"اسماعیل ولد الشیخ احمد"، نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن و "حسین امیرعبداللهیان"، معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در آستانه برگزاری دور دوم گفت‌وگوهای گروه‌های یمنی، آخرین تحولات یمن و نتایج تلاش‌ها و رایزنی‌های نماینده سازمان ملل با نمایندگان احزاب و طرف‌های سیاسی درگیر در یمن را بررسی کردند.

به گزارش جماران به نقل از ایسنا، امیرعبداللیهان در این نشست ضمن تشکر از تلاش‌های پیگیر و فشرده نماینده دبیرکل برای برگزاری گفت‌وگوهای گروه‌های یمنی در ژنو و بازگشت هرچه سریع‌تر ثبات و آرامش به این کشور، ابراز امیدواری کرد: کشورهای منطقه کمک کنند تا این دور از گفت‌وگوها به یک تواق پایدار، و برگزاری انتخابات واقعی در یمن منجر شود .

معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه ایران با تاکید بر ضرورت برقراری آتش‌بس و رفع محاصره یمن، افزود: گفت‌وگوهای ژنو و ابتکار عمل سازمان ملل وقتی موفقیت‌آمیز خواهد بود که در خصوص مقابله با تروریسم نیز چاره‌اندیشی شود، در غیر این صورت هرگونه راه حلی به نتیجه مطلوب نخواهد رسید.

وی تصریح کرد: از نظر جمهوری اسلامی ایران، امنیت یمن، امنیت عربستان و امنیت منطقه مهم است اما عربستان نمی تواند امنیت دیگران را به مخاطره بیاندازد و امنیت خود را تامین کند، این یک تناقض است. تهران از محوریت سازمان ملل در حل سیاسی مساله یمن و مبارزه جدی با تروریسم حمایت می‌کند.

در این دیدار نماینده سازمان ملل نیز با اشاره به آخرین تلاش‌ها و رایزنی‌هایش با برخی کشورها و نمایندگان طرف‌های درگیر در یمن، توافق هفت ماده‌ای مسقط و مفاد قطعنامه‌های سازمان ملل را اساسی ترین محور گفت‌وگوها دانست و خاطرنشان کرد: همه اطراف داخلی و خارجی در یمن بعد از هشت ماه جنگ به این نقطه رسیده‌اند که یمن، راه حل نظامی ندارد و فاجعه انسانی در این کشور به مرحله خطرناکی رسیده است.

اسماعیل ولد الشیخ احمد افزود: جمهوری اسلامی ایران کشوری مهم و تاثیرگذار در منطقه است و نقش تعیین‌کننده‌ای در مبارزه با تروریسم در منطقه از جمله یمن دارد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.