پرورده اقتصادی
- متهم: دوشنبه 2میلیارد دلارتان را می دهم!
- بابک زنجانی: از دوران اصلاحات شروع کردم
-زنجانی: اذیت نکنید وگرنه 11 میلیارد دلار باید بدهید!
- ادامه کشمکش بابک زنجانی و وزارت نفت در ششمین جلسه دادگاه
- چرا زنگنه 8.5 میلیارد یورو مبلغ نفتی را وصول نمی کند
- ب.ز علیه ب.ز
- نزاع بابک با بانک های مسکن و ملت
- پیشنهاد شهادت شیخ اماراتی با ویدئو کنفرانس
- زنجانی چگونه وارد معاملات نفت شد؟
- امکان انتقال وجه به حساب های اعلامی وزارت نفت وجود ندارد
- زنجانی: اموالم را به زنگنه ندهید

دادگاه متهم میلیاردر نفتی، تجربه عبرت آموزی است که نشان می دهد مهم ترین و رکورددارترین پرونده ملی در زمینه فساد اقتصادی، چگونه می تواند قربانی نگاه سیاسی شود.

در این چارچوب، نشانی از درخواست برخورد قاطع با متهم بزرگ ترین پرونده فساد مالی ایران دیده نمی شود و سکوت معنادار چند سال گذشته این جریان درباره اتهامات بابک زنجانی حتی پس از آغاز محاکمه هم تداوم یافته و البته با انتخاب تیتر و متن های جهت دار و برجسته نکردن اتهامات قضایی متهم، کوشش می شود تا اهمیت ملی پرونده و جدی بودن اتهام های زنجانی کمرنگ جلوه داده شود. در نقطه مقابل، ادعاهای واهی متهم علیه دولت و بویژه شخص وزیر نفت، مورد استقبال رسانه های مخالف یا منتقد دولت قرار گرفته و این استقبال با افزایش تعداد جلسات دادگاه و مشخص شدن تاکتیک متهم در سیاسی جلوه دادن پرونده و قرار دادن دولت در سیبل ادعاها و اتهامات ناروا، سیر صعودی یافته است.

این در حالی است که جریان رسانه ای مخالف و منتقد، حتی به انواع و اقسام اعتراف های وی درباره حمایت دولتمردان سابق از فعالیت های فسادآفرین وی چشم پوشی کرده و ترجیح می دهند از برجسته سازی خبری این اعتراف کلیدی خودداری کنند و در متن نیز این بخش از سخنان زنجانی را در دادگاه حذف کنند یا به شکلی حاشیه ای در متن بازتاب دهند. به این ترتیب به نظر می رسد برای برخی رسانه ها، مصالح جناحی/ سیاسی، اولویت دارتر از منافع ملی است و حتی عنوان «بزرگ ترین فساد مالی تاریخ ایران» پرونده هم نتوانسته آنان را به محکوم کردن متهم و شناساندن اهمیت اتهام وادار و مجاب سازد؛ هرچند افکار عمومی به مدد پیگیری رسانه های مستقل، ماه ها پیش از بازداشت زنجانی از کلیات و اهمیت تاریخی اتهامات او آگاه بودند و اینک نیز با مشاهده دفاعیات مبتنی بر پاسخ گریزی میلیاردر نفتی در برداشت خویش راسخ تر شده اند.

**زنجانی سازی برای دولت، پیش از آغاز دادگاه
ماه ها پیش از آنکه بابک زنجانی پای میز محکمه حاضر شود، برخی رسانه ها تلاش کردند بابک زنجانی دیگری، این بار برای دولت یازدهم بسازند تا به قول وزیر نفت، «قبح زنجانی اصلی را بشکنند»، یا شاید به این امید که بتوانند دادگاه بزرگ را تحت الشعاع قرار دهند.

سوم تیرماه، خبر دادند که «بابک زنجانی سوم در دولت یازدهم شناسایی شد.» این رسانه مدعی شد «هنوز حرف و حدیث ها در خصوص بدهی 5.3 میلیارد دلاری (م. س) بابک زنجانی دوم به اتمام نرسیده که خبرهایی از ورود یک دلال جدید امارات نشین به نام (ر) به معاملات نفت خام و فرآورده های نفتی به گوش می رسد.»یک روز بعد، باز خبری از بابک زنجانی موهوم دوم منتشر شد با این تیتر که «5.3 میلیارد دلاری که بابک زنجانی دوم بالا کشید.» در پاسخ به این خبرسازی ها بود که بیژن زنگنه وزیر نفت، 11 تیرماه تأکید کرد که «این یکی دو هفته کسانی به دنبال بابک زنجانی سازی بودند که قبح زنجانی اصلی را بشکنند، ولی پول های ما نزد بانک اماراتی است و هیچ گونه شبهه ای در آن نیست.» اما وقتی این خبرها از سوی مقامات دولتی تکذیب شد و مقامات قضایی نیز وجود این زنجانی های خیالی را تأیید نکردند، این رسانه ها خط دیگری را دنبال کردند؛ خط متصل کردن و ارتباط دادن زنجانی به اعضای دولت یازدهم. چنانچه20 روز قبل از برگزاری نخستین جلسه دادگاه، از «ماجرای دیدار وکیل بابک زنجانی و اکبر ترکان» خبر دادند و 18 مهرماه و در جریان برگزاری دادگاه، مدعی کشف «زوایای پنهان در پرونده میلیاردر نفتی» شدند و برای رساندن مقصود خود این طور تیتر زدند که «همکاری ب. ز و دلال کرسنت در تهاتر نفت و نهاده دامی.»

حمایت پنهان از متهم نفتی با این تیتر در شهریورماه که «اولتیماتوم وکیل بابک زنجانی به برخی دولتمردان و نمایندگان مجلس» روشن شد، البته گویا هنوز پرده ای دیگر باقی مانده بود. 11 آبان ماه امسال و در گرماگرم برگزاری دادگاه زنجانی، از قول وکیل متهم مدعی پرداخت بدهی زنجانی به وزارت نفت شدند. نه تنها این خبر از سوی مسئولان شرکت نفت تکذیب شد، بلکه تا امروز نیز خبری از پرداخت این بدهی نیست.

**رویه خبرگزاری ها هنگام برگزاری دادگاه
از 11 جلسه دادگاه متهم نفتی که تاکنون برگزار شده در سه جلسه نخست، کیفرخواست قرائت شد و در جلسات چهارم تا هفتم متهم از خود دفاع کرد در جلسه هشتم وکیل شرکت نفتی «HK» مطالبی را مطرح کرد و در جلسات نهم، دهم و یازدهم نیز بیشتر وقت دادگاه به دفاع متهم از خود اختصاص داشت.
در روزهایی که نماینده دادستان در دادگاه کیفرخواست را قرائت می کرد، این دسته از رسانه ها و خبرگزاری ها، اغلب به بیان کلیات اکتفا می کردند، هرچند در مواردی مانند مطرح شدن نامه چهار عضو دولت سابق مبنی بر تأیید بانک بابک زنجانی، این موارد را نیز برجسته می کردند.
اما در این موارد نیز حاشیه ها برای این خبرگزاری ها اهمیت ویژه ای داشت، حتی به خنده های زنجانی در دادگاه نیز حساس شدند و در این زمینه با وکیل متهم گفت وگو کردند. اما پس از پایان قرائت کیفرخواست، وقتی زمان دفاع متهم فرا رسید، رسانه های اینترنتی، بخش هایی از اظهارات زنجانی را برجسته می کردند که بیشتر معطوف به حاشیه و متوجه اعضای دولت یازدهم بود.

**پاس خبرگزاری ها، شوت روزنامه ها
آنچه خبرگزاری ها برجسته می کردند، عیناً همان چیزی بود که فردا در روزنامه های یک جریان سیاسی خاص برجسته می شد. روزنامه های این جریان، در جلسات نخست دادگاه که کیفرخواست قرائت می شد، به بیان کلیات اکتفا می کردند. شیب توجه رسانه ها به این دادگاه، تا فرارسیدن نخستین جلسه دفاع متهم، ملایم بود، اما پس از نخستین دفاعیات زنجانی، روزنامه ها نیز همان نکاتی را برجسته می کردند که روز پیش، در خبرگزاری ها برجسته شده بود. شدت استقبال این رسانه ها از اظهارات زنجانی گاه چنان بود که ادعاهای این متهم را به کیفرخواستی علیه وزیر نفت تبدیل کردند. از جلسه چهارم به بعد، هرگاه متهم اظهارات یا دفاعیاتی را مطرح می کرد، سهم زیادی را در رسانه ها به خود اختصاص می داد و هرگاه مسائل دیگری در دادگاه مطرح می شد، گویی نکته برجسته ای نبود که از سوی این رسانه ها، اهمیت توجه پیدا کند.

**دفاع از زنجانی
18 آبان ماه، زنجانی در ششمین جلسه دادگاه خود اظهارات غیرمستندی را مطرح کرد که بشدت مورد استقبال رسانه های این جریان قرار گرفت. زنجانی در این جلسه شاکیان خود بویژه وزارت نفت را تهدید کرد.

با این حال برخی از این روزنامه ها که تا پیش از این ادعاهای زنجانی را برجسته می کردند در این روز هیچ گزارشی از روند دادگاه منتشر نکردند، بلکه یکی از رسانه ها با انتشار یک یادداشت، صراحتاً از این متهم نفتی، دفاع کرد. این روزنامه در یادداشت خود زنجانی را قهرمانی تصویر کرد که توانسته تحریم ها را دور بزند. نویسنده این روزنامه با این مقدمه که «اظهارات وکیل ب. ز در دادگاه و واکنش های وکیل وزارت نفت مبنی بر واریز و عدم واریز بدهی بابک زنجانی و سخنان نسنجیده آقای نوبخت خطاب به ب. ز که ریال نمی خواهیم دلار بده، موجب تحیر مردم و تداعی معلق بازی پیش قاضی را به اذهان متبادر می کند» این روزنامه، نه تنها زنجانی را ساخته دوران سازندگی و اصلاحات دانست، بلکه همه مسأله این دادگاه را امری ساده و عامه فهم توصیف و این پرونده را در حد خلاصه چند برگ صورت حساب مالی عنوان کرد و نوشت: «آنچه اظهارات وکلای مدافع وزارت نفت و اظهارات نسنجیده وزیر نفت در کل با بابک زنجانی و اتهامات اثبات نشده بخور بخور و ورود بی معنای سخنگوی دولت به معرکه را وصف معلق بازی پیش قاضی داده است، این است که برای امری ساده و عامه فهم که دو کلمه حرف حساب بیش نیست و پرونده ای است در حد خلاصه چند برگ صورت های مالی حسابرسی شده HK، با حاشیه سازی، سیاسی بازی، سیاه نمایی علیه دولت سابق و جنجال در روزنامه های زنجیره ای به هزاران برگ تبدیل شده است و متن را در محاق حاشیه برده اند، در حالی که صورت مسأله در قالب دو کلمه حرف حساب به شرح مفاد رأی دو سال قبل مرجع صالحه... است.»

منبع : روزنامه ایران

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.