مدیرکل زنان و خانواده وزارت کشور خواستار رعایت عدالت در توزیع اعتبار و امکانات شد و گفت: زنان سهمی از بودجه های ابلاغی به دستگاه های اجرایی ندارند.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، فهیمه فرهمندپور روز چهارشنبه در نشست کارگروه زنان و خانواده که در سالن جلسات معاونت سیاسی اجتماعی استانداری تشکیل شد با انتقاد از عملکرد مدیران در حوزه زنان اظهار کرد: پیگیری ها در مدیران دستگاه های اجرایی نوعی خطای اساسی و سوءتفاهم ایجاد کرده است به این صورت که برای رفع هر مشکلی در حوزه زنان که مطرح می کنیم، درخواست پول و اعتبار می کنند این در حالی است که این دستگاه ها باید در اعتبارات فعلی خود زنان را در نظر بگیرند.

وی افزود: به نظر می رسد بودجه های ابلاغی دستگاه های اجرایی فقط به مردان اختصاص دارد زیرا وقتی درباره سلامت، آموزش، پژوهش و اوقات فراغت زنان صحبت به میان می آید مدیران پول مطالبه می کنند در حالی که این بودجه ها برای آحاد جامعه از جمله زنان است.
فرهمندپور تصریح کرد: در امکانات و دسترسی زنان به امکانات فاصله جدی وجود دارد و اگر بودجه خاصی باشد برای کاهش این فاصله است و دستگاه ها باید به وظایف ذاتی خود عمل کنند.
وی اظهار کرد: به 'برابری جنسیتی' اعتقادی ندارم اما 'عدالت' به معنای رعایت همه صاحبان حق واژه قابل قبولی است که شعار دین ماست و مدیران باید در توزیع اعتبار و امکانات به آن توجه داشته باشند.
مشاور وزیر کشور در امور زنان اضافه کرد: در گذشته به دلیل بحران های اقتصادی ناشی از جنگ و بازسازی، مساله اقتصاد و معیشت همیشه در اولویت بوده و به مسائل فرهنگی توجه زیادی نمی شد که اکنون چالش ایجاد کرده است به طوری که وقتی صحبت از پارک بانوان می کنیم مدیران آن را یک کار تشریفاتی و غیرضروری می پندارند اما ساختن کمپ ترک اعتیاد را لازم می دانند در حالی که اگر نگاه پیشگیرانه و توسعه ای داشته باشیم آسیب هایی همچون اعتیاد و طلاق در جامعه بوجود نمی آید.
وی یکی از طرح های موفق در بهبود شرایط زنان و خانواده را ایجاد حداقل هماهنگی بین دستگاه های متولی دانست و گفت: در صورت هماهنگی حتی بدون اعتبار نیز می توان اقدام های خوبی انجام داد و یا مانع موازی کاری شد.

*پاتوق هایی برای زنان
مدیرکل زنان و خانواده وزارت کشور همچنین گفت: به دنبال ایجاد 'پاتوق' های زنانه برای زنان خانه دار هستیم.
وی توضیح داد: زنان خانه دار نیاز به افزایش روابط و مشارکت اجتماعی و ارتقای سواد و مهارت و اعتماد به نفس دارند و برای پر کردن این خلاء نیاز داریم که محل هایی ایجاد کنیم که این محل ها می تواند کانون های فرهنگی اجتماعی زنان باشد.
فرهمندپور افزود: به طور مثال NGO ها نوعی فعالیت عمومی هستند اما می خواهیم کاری کنیم که زنان جذب این نوع تشکل ها از جمله در زمینه محیط زیست یا امور خیریه شوند.
وی با بیان اینکه عدالت در آموزش زنان رعایت نشده است اظهار کرد: فاصله پوشش تحصیلی دختران و پسران در بعضی استان ها بسیار زیاد است.

*بی عدالتی در بهداشت
مشاور وزیر کشور در امور زنان تصریح کرد: برخلاف فرضیه ای که درباره عدالت در بهداشت زنان وجود دارد می بینیم که سرطان دومین عامل مرگ و میر در زنان است.
وی افزود: دو نوع سرطانی که شایع ترین ها در بین زنان هستند قابل پیشگیری ترین و قابل شناسایی ترین انواع سرطان نیز هستند که با آزمایش های ساده و خودمراقبتی به راحتی قابل تشخیص هستند و این مساله نشان می دهد که عدالت در بهداشت نیز رعایت نشده است.
فرهمندپور با اشاره به اینکه 9 تا 10 درصد معتادان را زنان تشکیل می دهند تاکید کرد: به دلیل نقش زنان در خانواده و بزه هایی که زنان معتاد مرتکب می شوند نگرانی نسبت به اعتیاد زنان بیشتر است با این وجود می بینیم که 9 تا 10 درصد امکانات پیشگیری، درمان، بازپروری و حمایت های بعد از بهبود به زنان اختصاص ندارد.
مدیرکل زنان و خانواده وزارت کشور از روز سه شنبه به اهواز سفر کرده است و در روز اول سفر خود با مشاوران بانوان فرمانداری ها و نخبگان علمی فرهنگی و ورزشی دیدار داشت و از مراکز کارآفرینی بازدید کرد.
در روز دوم سفر نیز در کنگره خانواده سالم و کارگروه زنان و خانواده خوزستان شرکت کرد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.